Aktywne ferie – zabawy ruchowe i badawcze

Zima w muzyce to tytuł zajęć przeprowadzonych w piątek 13 lutego w grupie dzieci starszych. Celem zajęcia było rozwijanie zdolności muzyczno- ruchowych. Dzieci uczestniczyły w zabawach rozwijających słuch, uczących współpracy w grupie, a także uczyły się twórczego działania w zabawach z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego W. Sherborne. Przedszkolacy bawili się w zabawach muzyczno-ruchowych takich jak: „Zamarznięta kropelka”, „Przekorna wrona”, Mróz i bałwanek”, „Zrób to co robi szalik”, „Zaprzęgi” a także w ćwiczeniach typu „Masażyk” , „Rozgrzewamy się na mrozie” „Zimowy spacer”. Po minach dzieci widać było, że zabawy sprawiły im wiele radości.

Drugie zajęcie przebiegło w formie zabaw badawczych ze śniegiem .
„Czy śnieg jest czysty?”- to pytanie na które dzieci próbowały odpowiedzieć. Wypowiedzi były różne, dlatego też wspólnie próbowaliśmy ustalić jaki śnieg jest. Dzieci stwierdziły po dotyku że, śnieg jest: zimny, mokry a obserwując pod lupą określały, że składa się z kuleczek, że jest brudny, czysty, biały.
Po przeprowadzonych doświadczeniach z topnieniem śniegu i filtracją go przez filtr papierowy, obserwację przez lupę ku zdziwieniu niektórych okazało się, że śnieg wcale nie jest tak czysty jak by się to mogło wydawać. Po tym zdarzeniu dzieci obiecały, że będą upominać każdego, kto będzie próbował, jak „smakuje” śnieg. 

Aleksandra Szymanowska