3,4-latki “Bajoskrzaty” 2013/2014

 Bajoskrzaty

Grupa 3 – 4 latków jest najmłodszą grupą dzieci w naszym przedszkolu. Uczęszcza do niej 25 dzieci w tym 17 trzylatków i 8 czterolatów. Dzieci zaprzyjaźniły się ze sobą i nadspodziewanie szybko zaadatowały się w nowym środowisku. Wiele dzieci 3 – 4 letnich często mówi o sobie „ja jestem duża/y” i z punktu widzenia dziecka trudno się z tym nie zgodzić. Przecież wszystkie 3 – 4 latki jedzą samodzielnie posiłki, znacząca większość samodzielnie się ubiera i rozbiera, rozpoznaje kierunki prawy – lewy, a niektóre z nich liczą nawet do kilkunastu elementów!

 Taka grupa dzieci zasługuje, aby nie mówić o niej w kategoriach wiekowych. Propozycja nazwy dla grupy „Bajoskrzaty” została zaakceptowana przez dzieci i od połowy września pojawiła się w naszym przedszkolnym nazewnictwie. Ale dlaczego „Bajoskrzaty”? Ano dlatego, że każdego dnia w porankowej „gimanstyce buzi, warg i języka” bierze udział skrzat Horacy, który wspólnie się z dziećmi trudzi. Czasem skrzat Horacy przynosi niespodzianki i opowiada wesołe bajki.

Wychowawca grupy: Barbara Szuleka.

W grupie pracuje również Jadwiga Matuszek.

______________________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków.

 Bajoskrzaty w Kwietniu uczestniczyły w zajęciach, które realizowano w następujących tematach kompleksowych:

1. “Kogo spotkamy w parku”

2. “Idziemy do teatru”

3. “Wielkanoc”

4. “Wycieczka do ZOO”

 W toku realizacji pierwszego tematu, Bajoskrzaty odbyły wycieczkę do najbliższego kompleksu zieleni otaczającego pobliskie osiedla. Podczas wycieczki Bajoskrzaty miały okazję dostrzec piękno i świeżość wiosennej przyrody. Z radością i przyjemnością spędziły aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Ciekawostki przyrodnicze z życia zwierząt egzotycznych towarzyszyły Bajoskrzatom w ostatnim tygodniu kwietnia. Ułożenie 6 elementowych puzzli obrazkowych  tygrysa albo lamparta dla wielu dzieci było sporym wyzwaniem.

Praca plastyczna “Nasze ZOO” była czystą przyjemnością. Bajoskrzaty z pasją i cierpliwością wykonywały żyrafy i lwy, aby później cieszyć się udanym efektem swojej pracy.

Bajoskrzaty mogą pochwalić się umiejętnością rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych. Na zajęciu z panią Jadzią każde dziecko, porównywało zbiory figur ze względu na 2 cechy: kształt i kolor.Ponadto dzieci miały okazję do przeliczania elementów w zakresie 5 i szerszym.

“Teatrzyk w przedszkolu”- 07.04. 2014. Bajoskrzaty obejrzały spektakl teatralny pt.”O gospodarzu i Juroszku”. Chociaż akcja bajki nie była zbyt dynamiczna, to jednak przykuła uwagę małych widzów. Tym bardziej, że aktorzy zaprosili do gry aktorskiej, we fragmencie  spektaklu, kilkoro chętnych dzieci.

Dużo radości sprawiła dzieciom praca plastyczna pt „Wiosenny obrazek”. Praca składała się z kilku elementów a czas wykonania był rozłożony w czasie. Najpierw dzieci odbijały na kartce dłonie pomalowane brązową farbą – tak powstały drzewka. Następnie palcami malowały listki a stempelkami z ziemniaka stemplowały słoneczka, kwiatki. Kredkami dorysowywały brakujące elementy tj łodyżki kwiatów, promyki słonka. Wszystko to działo się pod czujnym okiem Pani Jadzi. Zobaczcie jakie piękne prace powstały.

Po zajęciach bardzo lubimy zabawy dowolne. Zobaczcie jak spędzamy czas.

Barbara Szuleka

_______________________________________________________

Co Bajoskrzaty robią w Marcu?!

I tydzień „Kiedy pada deszcz?” – dziecko wie, skąd się bierze deszcz i jaką rolę pełni w przyrodzie.

