Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – LISTOPAD/2013

 Listopadowa pogoda w żaden sposób nie wpłynęła sennie na aktywność małych Bajoskrzatów. Działo się całkiem sporo, zarówno poznawczo jak i rozrywkowo.Nowy miesiąc grupa 3 – 4 latków rozpoczęła od grupowej wycieczki na pobliskie rondo. Z bezpiecznej odległości, dzieci obserwowały ruch uliczny i działanie sygnalizacji świetlnej, nazywały przejeżdżające pojazdy, uczyły się bezpiecznie przechodzić po pasach, poznały znaczenie niektórych znaków drogowych.

W trakcie zabaw w przedszkolu, Bajoskrzaty utrwalały znajomość numeru alarmowego 112 –Jeden, jeden, dwa, na sygnale pomoc gna” kojarząc go ze służbami ratunkowymi, niosącymi pomoc w zagrożeniu życia. Atrakcyjne pomoce i ciekawy scenariusz zabaw ułatwił dzieciom zrozumienie dość trudnej tematyki.

Sprzyjająca listopadowa pogoda pozwoliła zrealizować w naszej grupie jeszcze jedną wycieczkę. Tym razem Bajoskrzaty wyruszyły na pobliskie osiedle, w celu prowadzenia obserwacji ekologicznej. Przedmiotem obserwacji dzieci były zachowania ekologiczne ludzi, polegające na niezaśmiecaniu skwerów i chodników, wrzucaniu śmieci do kosza i segregacji odpadów. Bajoskrzaty rozumieją ochronę środowiska w sposób bardzo konkretny np. starają się racjonalnie zużywać wodę podczas mycia rąk, wrzucać papierki do kosza czy szanować otaczającą roślinność.

25 listopada 3 – 4 latki spędziły bardzo rozrywkowo, uczestnicząc w przedszkolnych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły w tym dniu swojego pluszowego przyjaciela i udały się z nim na ogólnoprzedszkolne zabawy i konkursy przy muzyce, prowadzone przez Wesołego Klauna. Finał misiowego święta zakończył się dla wszystkich dzieci typowym „misiowym” poczęstunkiem, a mianowicie biszkoptowym „Misiem Lubisiem” i „Kubusiowym” sokiem. Były też misiowe żelki Haribo i kolorowe baloniki, formowane na kształt małpki, pieska, miecza zgodnie z życzeniem dzieci.

Miesiąc listopad był pracowity dla Bajoskrzatek uzdolnionych plastycznie, które wzięły udział w czterech konkursach plastycznych. Małgosia była najbardziej zapracowaną Bajoskrzatką ale dzielnie ją wspomagały Milenka z Marcysią. Prace dziewczynek zostały wysłane bądź przekazane organizatorom konkursów a ich uczestniczkom z całego serca życzymy wygranej. Oto tematyka tychże konkursów:

  • Jesienne duszki i skrzaty” ogólnopolski konkurs plastyczny pod honorowym patronatem Lasów Państwowych organizowany przez MDK w Krakowie /praca Małgosi/
  • Mój przyjaciel miś” międzynarodowy konkurs plastyczny / prace Małgosi i Marcysi/
  • Święty Mikołaj przyjacielem dzieci”organizowany przez PP nr3 w Wodzisławiu Śl./praca Milenki/
  • Portret św. Mikołaja” organizowany przez  OPP Nr1 w Wodzisławiu Śl. /praca Małgosi/.

W tym miesiącu grupa Bajoskrzatów rozpoczęła także przygotowania do inscenizacji jasełkowej,którą przygotowuje wspólnie z grupą Smerfów. Przedstawienie wymaga przygotowania strojów dla małych aktorów, stąd życzliwa prośba do rodziców o pomoc w ich wykonaniu.

 Będą to stroje owieczek: biały sweterek lub golfik, białe rajstopki lub getry, kamizelka biała / wełniana lub ze sztucznego futerka/, czarne skarpetki. Opaski na głowę otrzyma każde dziecko w przedszkolu.

Stroje dla owczarków: biały sweterek lub golfik, szare, brązowe lub czarne rajstopy, getry/, szara, brązowa lub czarna futerkowa kamizelka, opaska na głowę z uszkami w kolorze kamizelki.

Jasełka zostaną przedstawione rodzicom 13 grudnia o godz. 15.30, na które dzieci serdecznie zapraszają. Wszystkim rodzicom z góry dziękuję za pomoc w przygotowaniu jasełek.

 Barbara Szuleka