5,6-latki “Smerfy” 2014/2015

 Witamy w grupie  “Smerfów”

Serdecznie witamy wszystkich „Smerfów” po wakacyjnej przerwie. Mamy nadzieję, że wypoczęci i z uśmiechem na twarzy wracacie w nasze przedszkolne progi.
Nasza grupa liczy w tym roku 20 dzieci – 10 dziewczynek i 10 chłopców. Nauczycielki pracujące w tym roku w grupie „Smerfów” to: pani Ala oraz p. Gabrysia.

Szczególnie ciepło witamy naszych nowych kolegów – Roksanę, Daniela, Kacpra, Remigiusza, którym życzymy szybkiej adaptacji oraz nawiązania wspaniałych znajomości.

________________________________________________________________

Czerwiec/2015
Uroczystość Pożegnania Przedszkola

„Tak niedawno żeśmy się spotkali a już pożegnania nadszedł czas tyle żeśmy z sobą przeżywali a dziś już wspomnienia łącza nas…..”

W minioną środę tj 24.06 br odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola dla wszystkich dzieci z grupy „Smerfów”. Tradycyjnie zaczęło się powitaniem rodziców oraz gości a następnie była inscenizacja, w której dzieci zaprezentowały zdobyte w przedszkolu wiadomości z zakresu; mowy, liczenia, śpiewania, grania, przyrody, gimnastyki. W dalszej części naszej uroczystości były wiersze, tańce a także podziękowania. Na zakończenie „Smerfy” zatańczyły poloneza z milionem trudnych figur perfekcyjnie opanowanymi przez  dzieci. Po części artystycznej nastąpił moment wręczania Dyplomów Ukończenia Przedszkola oraz pamiątkowych książek.

Po uroczystości na wszystkich czekał przepyszny poczęstunek – soczki, kanapki oraz słodycze. Choć dzieci cieszyły się, że świętują rozstanie z przedszkolem w oku niejednego pojawiła się łezka wzruszenia.

Kochane „Smerfy” życzymy wam wielu sukcesów w szkole.

Ala Szymanowska, Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________
Czerwiec/2015
Konkurs plastyczny “Dbamy o przyrodę”
Dbamy o przyrodę” pod takim tytułem Publiczne Przedszkole nr 16 w Wodzisławiu Śl. ogłosiło konkurs plastyczny. Celem tego konkursu jest:
– rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
– kształtowanie postawy opiekuńczej wobec przyrody i budzenie odpowiedzialności za jej stan
– popularyzacja działań proekologicznych, przyrodniczych w środowisku przedszkolnym oraz
– propagowanie działalności twórczej dzieci w wieku przedszkolnym.
Na te zaproszenie odpowiedziały dzieci z grupy „Smerfów”. Wybierając dowolną technikę plastyczną próbowały zinterpretować temat konkursu „dotyczący troski o otaczającą przyrodę”. W galerii zdjęć można podziwiać jak te prace powstawały oraz końcowy efekt.
Aleksandra Szymanowska
______________________________________________
Czerwiec/2015
XVIII  Przedszkolna Olimpiada Sportowa
Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Smerfów” w składzie: Maja, Jagoda, Iga, Olek, Igor, Jakub oraz Pani Gabrysia. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych przy silnym dopingu kolegów z grupy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie głównej.
______________________________________________
Czerwiec/2015
1.06.2015  Dzień Dziecka w grupie „Smerfów”
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak

W tym roku z okazji Dnia Dziecka dla naszych wychowanków przygotowano  wiele  wyjątkowych atrakcji. W pierwszym dniu obchodów Święta, dzieci z grupy „Smerfów” wzięły udział w zabawach i konkursach przygotowanych i przeprowadzonych przez Klauna Rozrabiakę i jego Pomocnika, a następnie korzystając z pięknej pogody bawiły się na ogrodzie przedszkolnym.

Drugiego dnia „Smerfy” skakały na trampolinie i zamku dmuchanym a podczas popołudniowych zabaw wykonywały „Letnie czapeczki” z kolorowego papieru, które samodzielnie wycinały i ozdabiały.