II tydzień „Jak rośnie roślina?” – dziecko nazywa części rośliny, wie co jest potrzebne roślinie do wzrostu, zakłada hodowlę rzeżuchy.

III tydzień „Pobudka, to już wiosna” – dziecko wiąże typowe zjawiska atmosferyczne z nową porą roku, nazywa zwiastuny wiosny.

IV tydzień „Poznajemy zawody” – rozpoznaje i nazywa niektóre zawody, zna narzędzia przybory, którymi posługują się niektórzy przedstawiciele zawodów.

Komentarze do I tygodnia

 • Codziennie rano Bajoskrzaty gimnastykują buzię i język. Od pewnego czasu dodatkową atrakcją ćwiczeń są małe lusterka.

 • Praca plastyczna „Deszczowa chmurka” – dzieci z przyjemnością dotykały miękkiej waty a potem formowały z niej chmurkę. Odciskanie palcem wskazującym jest łatwe ale wymaga od dziecka cierpliwości i dokładności.

 • W zabawie pt. „W marcu jak w garncu” Bajoskrzaty rozpoznawały odgłosy deszczu, wiatru, burzy, grały proste rytmy na instrumentach perkusyjnych, naśladowały „burzę” wykorzystując chustę animacyjną.

 • W ramach programu MEN „Ćwiczyć każdy może” 7 marca Bajoskrzaty przyniosły do przedszkola swoje piłki. Różnorodność piłek była na tyle duża, że umożliwiła dzieciom udział w ćwiczeniach o różnym stopniu trudności. Zabawy i ćwiczenia z piłkami dały wszystkim dużo radości i zadowolenia.

Komentarze do II tygodnia

 • W poniedziałek, 10 marca wszystkie dziewczynki z okazji minionego Dnia Kobiet otrzymały drobne prezenty w postaci kolorowych portmonetek i pozowały do wspólnego zdjęcia. Chłopcom na pociechę dostały się słodycze i tez byli zadowoleni.

 • Bajoskrzatowy ogródek na oknie”. Dzieci nie tylko wiedzą co roślinom jest potrzebne do prawidłowego wzrostu. Potrafią się również nimi systematycznie opiekować. Kiedy rzeżucha podrośnie Bajoskrzaty posypią nią kanapki i będzie „smacznie i zdrowo”.

 • Zabawy matematyczne Bajoskrzatów polegały na utrwaleniu pojęcia „para”. Łączenie w pary takich samych sylwet narzędzi ogrodniczych, kwiatów oraz części wiosennej garderoby nie sprawiło dzieciom większych trudności. Przy okazji było przeliczanie i porównywanie liczebności np. których kwiatów jest więcej a których mniej.

 • Ogródek” wykonanie tej pracy plastycznej wymagało od dzieci nowej umiejętności. Dociskanie wałka z motywem chmurek lub plotka nie jest łatwe, ale dobrze wykonane budzi uśmiech na twarzy dziecka. Stemplowanie tulipanów to już łatwizna.

Komentarze do III tygodnia

 • Dzisiaj po południu maluchy doskonaliły umiejętność utrzymania równowagi oraz koordynację ruchową. BAJOSKRZATY przechodziły po skakance i po ławeczce, starały się stać na „podeście równoważnym” oraz przenosiły na tacy kubeczek z wodą. Ćwiczenia, chociaż nie były łatwe, bardzo się dzieciom podobały i sprawiły im wiele radości.

 • BAJOSKRZATY ze swoją wychowawczynią  zaprosiły rodziców do wspólnych ćwiczeń i zabaw ruchowych. Obecność rodziców na zajęciu sprawiła, że dzieci były podekscytowane i z entuzjazmem przystępowały do kolejnych ćwiczeń. Wspólne ich wykonywanie, pozwoliło dostrzec rodzicom możliwości i umiejętności swoich dzieci. Natomiast dzieci, otrzymały od rodziców wsparcie, akceptację i zachętę do podejmowania wysiłku. Swobodna atmosfera i poczucie wspólnoty podczas ćwiczeń pozytywnie wpłynęło na nastroje wszystkich uczestników zajęcia.

