3-4 latki Misie 2018/2019

Grupa “MISIE” – 2018/2019

W tym roku najmłodsza grupa to “Misie”, do grupy uczęszcza 21 dzieci 3-letnich i 4 dzieci 4-letnich. Grupę poprowadzą panie: Dorota , Adriana i Teresa która jest pomocą nauczyciela oraz pani Ania.

W składzie naszej grupy jest 17 chłopców i  8 dziewczynek. Dzieci szybko zapoznały się z kącikami zabaw i chętnie biorą udział w zabawach z nauczycielkami. Codziennie uczą się i utrwalają rytuały jakie obowiązują w przedszkolu oraz stają się coraz bardziej samodzielni. Życzymy wszystkim aby każdy dzień w przedszkolu przynosił mnóstwo radości i nowe doświadczenia.

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne na miesiąc maj

1. Moja Ojczyzna.

2. Łąka w maju.

3. Wiosna na wsi.

4. Święto Rodziców.

5. Niby tacy sami a jednak inni.

________________________________________________________________________________

W dzisiejszy poniedziałek w przeddzień uroczystości majowych maluszki utrwalały na zajęciach symbole narodowe. W trakcie oglądania filmu edukacyjnego pt. “Polak mały” przypomniały sobie symbole narodowe Polski i ich znaczenie a mianowicie godło – biały orzeł na czerwonym tle, flagę Polski biało – czerwoną oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego. Wysłuchały także legendy o Lechu, Czechu i Rusie.

 Z okazji zbliżającego się Dnia Flagi każdy mógł poćwiczyć umiejętność machania flagą. Dzieci zrobiły też swoje flagi z uprzednio pomalowanej farbami  kartki na którą przykleiły białą z napisem Polska. 

Podczas zabaw ruchowych z kawałkami materiału każdy musiał znaleźć odpowiednią parę aby stworzyć flagę Polski.

Misie dowiedziały się również co to jest herb i jak powstał herb Warszawy naszej stolicy. Dzieci usłyszały legendę o Warszawskiej Syrence a na koniec wszyscy ułożyli ten że właśnie herb Warszawskiej Syrenki z  puzzli. To był pracowity dzień nie było czasu na nudę.

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne na miesiąc kwiecień 

1. Wiosenne powroty
2. Wiosna na wsi  (przeniesiony  na V)
3. Wielkanoc 
4. Dbamy o przyrodę 

________________________________________________________________________________

III blok tematyczny: Dbamy o przyrodę 

Zaraz po świętach Wielkanocnych Misie omawiały tematy ekologiczne a to wszystko przy okazji obchodów 22 kwietnia Dnia Ziemi.  Jednym z głównych tematów zajęć była umiejętność segregowania odpadów na plastik, szkło, papier czy biologiczne śmieci. Każdy mógł wybrać jeden  z przedmiotów i umieścić w odpowiednim koszu co było świetną zabawą dla maluchów. Oprócz tego tematu mówiliśmy również o zanieczyszczeniu wody oraz powietrza. 

Dzieci  poznawały i utrwalały nazwy narzędzi ogrodniczych m.in sekator, motyka, grabie itp. W zabawie naśladowały grabienie, kopanie i sianie nasion w ogródku oraz otrzymały order “Małego ogrodnika”. Wykonały też pracę plastyczną pt. Kolorowe kwiaty, gdzie naklejały na kartce wazon, wydzierały z zielonego papieru łodygi oraz z gazet kwiaty.
Kwietniowi solenizanci:
Zaraz w poświąteczny wtorek swoje 4 urodziny obchodziła nasza koleżanka Wiktoria. Tradycyjnie odśpiewano “Sto lat” i każdy po złożeniu życzeń poczęstował się batonikiem a solenizantka wybrała sobie prezent z koszyczka urodzinowego.
Kolejnym solenizantem w miesiącu kwietniu jest nasz kolega Wiktor, któremu  składamy najlepsze życzenia z okazji 4 urodzin. Po odśpiewaniu “Sto lat” Wiktor wybrał upominek z urodzinowego koszyczka oraz poczęstował wszystkich słodyczami.
29.04 swoje czwarte urodzinki obchodził Antoni. Po wyśpiewaniu uroczystego Sto lat  koledzy i koleżanki z grupy Misie złożyły Antkowi życzenia urodzinowe. Następnie Antoś wybrał sobie z koszyczka zabawkę samochodzik i poczęstował dzieci wafelkami.

