Partnerskie przedszkole

Olimpiada Sportowa Przedszkolaków w Czechach

16 czerwiec 2008

Na zaproszenie zaprzyjaźnionego przedszkola z Czech trzy grupy dzieci z naszego przedszkola: 5-latki, 5-6 latki, 6-latki pojechały na wycieczkę do Karwiny do przedszkola ‘Modry Słoń’ na spotkanie ze swoimi kolegami. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie oraz zaproszeni do wspólnej zabawy. Nasi czescy przyjaciele zorganizowali międzynarodową olimpiadę sportową z siedmioma konkurencjami olimpijskimi. Na początku został zapalony znicz olimpijski oraz wywieszono flagi Polski i Czech. Była to bardzo podniosła chwila. Wychowawcy grup dostali kartki z dyscyplinami sportowymi, gdzie po wykonaniu każdego z zadań otrzymywali punkt zaliczeniowy. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom ‘Sportovni Olimpiady’oraz niespodzianki:gry i drewniane słoniki – logo czeskiego przedszkola. Nasze dzieci również wręczyły czeskim kolegom upominki i słodycze. Po olimpijskich zmaganiach wszystkich zaproszono na smaczny obiad. Następnie nasi wychowankowie mieli możliwość zabaw ruchowych na sprzęcie terenowym u czeskich kolegów. Wszyscy mile wspominają wycieczkę oraz dzień spędzony za granicą. Z uśmiechem i zadowoleniem oraz olimpijskimi medalami wróciliśmy do naszego przedszkola.


Delegacja Czeska w Wodzisławiu śl.

28 marzec 2008

W marcowy poranek zawitali do naszego przedszkola zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego przedszkola ‘Modry Słoń’ w Karwinie. Odwiedziły nas Panie : Ania, Bronia i Ewa. Dzieci z wielką niecierpliwością wyczekiwały gości, szczególnie 5- latki, które zaprosiły naszych gości, jak również panią dyrektor, wicedyrektor i Panią metodyk na zajęcie. Dzieci 5-letnie zaprezentowały nam ‘Wielkanocne tańcowanie’ – wyrażanie siebie słowem, muzyką, kolorem, utrwalanie tradycji wielkanocnych w zabawie. Zabawą ‘Wszyscy są witam Was’ przywitali się wszyscy uczestnicy spotkania. Następnie nauczycielka przedstawiła inscenizację ‘Wizyta szpaczków u pięciolatków’. Do sali ‘przyleciały’ sympatyczne szpaczki w kubraczkach i czerwonych czapeczkach i wszystkim zrobiło się bardzo wiosennie. Następnie dzieci 5-letnie zaprezentowały zabawy inscenizowane do piosenek ‘Szaropiórka’, ‘śmigus-dyngus’, ‘Pisanki’oraz ‘Wiosenka’. Kolejnym punktem zajęcia była działalność plastyczna do której wszyscy zostali zaproszeni: kreślenie rytmiczne oburącz kredką zielonej trawki, rytm wyznaczała melodia, następnie naklejanie kwiatów z origami. Pięknie wykonane prace utworzyły imponującą wystawę. Pożegnaliśmy się ‘Iskierką przyjaźni’. Wszystkim się bardzo podobało. Mile wspominamy ten dzień. Nasi goście obdarowali dzieci słodkimi upominkami.


Polska delegacja w Karwinie

20 grudzien 2007

W odpowiedzi na zaproszenie pani dyrektor Anny Szczepanowej delegacja w osobach:Róża Bojda, Dorota Cios, Aleksandra Szymanowska, Barbara Buława udała się do przedszkola w Karwinie. Po przywitaniu się i wymianie doświadczeń dotyczących pracy pedagogicznej zostałyśmy zaproszone do obejrzenia ‘Jasełek’ w wykonaniu czeskich przedszkolaków. Bardzo podobał się nam występ i chociaż kolędy czeskie mają inny charakter i brzmienie można było poczuć magię zbliżających się świąt. Podziwiałyśmy stroje dzieci, oprawę muzyczną, dekoracje świąteczne. Następnie pani Ania postanowiła pokazać nam urokliwe zakątki Karwiny. Obejrzałyśmy uroczy rynek, na którym nie zabrakło świątecznych dekoracji, jak również stajenki z dużymi figurami, tuż obok rynku rozpościerał się piękny pałac a za nim ogromny park z letnim kinem. Bardzo urzekły nas osobliwości Karwiny, jak również sympatia i życzliwość czeskich przyjaciół. Mamy nadzieję że będziemy mogły pokazać Karwinę naszym przedszkolakom.