  Komentarze do IV tygodnia

 • We wtorek, 25 marca grupę Bajoskrzatów odwiedziły dwulatki z oddziału żłobkowego. Młodsi koledzy i koleżanki chętnie uczestniczyli we wspólnych zabawach w kącikach zainteresowań. Potem, przy “gimnastycznej” piosence dzieci ćwiczyły z lalką Gimnasią. Po trudnych zmaganiach wszystkie dzieci częstowały się słodyczami, które przygotowała  dla nich pani dyrektor żłobka Barbara Buława.

_______________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Luty/2014

Pomimo braku zabaw na śniegu, miesiąc Luty obfitował w kilka emocjonujących wydarzeń.

Bajoskrzaty wspólnie z dziećmi ze żłobka oglądały bardzo ładne przedstawienie bajki „Złota Rybka”. Działo się to 14 lutego w Dzień Zakochanych, było więc dużo serdeczności i słodyczy.

Po spektaklu czekały na dzieci cukierki i czekoladowe lizaki wręczane przez panią dyrektor.

W następnym tygodniu Bajoskrzaty ponownie spotkały się z bajką. Tym razem była to „Bajka z uśmiechem”. Mali widzowie przekonali się o wyższości uśmiechu nad smutkiem i ponuractwem.

W grupie Bajoskrzatów przez kilka dni gościła pani Ola, studentka uczelni pedagogicznej. Dzieci miały okazję uczestniczyć w przygotowanej przez nią gimnastyce, przez dorosłych nazywaną fitness. Bajoskrzaty znakomicie odnalazły się w nowej formie ćwiczeń i z pasją w nich uczestniczyły.

Zobaczcie jak ćwiczą dzieci:

Gimnastyka w przedszkolu 18 a

Gimnastyka w przedszkolu 18 b

Gimnastyka w przedszkolu 18 c

Wydarzeniem, które 20 lutego odbiło się echem w całym mieście była inscenizacji baśni „Królewna Śnieżka” przygotowana przez wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Bajoskrzaty miały również swój wkład w jej przygotowanie. Dzielnie pokonały trudne emocje i bardzo kolorowo zaprezentowały się w tańcu na scenie WCK.

W „tłusty czwartek” słodki pączek dobra rzecz, ale Bajoskrzaty wspólnie z panią Jadzią postanowiły zastosować się do hasła „Ćwiczyć każdy może” akcji MEN, promującej zdrowy tryb życia. Z emblematem „sprawnego pączusia” na piersi 3 – 4 latki uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach ruchowych w sali.

_______________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Styczeń/2014

Rozpoczął się czas karnawału. Bajoskrzaty w drugim tygodniu stycznia uczestniczyły w zajęciach, które ułatwiły im poznanie tradycji zabaw karnawałowych. Były więc charakterystyczne dekoracje w sali, nauka piosenki „Bal baloników”, muzyka taneczna, malowanie i ozdabianie brokatowymi dekorami baloników z papieru. Dzieci tańczyły z balonami przy wtórze „gorących” karnawałowych rytmów.

Nadszedł długo wyczekiwany dzień 9 stycznia 2014r., w którym odbył się przedszkolny Balik Przebierańców. Bajoskrzaty przepięknie przebrane w kostiumy ulubionych postaci z bajek, uczestniczyły w zabawach tanecznych i konkursach przygotowanych przez Wodzireja. Muzyka rozbrzmiewała w całym przedszkolu, a osoby wchodzące do budynku mogły usłyszeć gremialny śpiew przedszkolaków „Będzie, będzie zabawa, będzie się działo…” Tak, działo się wiele, były napoje, słodycze, upominki dla wszystkich dzieci i pamiątkowe zdjęcia w strojach karnawałowych.

Radość przeżywania niecodziennej zabawy i poczucie wspólnoty, które wyzwalają muzyka, taniec i śpiew pozostają na długo w dziecięcej pamięci.

Wkrótce po balowych emocjach Bajoskrzaty rozpoczęły przygotowania do Dnia Babci i Dziadka.Dzieci z łatwością opanowały okolicznościowy wierszyk i każde miało okazję recytować go z pamięci przed całą grupą. Bajoskrzaty pamiętały także o wykonaniu okolicznościowych upominków. Babcie otrzymały „biedroneczkę w kropeczki” a dziadkowie „żaglówkę” na rejs dookoła świata. Na gazetkę do szatni trafiły czerwone serca z narysowanymi przez dzieci portretami obojga, na których na pewno bez trudu się rozpoznają.