________________________________________________________________________________

I blok tematyczny: Wiosenne powroty

Dzieci w grupie misiów w poniedziałek dostały list od Pani Wiosny, który dostarczyła im żabka Teresa- nasza pomoc wychowawcza. List został odczytany etapami, dzielił się na prośby, które dzieci miały wykonać. Między innymi segregowały z kosza kwiaty wg kolorów, poznały wygląd prawdziwych kwiatów tj. krokus, żonkil i hiacynt mogąc je dotknąć, powąchać i wskazać różnice między nimi. Następnie po zabawie ruchowej “Kwiaty rosną na wiosnę” maluszki sadzili przy stolikach do doniczek kwiaty oraz cebulki poznanych wcześniej kwiatów. Misie stworzyły piękny wiosenny kącik przyrody. Codziennie wybrana dwójka dzieci dostaje odznakę dyżurnego i podlewa zasadzone kwiaty.

Grupa Misiów wybrała się na wycieczkę do pobliskiej biblioteki miejskiej. Dzieci zostały zapoznane z miejscem,pracą pań bibliotekarek i czytelnią. Zobaczyły dział dziecięcy oraz dla dorosłych. Mogły pooglądać różnego rodzaju książki m.in o kształcie głowy dinozaura lub trójwymiarowe. Następnie zostały zapisane jako grupa Misiów do biblioteki i wypożyczyły książki do czytania przed obiadkiem.

________________________________________________________________________________

BLOKI TEMATYCZNE W MIESIĄCU MARCU:

1. Zwierzęta z dżungli i sawanny.

2. Zwierzęta naszych pól i lasów.

3. Marcowa pogoda.

4. Wiosenne przebudzenie.

________________________________________________________________________________

IV blok tematyczny: Wiosenne przebudzenie.

Wiosenne przebudzenie to rozmowa na temat Pani Wiosny i jej pracy jaką jest między innymi malowanie kwiatów drzew trawy na różne kolory. Zrobiliśmy sobie również burzę mózgów z czym kojarzy nam się wiosną. Misie pociągiem wybrały się również na wiosenną łąkę gdzie oglądały kwiaty na łące owady słuchały odgłosów ptaków i malowały chmurki rękami a to wszystko przy użyciu swojej fantazji na koniec pomogły w stworzeniu sukienki dla pani Wiosny za pomocą kwiatowych stempli z ziemniaków i farby.

Jednym z kolejnych ważnych zadań jakie dzieci wykonały pomagając w wiosennym przebudzeniu pani Wiośnie było zasadzie konwalii majowych w ozdobionych uprzednio własnoręcznie słoikach.

W środę nasza grupę maluchów odwiedził piłkarz klubu Odra Wodzisław.  Razem ze swoja trenerką opowiedzieli Miśkom jak wyglądają treningi oraz jak wygląda praca piłkarza. Każdy mógł też spróbować swoich sił w odbijaniu piłki. Na koniec zaprosili wszystkie chętne dzieci do wstąpienia do grupy małych piłkarzy aby w przyszłości stać się prawdziwym piłkarzem. Wszyscy byli bardzo zainteresowani i każdy obiecał, że przyjdzie z rodzicami na trening. 

 

 

________________________________________________________________________________

III blok tematyczny: Marcowa pogoda

W trakcie tygodnia MARCOWA POGODA grupa Misiów poznała znaczenie przysłowia “W marcu jak w garncu”. Dzieci mieszały w garnkach ilustracje wybranych zjawiska pogodowych, nazywały je oraz naklejały garnki i wybrane przez siebie obrazki. Rozwiązywały zagadki o pogodzie oraz wykonywały wzajemnie sobie na pleckach – Deszczowy masażyk.

W czwartek z okazji Dnia Wiosny Misie przyszły ubrane na zielono i przyniosły wiosenny kwiat. Po śniadanku w ubranych na głowach opaskach tulipanków uczestniczyły w Korowodzie Marzankowym na Trzy Wzgórza, gdzie wspólnie ze starszymi przedszkolakami żegnały zimę i witały wiosnę.