Tak kończy się pierwszy rok bardzo owocnej współpracy z zaprzyjaźnionym przedszkolem z Karwiny ‘Modry Słoń’.


Wizyta gości z Czech

25 pazdziernik 2007

25.10.2007 r. nasze przedszkole odwiedziła grupa dzieci wraz ze swoimi paniami z zaprzyjaźnionego przedszkola ‘Modry Słoń’ w Karwinie. Nasi wychowankowie przywitali swoich kolegów krótkim programem artystycznym o jesieni. Zaprezentowały się dzieci z grupy 5-latków, 5-6 latków oraz grupy 6-latków. Gościom bardzo podobał się nasz występ, który nagrodzili gromkimi brawami. Kolejnym punktem naszego spotkania były wspólne zabawy integracyjne przy muzyce. Uczyliśmy czeskich kolegów naszych zabaw. Następnie nasi goście zwiedzili przedszkole i bawili się z wychowankami najmłodszych grup. Po wspólnym obiedzie był słodki poczęstunek i dalsze zabawy przedszkolaków. Był to niezapomniany dzień pełen wrażeń i wzruszeń. O niezwykłości tego dnia będą przypominać małe niebieskie pluszowe słoniki ? prezent od czeskich kolegów. My również przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych gości : puzzle, widokówkę z naszym miastem, wisiorek z misiem oraz słodycze. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania tak bardzo nam się podobało !!!


Wycieczka do zaprzyjaźnionego przedszkola w Czechach

14 czerwiec 2007

Nadszedł długo oczekiwany dzień. 14.06.2007r dzieci 6-letnie udały się na wycieczkę do przedszkola Modry Słoń w Czechach. Jest to placówka z którą współpracujemy lecz nasi wychowankowie po raz pierwszy spotkali się z czeskimi kolegami i poznali ich przedszkole. Zostaliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjęci. Na powitanie poczęstowano wszystkie dzieci lodami. Potem przedszkolaki z Czech zagrały koncert na fletach, z którym wystąpili w Ostrawie na przeglądzie, gdzie zdobyli I-miejsce. Gratulowaliśmy dzieciom i długo oklaskiwaliśmy ich występ. Następnie przy dźwiękach gitary braliśmy udział w zabawach integracyjnych. Dzieci bawiły się na placu zabaw, rysowały kredą. Po obiedzie zwiedziły przedszkole i bawiły się w sali zabaw. Nasi wychowankowie otrzymali upominki: słodycze, wisiorki ze słonikami, pocztówki z Karwiny, kolorowanki, kolorową kredę, zabawki rybki wykonane przez czeskich kolegów. Spotkaniu towarzyszyła atmosfera radości i udanej zabawy. Obserwując dzieci zarówno polskie, jak i czeskie trzeba stwierdzić że dla nich bariery językowe nie istnieją. Liczy się tylko dobra zabawa i pogodny uśmiech!!! Wizyta była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne spotkanie.


Prace plastyczne naszych wychowanków na wystawie w Czechach

26 kwiecień 2007

Zgodnie z wcześniejszym zaproszeniem czeskiego przedszkola do wzięcia udziału w wystawie prac plastycznych nasze dzieci przygotowały prace, które dostarczyłyśmy do Karwiny. Spotkanie z zaprzyjaźnionymi nauczycielkami z czeskiego przedszkola minęło w miłej, sympatycznej atmosferze na wymianie doświadczeń wychowawczo-dydaktycznych oraz poznaniu specyfiki pracy czeskiego przedszkola. Dzieci uczęszczające do czeskiego przedszkola nie są podzielone na grupy jednorodne grupy wiekowe. Do grupy przedszkolnej uczęszczają dzieci w wieku:3,4,5-lat. Przebywając ze sobą uczą się samoobsługi, opieki nad młodszymi. Dzieci mają także dużo zajęć umuzykalniających, ruchowych, plastycznych a dzieci 5-letnie przygotowują się do podjęcia nauki w szkole. Specyfika ich pracy nieco różni się od naszej, ale jest bardzo ciekawa i interesująca. Podczas pobytu w przedszkolu mogłyśmy zwiedzić nowo otwartą pracownię plastyczną, gdzie szczególnie zachwyciły nas prace wykonane z gliny i wypalane w specjalnym piecu ceramicznym.