W czasie zimowych ferii Bajoskrzaty bawiąc się wspólnie ze starszymi kolegami z łatwością nawiązały kontakty i zgodnie uczestniczyły w dowolnych i organizowanych zabawach.

We wtorek, 14 stycznia dzieci otrzymały zaproszenie do żłobka na inscenizację Jasełek w wykonaniu podopiecznych ogniska pracy „Dziupla”, po czym brały udział w zabawach integracyjnych. Uczestników tego miłego spotkania poczęstowano słodyczami przygotowanymi przez dyrektor żłobka panią Barbarę Buława.

IMG_7614 (Small)Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym Bajoskrzaty brały udział w wspólnej rozgrzewce, a po niej rozpoczęły intensywne poszukiwania śladów zimy. Poszukiwacze byli skuteczni i dostarczyli ślady, w postaci niewielkich kawałków lodu. Dzieci wykorzystały je do muzykowania na rurkach od drabinki. Dla małej Emilki patyczek stał się okazją do rysowania po niewielkiej powierzchni śniegu. Po powrocie do przedszkola, chętni przedszkolacy malowali farbami zimowe obrazki, które ozdobiły salę zabaw.

Ferie zimowe sprzyjają rozwijaniu indywidualnych zamiłowań i zdolności dzieci. Propozycja wykonania obrazka z plasteliny spotkała się z zadowoleniem dzieci w różnym wieku. Młodsze i starsze dziewczynki cierpliwie ugniatały i formowały niewielkie kawałki plasteliny, które po naklejeniu na kartkę utworzyły bardzo ładne kompozycje. Zabawy z plasteliną znakomicie gimnastykują palce i nadgarstek sprawiając, że ich ruchy są skoordynowane, miękkie i precyzyjne, co jest niezwykle ważne w opanowaniu sztuki pisania.

Feryjne” Bajoskrzaty ze starszymi kolegami chętnie uczestniczyły w zabawach muzycznych i z użyciem różnych przyborów. Podczas śpiewania piosenek „Praczki” i „Pingwin” zadaniem dzieci było prawidłowe wskazanie prawej i lewej ręki, nogi oraz skok do przodu, do tyłu i w górę.

Odrobina rywalizacji nikomu nie zaszkodzi, więc w zabawie “Kto szybciej?” konkurowały w szybkim podawaniu kręgli.

_______________________________________________________

DROGIE MAMY BAJOSKRZATÓW!

W związku z udziałem dzieci w inscenizacji bajki „Królewna Śnieżka”, która odbędzie się 20.02.14r.

w WCK, zwracam się do kilku chętnych Pań

z życzliwą prośbą o pomoc.

Dotyczy ona ubierania dzieci w stroje na krótko przed przedstawieniem w WCK (dzieci będą przebywały w 2 garderobach).  Panie, które mogłyby nam pomóc, uprzejmie proszę aby poinformowały o możliwości udzielenia takiej pomocy.

Bardzo dziękuję

Wychowawczyni Barbara Szuleka

__________________________________________________________

Co Bajoskrzaty będą robić w Lutym?

W tym miesiącu w grupie dzieci 3- 4 letnich będą realizowane 4 tematy kompleksowe:

1. „Gimnastyka buzi i języka” – zabawy i ćwicznia logopedyczne usprawniające aparat mowy w tym ćwiczenia oddechowe z piórkami, płatkami kosmetycznymi, ortofoniczne – naśladowanie dźwięków przedmiotów, pojazdów, odgłosów zwierząt itp., ćwiczenia warg i języka.

Drodzy Rodzice! W miarę możliwości mile widziane małe lusterko mieszczące się w dłoni dziecka (podpisane), do zwrotu z końcem miesiąca.

2. „Zimowe zabawy”– czerpanie przyjemności z zabaw i ćwiczeń ruchowych, rozumienie znaczenia dla zdrowia ruchu na świeżym powietrzu, przestrzeganie bezpieczeństwa podczas zabaw na powietrzu i na śniegu, nazywanie pór roku i określanie ich charakterystycznych cech.