Marcowa pogoda lubi płatać figle dlatego wszyscy znamy powiedzenie “W marcu jak w garncu”. Jednym z tematów o marcowej pogodzie był deszcz. Razem z Misiami przeprowadziliśmy eksperyment “Jak powstaje deszcz” naszym słońcem był czajnik który wytwarzał parę wodną a naszymi chmurami była miska z lodem. W taki to oto sposób maluchy zobaczyły jak woda się skrapla i powstają krople deszczu. Każdy obserwował eksperyment z wielkim zainteresowaniem.

Następnym zadaniem było za pomocą słomek umieścić krople deszczu na kolorowych parasolach kiedy już Misie wykonały zadanie policzyli ile mają kropli deszczu następnie przykleiły je na parasolki dzięki czemu powstały piękne prace.

W piątek swoje urodzinki obchodził jeden z Misiów a mianowicie Tymoteusz. Po śniadaniu dzieci odśpiewały uroczyste sto lat, złożyły koledze życzenia i poczęstowały się przyniesionymi przez Tymka wafelkami. Tymek z okazji urodzin wybrał sobie z przedszkolnego urodzinowego koszyka prezent – autko.

________________________________________________________________________________

I blok tematyczny: Zwierzęta z dżungli i sawanny

W tym tygodniu realizowaliśmy w grupie Misiów tematykę związaną ze Zwierzętami z dżungli i sawanny. Przez cały tydzień dzieci poznawały zwierzęta egzotyczne tj. krokodyle, żyrafy, słonie, tygrysy, lwy, zebry i małpki. Maluszki przynosiły książki o tych dzikich zwierzętach oraz maskotki zwierząt. Podczas zajęć nazywały zwierzęta, układały puzzle ze zwierzętami, lepiły z plasteliny krokodyle porównując ich budowę i długość ciała oraz wykonując zebrę z tekturowych talerzyków. W trakcie zabaw ruchowych miały możliwość naśladowania sposobu poruszania i porozumiewania się zwierząt egzotycznych.

Misie doczekały się też wspaniałej słonecznej pogody, dzięki której mogły wyjść do ogrodu przedszkolnego i skorzystać ze sprzętu oraz pobiegać swobodnie i pobawić się w berka.

Jak co roku w naszym przedszkolu obchodzony był Dzień Kobiet. Chłopcy z grupy Misiów przygotowali dla swoich “małych kobietek” kwiaty z bibułki, które dzisiaj wręczyli koleżankom. Również Pani Dyrektor dla wszystkich przygotowała upominki. “Misie-kobietki” dostały bransoletki i korale a wspólnie z chłopakami jeszcze słodkości.

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne realizowane w LUTYM:

1.  Nie jesteśmy sami w kosmosie

2.  Projekt Teatr

3.  Projekt Zabawki

4.  Projekt Budowle

________________________________________________________________________________

IV blok tematyczny: Projekt Budowle

W ostatnim tygodni lutego maluchy zapoznają się z tematem: Projekt Budowle. Za tym tajemniczym tematem nie kryje się nic innego jak zapoznanie się z różnorodnym budownictwem nie tylko w najbliższej okolicy ale i na całym świecie. Misie namalowały swój blok mieszkalny na którym każdy namalował swoje okno a później tworzyły domy z rozsypanki według wylosowanego wzoru.

Zobaczyły również film pt. “U architekta” na podstawie którego zapoznały się z pracą projektanta. A na koniec zobaczyły prezentację z największymi i najsłynniejszym budowlami na całym świecie.

W ramach tematu tygodnia Projekt Budowle dzieci z najmłodszej grupy miały okazję stworzyć swoje własne miasto. Najpierw ich zadaniem było zrobienie, z różnego rodzaju opakowań, domów. Później przyszedł czas na zbudowanie miasta, ale najpierw należało się dowiedzieć jakie elementy powinny się znaleźć w mieście. Dzieci pojedynczo przyniosły do miasta domki według polecenia np. przynieś czerwony domek po czym znajdowały odpowiednie miejsce dla swojej budowli.

W trakcie zabaw budowały swoje wieże i konstruowały domki z klocków. Za pomocą ziemniaczanych stempli namalowały kolorowymi farbami swoje “Miasta fantazji” jak zawsze każdy bawił się doskonale.