Wizyta delegacji z Czech w przedszkolu

8 luty 2007

Cała społeczność przedszkola z niecierpliwością oczekiwała na wizytę delegacji z Czeskiego przedszkola na naszej placówce. Na to spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli organu prowadzącego i nadzorującego przedszkole. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Pani kierownik ds. przedszkoli mgr Aleksandra Dembowy i Pani wizytator mgr Mirella Ogrocka. Dzieci z grup:3,4-latki, 4-latki i 6-latki dla naszych gości wystąpiły z bajką ‘Królewna śnieżka’. Występ naszych przedszkolaków bardzo się spodobał! Goście otrzymali od naszych wychowanków pamiątkowe krasnale. Dzieci zaś otrzymały od Pani dyrektor Anny Szczepanowej słodycze. Przedszkolaki z uwagą przysłuchiwały się mowie czeskich gości i niektóre stwierdziły ‘ja nic nie rozumiem’. To było interesujące doświadczenie dla dzieci. Następnie oprowadziliśmy gości po naszej placówce. Pani dyrektor Szczepanowa poprosiła żeby nasi wychowankowie przygotowali prace plastyczne na wystawę, jaką ich przedszkole organizuje w bibliotece w Karwinie w maju. Bardzo ucieszyliśmy się z tej propozycji i na pewno z niej skorzystamy.

Chociaż przedszkolacy z Czech i Polski ,,znają się’ dotychczas z fotografii i relacji nauczycieli mamy nadzieję, że rozwinie się między nimi chęć wzajemnej współpracy, a nawet przyjaźń. Dlatego też, mamy w planie w tym roku szkolnym spotkania dzieci naszych przedszkoli: jedno w Wodzisławiu śl. a drugie w Karwinie. Jesteśmy przekonane, że taka propozycja ucieszy dzieci i dostarczy im miłych i niezapomnianych wrażeń.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze a pamiątkowy album z Karwiny będzie nam przypominał to zdarzenie.


Odwiedziny w Czeskim Przedszkolu

18 styczeń 2007

W dniu 18.01.2007r. delegacja z naszej placówki: Róża Bojda, Barbara Buława i Aleksandra Szymanowska pojechały z wizytą do Czeskiego przedszkola. Atmosfera serdeczności, życzliwości towarzysząca temu spotkaniu przerosła nasze oczekiwania. Po wspólnych rozmowach na płaszczyźnie wychowawczo-dydaktycznej, dzieleniu się doświadczeniami zostałyśmy zaproszone do zwiedzenia przedszkola i zapoznania się z jego wychowankami. Wychowankowie okazali się uroczymi dziećmi ciekawymi przybyłych gości. Przedszkole to piętrowy dobrze wyposażony budynek z dużymi, przestronnymi salami sprzyjającymi edukacji i wychowaniu. Punktem kulminacyjnym naszej wizyty był koncert fletowy w wykonaniu tamtejszych dzieci, który urzekł nas. Wróciłyśmy z niezapomnianymi wrażeniami oraz z pamiątkowym ‘modrym słoniem’.


Takie były początki…

Nasze przedszkole otwarte jest na nowości. Taką nowością wydawała nam się współpraca z zagranicznym przedszkolem. Postanowiłyśmy uczynić wszystko aby stało się to realne. Przy pomocy zaprzyjaźnionych osób udało nam sie znaleźć chętne do współpracy przedszkole. Znajduje się ono w Karwinie-Hranicy nazywa się ,,Modry Słoń’. Nasze przedszkola dzieli zaledwie 30 minutowa podróż samochodem.