3. „Powiedz, co słyszysz?”– zagadki słuchowe – rozpoznawanie i nazywanie dźwięków z otoczenia, znanych przedmiotów, odgłosów zwierząt i zjawisk atmosferycznych, zabawy w rodzaju „skąd dochodzi dźwięk”, dostrzeganie różnicy pomiędzy hałasem i ciszą, komunikowanie się umiarkowanym głosem podczas zabaw w sali i na powietrzu.

Drodzy Rodzice! W 3 tygodniu 20.02. w czwartek Bajoskrzaty wezmą udział w inscenizacji baśni pt. „Królewna Śnieżka”, która odbędzie się w WCK. Informacje na temat strojów dla dzieci, każdemu z Państwa przekazane będą osobiście. Zwracam się także z życzliwą prośbą do kilku mam, o pomoc w ubieraniu dzieci w stroje do inscenizacji, na godzinę przed planowanym spektaklem. Za pomoc z góry dziękuje wychowawczyni Bajoskrzatów.

4. „Mieszkam w Polsce”– rozpoznawanie i nazywanie symboli narodowych i odnoszenie się do nich z szacunkiem, znajomość nazwy stolicy naszego kraju, rozpoznawanie na fotografiach regionów Polski (góry, morze, jeziora).

_______________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Grudzień/2013

Miesiąc Grudzień obfitował wieloma ciekawymi wydarzeniami, w których brały udział Bajoskrzaty. Nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”, o której informował plakat i załączone w szatni szklane skarbonki na grosiki. Bajoskrzaty z zapałem wrzucały malutkie monety, które bardzo szybko wypełniły skarbonkę.

Anielska atmosfera wypełniła salę Bajoskrzatów 3 grudnia, gdy pojawiła się w niej pani Aleksandra S., mama starszego kolegi, aby poprowadzić anielskie warsztaty. Pani Ola przepięknie wprowadziła dzieci w świat Aniołów, opowiadając o ich wyjątkowych cechach i umiejętnościach, posiłkując się anielską księgą i pięknymi ilustracjami. Po tak zajmującym wstępie Bajoskrzaty rozpoczęły naukę lepienia aniołów z masy solnej, ściśle według wskazówek Pani Oli. Wszyskie anioły ulepione przez dzieci udały się znakomicie. Po ich wyschnięciu pani Ola pomalowała je złotą farbą i dodała anielskie włosy. Dziecięce anioły zostały piękne opakowane i wystawione na sprzedaż na Kiermaszu Świątecznym.

Kolejnym, ciekawym wydarzeniem było spotkanie z tatusiem Marty „Bajoskrzatki”, który w dniu górniczego święta 4 grudnia, opowiadał dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Bajoskrzty i ich starsi koledzy, mogli wziąć do ręki ciężkie kamienie znajdujące się w urobku, przymierzać rękawice i okulary ochronne oraz poznać wyposażenie górniczego plecaka ratunkowego. Przedszkolny Dzień Górnika uświetnił swoją obecnością także dziadek Marty, który przybył na nie w galowym mundurze górniczym. Wiedza o tradycji i trudach pracy górniczej, zawsze wzbudza u dzieci wielkie zainteresowanie i szacunek.

 Nadszedł wreszcie długo oczekiwany przez Bajoskrzaty dzień 6 grudnia. Z wielką radością i lekkim niepokojem dzieci przywitały Świętego Mikołaja śpiewając piosenkę. Potem św. Mikołaj prowadził z dziećmi życzliwą pogawędkę, wręczał kuferki z prezentami i pozował z każdym Bajoskrztem do pamiątkowj fotografii. Św. Mikołaj podarował również dzieciom zabawki do wspólnej zabawy, jak klocki Duplo, zestawy „Małego fryzjera”, samochód strażacki, puzzle, mozaikę guzikową.

 Miesiąc Grudzień rozpoczął także czas przedszkolnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Bajoskrzaty wspólnie ze starszymi kolegami z grupy Smerfów, intensywnie przygotowywały się do inscenizacji Jasełek dla rodziców. Dzieci uczyły się tekstów ról, tańca i śpiewania kolędy. Ponadto Bajoskrzaty uczestniczyły w przygotowaniach Kiermaszu Świątecznego. I tak, z dużym zaangażowaniem robiły ciasteczka maślane a po ich upieczeniu dekorowały kolorowym lukrem. Nie mogło też zabraknąć świątecznej choinki, którą każdy Bajoskrzatek ozdabiał brokatowymi gwiazdkami.