________________________________________________________________________________

II blok tematyczny: Projekt Teatr

W pierwszym tygodniu ferii w środę rozpoczęłyśmy temat tygodnia “Zabawy na śniegu”. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania “Nowe łyżwy Adama”. Po wysłuchaniu rozmawiały o bezpiecznych i niebezpiecznych zabawach na śniegu. Oglądały również ilustracje dotyczące różnych zabaw zimą i wybierały te prawidłowe.

Wykonały  w 5 osobowych grupkach pracę plastyczną “Zabawy zimą” wykorzystując własne pomysły i inwencje twórczą. Malowały palcami białą farbą na niebieskim brystolu.

Kolejną solenizantką w grupie Misiów jest nasza Julia. Wszystkiego najlepszego bo dziś są twoje urodzinki.
Każdy złożył Julia życzenia i otrzymał kilka smakołyków. Tradycyjnie Solenizantka wybrała sobie prezent z koszyczka urodzinowego.

________________________________________________________________________________

I blok tematyczny: Nie jesteśmy sami w kosmosie.

Grupa Misi w swoich tematach ma i zagadnienie poruszające interesujące wszystkich temat kosmosu. Aby wszystko wyjaśnić bardzo zrozumiale i dokładnie Misie zobaczyły prezentację na ten temat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wszelkiego rodzaju obrazki i książki przedstawiające kosmos, planety, astronautów, rakiety, meteory, gwiazdy i wszystko co związane z układem słonecznym. Wybraliśmy się również w kosmiczną podróż na księżyc odliczając start w przestworza. Wszyscy bardzo chętnie się bawili a temat cieszył się wielkim zainteresowaniem. 
Wiele zabawy i podekscytowania było w trakcie robienia rakiet z rolek po papierze każdy gdy tylko skończył swoją rakietę próbował jak poleci w kosmos buchając płomieniami że swojego ogona.

 

 

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne realizowane w STYCZNIU:

1. Mijają dni, miesiące, lata.

2. Zima i zwierzęta.

3. Babcia i dziadek.

4. Baśnie,bajki,bajeczki.

________________________________________________________________________________

IV blok tematyczny: Baśnie,bajki,bajeczki.

Tematyka “Baśnie, bajki, bajeczki” to nie tylko czytanie i opowiadanie bajek. Dzieci z grupy misiów na zajęciach miały okazję wzięcia udziału w zawodach. Jednym z zadań był udział w sztafecie z atrybutami bajkowymi i tak drużyna “Kopciuszka” przekazywał sobie pantofelek, drużyna “Czerwonego kapturka” koszyczek a drużyna “Jasia i Małgosi” piernik. Wszyscy doskonale się bawili. Kolejnym zadaniem było odnalezienie dachu domku “Baby-Jagi”w odpowiednim kolorze i ułożeniu na nim pierników według koloru a na koniec policzeniu pierniczków. Każdy poradził sobie z zadaniem bardzo dobrze. Świetną zabawą są też zagadki Misie maja bardzo dobrą znajomość jeśli chodzi o bajki bo każda zagadka została od razu rozwiązana.

 “Misie” podczas codziennych zabaw poznawały świat bajek, baśni i bajeczek. Jednego dnia słuchały bajki “Czerwony Kapturek” i rozmawiały na temat czy należy słuchać rodziców oraz wykonały pracę plastyczną pt ” Czerwony Kapturek”- malowały kartkę farbą na zielono, następnie cięły brązowe paseczki  i naklejały jako drzewa. Z wyciętych trójkątów czerwonych naklejały postać dziewczynki a z czarnych wilka.

Kolejnego dnia słuchały legendy “O smoku wawelskim.” Następnie z rurek po papierze toaletowym wykonywały głowę smoka doklejając mu oczy, nozdrza i ogień z paseczków bibuły. Zabawą dzieci było dmuchanie w rolkę i naśladowanie jak smok zionie ogniem.

Podsumowując blok tematyczny Baśnie bajki i bajeczki Misie mogły zobaczyć przedstawienie teatralne ale w dość nietypowy sposób bo za pomocą cienia. Większości dzieci mogła po raz pierwszy zobaczyć bajkę za pomocą teatru cieni. Temat bajki bardzo dobrze znany Bajka o Trzech świnkach jednak sposób jej przedstawienia sprawił że dzieci oglądały ją jak zaczarowane. Każdy chciał zobaczyć w jaki sposób odstaje cień i jak wyglądają aktorzy występujący w bajce.