Przedstawienie Jasełkowe odbyło się 13 grudnia o godzinie 15.30. zaproszeni goście tłumnie przybyli i gorąco oklaskiwali małych aktorów. Bajskrzaty i Smerfy, chociaż po raz pierwszy,bardzo ładnie zaprezentowały się w Jasełkach, zbierając pochwały od swoich rodziców i opiekunów. Po występie dzieci, na rodziców czekał świąteczny piernik i gorąca kawa.

 Dużym powodzeniem wśród rodziców cieszył się Kiermasz Świąteczny, bo wszystkie ozdoby i wypieki  własnoręcznie wykonane przez dzieci zostały sprzedane a pozyskane środki finansowe przekazano na rzecz Rady Rodziców.

Nadszedł również czas, aby pogratulować małej Bajoskrzatce Milence, która została zwyciężczynią konkursu plastycznego “Święty Mikołaj Przyjacielem dzieci” organizowanego przez Publiczne Przedszkole Nr 3 w Wodzisławiu Śl. Gratulacje !!!

IMG_7391 (Small)

______________________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Listopad/2013

 Listopadowa pogoda w żaden sposób nie wpłynęła sennie na aktywność małych Bajoskrzatów. Działo się całkiem sporo, zarówno poznawczo jak i rozrywkowo.Nowy miesiąc grupa 3 – 4 latków rozpoczęła od grupowej wycieczki na pobliskie rondo. Z bezpiecznej odległości, dzieci obserwowały ruch uliczny i działanie sygnalizacji świetlnej, nazywały przejeżdżające pojazdy, uczyły się bezpiecznie przechodzić po pasach, poznały znaczenie niektórych znaków drogowych.

W trakcie zabaw w przedszkolu, Bajoskrzaty utrwalały znajomość numeru alarmowego 112 –Jeden, jeden, dwa, na sygnale pomoc gna” kojarząc go ze służbami ratunkowymi, niosącymi pomoc w zagrożeniu życia. Atrakcyjne pomoce i ciekawy scenariusz zabaw ułatwił dzieciom zrozumienie dość trudnej tematyki.

Sprzyjająca listopadowa pogoda pozwoliła zrealizować w naszej grupie jeszcze jedną wycieczkę. Tym razem Bajoskrzaty wyruszyły na pobliskie osiedle, w celu prowadzenia obserwacji ekologicznej. Przedmiotem obserwacji dzieci były zachowania ekologiczne ludzi, polegające na niezaśmiecaniu skwerów i chodników, wrzucaniu śmieci do kosza i segregacji odpadów. Bajoskrzaty rozumieją ochronę środowiska w sposób bardzo konkretny np. starają się racjonalnie zużywać wodę podczas mycia rąk, wrzucać papierki do kosza czy szanować otaczającą roślinność.

25 listopada 3 – 4 latki spędziły bardzo rozrywkowo, uczestnicząc w przedszkolnych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły w tym dniu swojego pluszowego przyjaciela i udały się z nim na ogólnoprzedszkolne zabawy i konkursy przy muzyce, prowadzone przez Wesołego Klauna. Finał misiowego święta zakończył się dla wszystkich dzieci typowym „misiowym” poczęstunkiem, a mianowicie biszkoptowym „Misiem Lubisiem” i „Kubusiowym” sokiem. Były też misiowe żelki Haribo i kolorowe baloniki, formowane na kształt małpki, pieska, miecza zgodnie z życzeniem dzieci.

Miesiąc listopad był pracowity dla Bajoskrzatek uzdolnionych plastycznie, które wzięły udział w czterech konkursach plastycznych. Małgosia była najbardziej zapracowaną Bajoskrzatką ale dzielnie ją wspomagały Milenka z Marcysią. Prace dziewczynek zostały wysłane bądź przekazane organizatorom konkursów a ich uczestniczkom z całego serca życzymy wygranej. Oto tematyka tychże konkursów:

 • Jesienne duszki i skrzaty” ogólnopolski konkurs plastyczny pod honorowym patronatem Lasów Państwowych organizowany przez MDK w Krakowie /praca Małgosi/
 • Mój przyjaciel miś” międzynarodowy konkurs plastyczny / prace Małgosi i Marcysi/
 • Święty Mikołaj przyjacielem dzieci”organizowany przez PP nr3 w Wodzisławiu Śl./praca Milenki/
 • Portret św. Mikołaja” organizowany przez  OPP Nr1 w Wodzisławiu Śl. /praca Małgosi/.