“Dziś w przedszkolu bal nie la da, bal nie lada, bal nie lada razem z dziećmi trwa zabawa hej…”.
Już od rana dzieci schodziły się do sali ubrane w różnorodne piękne stroje były m.in dinozaury, policjanci, psi patrol, myszka Minni, kapitan Hak itp. Jeszcze przed śniadaniem pozowały do zdjęć robionych przez profesjonalistę a po śniadanku zeszły na wspólną zabawę do grupy 4-latków. Misie bawiły się fantastycznie – skakały, tańczyły, były także wspólne grupowe tańce w dużym kole m.in stary niedźwiedź, opłotkami przez ogródek idzie sobie krasnoludek itp. prowadzone przez wyśmienitego wodzireja. W czasie przerwy “Misie” miały czas na poczęstunek i soczki. Na zakończenie balu była wielka niespodzianka – wystrzelone konfetti oraz drobne upominki i słodkości. Oczekujemy już przyszłorocznego balu!!!

________________________________________________________________________________

III blok tematyczny: Babcia i dziadek.

Wszyscy bardzo kochają swoich dziadków dlatego Misie postanowiły zrobić kartki z życzeniami w kształcie serca. Pomalowanie serca nie było łatwą pracą każdy musiał odbić po trzy razy serce na folii bąbelkowej ale dla maluchów była to sama radość każdy zrobił serce z przyjemnością.
Dużo zabawy i kreatywność Misie wykazały również podczas pracy nad bransoletki dla swoich babć. Każdy starał się aby bransoletka była najpiękniejsza bo był to prezent dla najukochańszych babć na świecie. 

 

21 stycznia w grupie Misiów odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po przywitaniu zostały złożone “Dziadkom” najserdeczniejsze życzenia zdrowia,szczęścia i radości oraz pociechy z wnucząt. Następnie maluszki wystąpiły z repertuarem śpiewając piosenki, recytując wiersze. Dla najukochańszych babć i dziadków nauczyły się tańców:”Poszło dziewczę po ziele” oraz “Nie chcę cię, nie chcę cię znać”, które pięknie zatańczyły. Pod koniec uroczystości “dziadkowie”zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Dziadku drogi, droga babciu powiedz mi czy potrafisz zrobić to co my…Babcie tupały i skakały w miarę możliwości a dziadkowie klaskali i przesyłali buziaki wnukom. Na zakończenie uroczystości Misie zaśpiewały wspólnie sto lat i wręczyły zrobione przez siebie prezenty: babcie otrzymały bransoletki a dziadkowie piękne kolorowe muszki, które od razu założyli.”Dziadkowie” byli bardzo wzruszeni i zachwyceni występem swoich wnuków. Przedszkolaki także po występie dostały soczki i słodkie batoniki. Myślę, że dziadkowie długo będą pamiętać te piękne chwile. Jeszcze raz przekazujemy gorące życzenia dużo zdrówka i uśmiechu od Pani dyrektor, nauczycielek i wszystkich wnuków.

W tym tygodniu urodziny obchodził Krzyś. Dzieci odśpiewały sto lat i złożyły życzenia. Krzyś poczęstował kolegów smakołykiem a następnie wybrał sobie “urodzinowy prezent” z koszyczka.

________________________________________________________________________________

II blok tematyczny: “Zima i zwierzęta”

Grupa “Misiów” rozpoczęła realizację bloku tematycznego “Zima i zwierzęta”. Po wysłuchaniu opowiadania – Ptasia stołówka i poznaniu sposobów dokarmiania ptaków wspólnie przygotowaliśmy “bombki” czyli smaczną niespodziankę dla ptaków w formie kul ze smalcu obtoczonych w ziarna słonecznika, pszenicy i orzechów. Następnie maluszki wyszły na spacer do przy przedszkolnych karmników, aby położyć w nich smakołyki i uzupełnić pokarm w ziarna dla zgłodniałych ptaszków.

Tematyka o zwierzętach zimą to również możliwość utrwalania nazw figur geometrycznych. Misie z różnych figur tworzyły swoje karmniki a na koniec z wyciętych papierowych figur miały ułożyć prawidłowo i przykleić je tak aby powstał karmnik dla ptaków. Wszyscy poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze! 