W tym miesiącu grupa Bajoskrzatów rozpoczęła także przygotowania do inscenizacji jasełkowej,którą przygotowuje wspólnie z grupą Smerfów. Przedstawienie wymaga przygotowania strojów dla małych aktorów, stąd życzliwa prośba do rodziców o pomoc w ich wykonaniu.

 Będą to stroje owieczek: biały sweterek lub golfik, białe rajstopki lub getry, kamizelka biała / wełniana lub ze sztucznego futerka/, czarne skarpetki. Opaski na głowę otrzyma każde dziecko w przedszkolu.

Stroje dla owczarków: biały sweterek lub golfik, szare, brązowe lub czarne rajstopy, getry/, szara, brązowa lub czarna futerkowa kamizelka, opaska na głowę z uszkami w kolorze kamizelki.

Jasełka zostaną przedstawione rodzicom 13 grudnia o godz. 15.30, na które dzieci serdecznie zapraszają. Wszystkim rodzicom z góry dziękuję za pomoc w przygotowaniu jasełek.

 Barbara Szuleka

_______________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Pażdziernik/2013

Bajoskrzaty” to nazwa, jaką dla swojej grupy wybrały dzieci 3 – 4 letnie w pierwszym tygodniu października. W tym samym tygodniu, brały udział w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania się i higieny osobistej. Bajoskrzatom, szczególnie przypadły do gustu ćwiczenia w prawidłowym myciu zębów.

Inną ciekawą propozycją październikowych zajęć, były zabawy z powietrzem przybliżające dzieciom znaczenie wiatru w przyrodzie i dla człowieka. Należały do nich min. zabawy plastyczne z „mini” latawcami oraz rozdmuchiwanie przez słomkę kropli kolorowego tuszu. Zabawy badawcze z powietrzem były okazją do ciekawych obserwacji i wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

Dzień 15 października przyniósł kolejne ciekawe doznania, w które obfitowało spotkanie z młodszymi kolegami w żłobku. Bajoskrzaty wzięły udział we wspólnych zabawach integracyjnych przy muzyce. Potem była przyjemność zabawy ciekawymi zabawkami, spotkanie z młodszą siostrzyczką oraz słodycze, które przygotowała dla dzieci pani Basia Buława – dyrektor Miejskiego Żłobka.

Dla wszystkich wychowanków przedszkola, szczególnym wydarzeniem było przedstawienie teatralne, które odbyło się 21 października. Gościliśmy bowiem aktorów teatru „Bajkowe Skarbki Śląska”, z bajką pt. „Przygody kapryśnej królewny”. Mali widzowie z przejęciem obserwowali grę aktorów, momentami żywo reagowali na przebieg wydarzeń w bajce.

Następnego dnia, we wtorek 22 października, w grupie Bajoskrzatów odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców prowadzone przez wychowawczynię Barbarę Szuleka. Dzieci 3 – 4 letnie uczestniczyły w zabawach o różnym charakterze, które miały na celu wspomaganie poznawania otoczenia i samego siebie.

Barbara Szuleka

_______________________________________________________________

Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – Wrzesień/2013

 Wrzesień to miesiąc adaptacji w przedszkolu, czas poznawania nowego otoczenia i osób, przyswajania zasad obowiązujących w grupie rówieśniczej.

Grupa dzieci 3 – 4 letnich zadziwiająco dobrze poradziła sobie z emocjami, które zwykle towarzyszą dzieciom w tym czasie. Najmłodsze przedszkolaki sprawnie siadają “w pociągach” oczekując na wejście do łazienki. Zabiegi higieniczne są przyjemne i nie sprawiają dzieciom większych trudności.

Posiłki w towarzystwie kolegów i koleżanek bardziej smakują Poobiednia drzemka przy cichej relaksacyjnej muzyce pozwala dzieciom wypocząć i zregenerować siły.

Radosne zabawy integracyjne z chustą i balonami podczas   Dnia Przedszkolaka.

 Wycieczka w poszukiwaniu darów jesieni “Pod Kasztanowcem”. Z wizytą w sadzie dziadka, naszego kolegi Huberta “Dary jabłonki”.

Barbara Szuleka