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne realizowane w LISTOPADZIE:

1. Rodzina – największy skarb

2. Mój dom

 3. Moje prawa i obowiązki

 4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo

________________________________________________________________________________

I blok tematyczny: Rodzina – największy skarb

Kto powiedział że zajęcia o tematyce patriotycznej są nudne. Misie zapoznały się z symbolami narodowymi czyli z flagą, godłem i wysłuchali hymnu Polski. Ale najciekawszym elementem zajęć było przedstawienie stroju żołnierza. Wszystkie przedszkolaki oglądały go z ogromnym zaciekawieniem. Przy okazji nauczyliśmy się stania na baczność. Podczas zabawy z kartkami w kolorze białym i czerwonym każdy musiał znaleźć odpowiednią parę aby po połączeniu kartek stworzyć flagę Polski. Wszyscy bardzo dobrze się bawili!

Jednym z pojęć które funkcjonuje w strukturze rodzinnej jest słowo “para” aby lepiej Miśkom przybliżyć to pojęcie ich zadaniem było odszukać w rozsypanych w kole skarpetkach i rękawiczkach pary tak aby były takie same. Innym zadaniem dla każdego było odnalezienie pasującego buta z pary zostawionych na środku kola przez wszystkie dzieci. Okazało się że dzieci doskonale już wiedzą kto jest właścicielem drugiego buta.

________________________________________________________________________________

Bloki tematyczne realizowane w PAŹDZIERNIKU:

1. Idzie jesień… przez ogród i sad

2. Idzie jesień… do zwierząt

3. Co z czego otrzymujemy

4. Idzie jesień… z deszczem

________________________________________________________________________________

II blok tematyczny: Idzie jesień… do zwierząt

Październikowe tematy zajęć dotyczą również dzikich zwierząt i ptaków  oraz ich zachowań i przygotowań do nadchodzącej zimy. Jednym z głównych bohaterów tych tematów jest jeż. Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził właśnie prawdziwy  hodowlany jeż pigmejski aftrykański. Dzieci z grupy Misiów były wprost zachwycone. Kto nie bał się kolczastego pupila mógł zabrać go na ręce a chętnych rąk nie brakowało. Dzieci poznały również podstawowe informacje  o naszych polskich jeżach które powoli szykują się do zimowego snu. 

Spotkanie z jeżem.

Zajęcia o jeżu i jego kolcach pozwoliły również przedszkolakom na poznawanie różnych materiałów i ich faktur. Sprawdzaliśmy co jest miękkie co twarde, co szorstkie a co gładkie i wiele innych.

We wtorek odbyły się tez pierwsze zajęcia z piłki nożnej co sprawiło wszystkim wielką radość. Największe wrażenie zrobiły bramki które pan trener rozłożył w bardzo szybki sposób.

W tym tygodniu Misie dowiedziały się co dzikie zwierzęta robią jesienią aby przetrwać zimę. Zamieniały się w wiewiórki i zbierały orzechy, kasztany i żołędzie czyli “zapasy na zimowe czasy”.

Każdy mógł też sprawdzić swoje siły w ułożeniu prostych puzzli przedstawiających ulubione dzikie zwierzęta.

 

________________________________________________________________________________

I blok tematyczny: Idzie jesień… przez ogród i sad

W pierwszym tygodniu października dzieci poznawały kolejne dary pani Jesieni jakimi są warzywa i owoce. W poniedziałek  miały okazję zobaczyć krótkie przedstawienie na podstawie znanego wszystkim wiersza Jana Brzechwy  “Na straganie”

“Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:…”

Aktorami były prawdziwe warzywa a głosu użyczyła im pani Ada. Po przedstawieniu dzieci mogły poznać fakturę, zapach czy kształt warzyw osobiście.

W kolejnych dniach Misie poznały również owoce zarówno nasze krajowe jak i te zagraniczne. Podobnie jak przy warzywach zapoznawały się z ich kształtami zapachem czy fakturą skórki.

Nauczyliśmy się piosenki “Owoce i warzywa” oraz prostej i znanej wszystkim rymowanki “Wpadła gruszka do fartuszka…”

Największą atrakcja zajęć było jednak wykonanie soku z jabłek i marchewki. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem wyciskarki i każde chciało spróbować swoich sił w produkcji soku. Najlepsza była jedna degustacja. Mniam soczek to Misie lubią najbardziej. Wyjaśniliśmy sobie również po co trzeba spożywać warzywa i owoce i jakie mają znaczenie dla naszego organizmu.

Na zakończenie tygodnia wykonaliśmy piękne prace plastyczne które po zawieszaniu na gazetce stworzyły piękny sad owocowy.

________________________________________________________________________________

BLOKI TEMATYCZNE REALIZOWANE WE WRZEŚNIU:
1. TO JESTEM JA
2. MOJA GRUPA
3. MOJA DROGA DO PRZEDSZKOLA
4. IDZIE JESIEŃ…PRZEZ LAS, PARK

________________________________________________________________________________

IV blok tematyczny: Idzie jesień przez las i park.

Dzisiaj na grupę Misiów czekał niespodzianka, odwiedziła ich pani Jesień.

“Pani Jesień przyszła do nas i przyniosła jarzębinę…” taką piosenką wszyscy przywitali się z panią Jesienią która później pokazała im jakie przyniosła dla nich skarby. Każdy mógł dokładnie pooglądać kasztany, żołędzie, noski klonowe, liście i wiele innych podarunków jesieni. Urządziła im również zabawy “Poszukiwaczy jesiennych skarbów” oraz “Taniec z listkami”. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i na pewno wiedzą już co przynosi pani Jesień.

Świętowanie urodzin

W tym tygodniu swoje trzecie urodziny obchodził nasz kolega Bruno.

Składamy mu serdeczne życzenia:

Dla Kochanej Dziecinki
życzenia na Urodzinki
Poznaj bajek tysiące,
przygód dwa tysiące,
miej buzię wesołą,
promienną jak słońce!

Dzieci składały życzenia a w zamian Bruno częstował nas batonikami.

Ale to nie koniec bo w piątek swoje trzecie urodziny obchodziła również Natalia.

Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
niech od dzisiaj radość gości,
lodów, ciastek i słodyczy
tego Ci przedszkolna drużyna życzy.

Wszyscy zaśpiewali piękne Sto lat dla obojga solenizantów.

________________________________________________________________________________

III blok tematyczny: Moja droga do przedszkola.

W kolejnych dniach zajęć w tematyce “Moja droga do przedszkola” oprócz nauki piosenki “Na skrzyżowaniu” dzieci zapoznawały się również z zasadami i znakami jakie obowiązują w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów. Wszyscy wiedzą już jak trzeba się zachowywać na przejściu dla pieszych oraz co ubierać aby być bezpiecznym i widocznym na drodze podczas jazdy rowerem. Największą radość sprawiło przymierzanie kasku i kamizelki odblaskowej. Dzieci zapoznały się również z numerem alarmowym 112 i z zasadami kiedy można go używać. Porozmawialiśmy również o pierwszej pomocy podczas wypadku.

Obchodziliśmy Ogólnopolski  Dzień Przedszkolaka. Po śniadaniu czekała na dzieci niespodzianka. Pani animator przygotowała wspaniałe zabawy. Maluszki bawiły się przy muzyce. Najpierw były tance integracyjne, potem zabawy z chustą animacyjną, tor przeszkód,tunel i pokonywanie “przepaści” na linie. Na zakończenie dzieci otrzymały słodkości, zrobionego z balona pieska oraz drobne upominki.

_______________________________________________________________________________________________________

I, II blok tematyczny: To jestem ja, moja grupa.

Witamy w naszym przedszkolu

“Misie” poznawały przedszkole, swoje panie oraz kolegów i koleżanki. 

Zapoznały się z kącikami zabaw i poznały zasadę segregowania zabawek i przyborów, odkładanie ich na właściwe miejsce.

“Wesoła zabawa” to piosenka jaką poznały przedszkolaki oprócz niej bawimy się w zabawy ruchowe które integrują naszą grupę.

Moja ulubiona zabawka

Przytulanki misie i lalki to ulubione zabawki naszych “Miśków” pomagają nam przetrwać trudne chwile podczas adaptacji w przedszkolu. Poznajemy również zasady korzystania z tarasu przedszkolnego i świetnie się bawimy.

Rozwijanie zdolności manualnych to również zadanie przedszkola. “SŁONECZKO”- to nasza pierwsza praca.

“Misie” wykonały piękne słońce które pomalowały paluszkami. Ze wszystkimi zadaniami “Misie” w tym tygodniu poradziły sobie świetnie.