Były to dwa wspaniale spędzone dni pełne zabaw i niespodzianek dla przedszkolaków.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________
Zaproszenie
   Kończą się nasze w przedszkolu chwile,
które już teraz wspominamy mile.
Lecz zanim nadejdzie rozstania czas,
kochanych Rodziców zapraszamy do nas.
Bo z Wami chcemy pożegnać przedszkole
i w wielką radością pomyśleć o szkole.
Zapraszamy Rodziców na przedszkolne pożegnanie,
które odbędzie się 24 czerwca 2015 r. /tj. środa/ o godz. 16.30

Dzieci z grupy “Smerfów” wraz z wychowawczyniami

 

absolwent

______________________________________________

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W CZERWCU

1.Blok tematyczny: Dzieci z całego świata
– nazywanie ludzi różnych ras,
– określanie miejsca ich zamieszkania, warunków klimatycznych w jakich żyją
– poznawanie zwyczajów ludzi różnych ras (ubiór, mieszkanie)
– zwrócenie uwagi na zabawy dzieci z różnych regionów świata
– dostrzeganie swojej niepowtarzalności a także niepowtarzalności innych
– udział w zabawach z okazji Dnia Dziecka
 
2. Blok tematyczny: Moje podwórko
– nazywanie największych rzek Polski: Wisły i Odry
– morza – Bałtyku
– gór-Tatr oraz największych miast Polski
– poznanie poprzez literaturę pochodzenia stolicy Polski – Warszawy, jej herbu i ważniejszych miejsc
– udział w między przedszkolnej olimpiadzie sportowej
– wyjście do biblioteki na „Głośne czytanie”
 
3. Blok tematyczny: Żegnamy przedszkole, wyjeżdżamy na wakacje
– obserwowanie w sposób bezpośredni lub pośredni, zmian zachodzących w przyrodzie w wybranych środowiskach (np. lesie, na łące)
– określanie charakterystycznych cech lata: np. długie dni,wyższa temperatura,
– poznawanie zjawisk atmosferycznych występujących w tej porze roku-np. Burze, tęcze
– przestrzeganie odpowiedniego zachowania się podczas wakacji
– przygotowanie uroczystości zakończenia roku przedszkolnego
– wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej
 
Ponadto przez cały miesiąc czerwiec  będą prowadzone:
– nauka wierszy i piosenek związanych z omawianą tematyka
– wykonywanie prac plastycznych
– wyjścia do ogrodu przedszkolnego
– zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

Maj/2015

Kółko plastyczne KREDKA

„Malarski plener”

W piątek 29 maja odbyły się ostanie już zajęcia w ramach kółka plastycznego „Kredka”.

Tym razem zajęcia miały miejsce na naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci obserwując otoczenie przyrodnicze poznały nowe pojęcia: pejzaż, plan bliższy i dalszy widzianego krajobrazu. Poznały także prosty sposób uchwycenia wielkości (użycie ołówka). Następnie wykorzystując pastele próbowały narysować pejzaż Powstałe prace można już podziwiać w galerii „Kredka”.

Ala Szymanowska

______________________________________________

Maj/2015

Święto Rodziny z okazji Dnia Mamy i Taty

26 maja, w Dzień Matki, grupa wspaniałych Smerfów zaprosiła swoich rodziców na wspólne świętowanie. Przy słodkim poczęstunku mamy i tatusiowie zobaczyli program artystyczny w wykonaniu swoich pociech. Wiersze, piosenki i tańce sprawiły, że niejednemu z rodziców łza zakręciła się w oku. Dzieci wręczyły też rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki. Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólne zabawy. Były tańce na gazecie, rozpoznawanie rodziców dotykiem i zabawa z krzesełkami. Zarówno dzieci jak i rodzice bawili się wspaniale! Świętowanie upłynęło więc w radosnej rodzinnej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy! 
Justyna Orszulak- mama Matyldy

  ______________________________________________

Maj/2015

Kółko plastyczne KREDKA

„Piękna nasza Polska cała”

Na piątkowych zajęciach kółka „Kredka” dzieci wykonywały dowolnie wybraną przez siebie techniką (malowanie farbami, rysunek mazakami, pastelami) prace na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Piękna nasza Polska cała”. Konkurs ten organizowany jest przez Przedszkole nr 22 z oddziałami integracyjnymi im J. Brzechwy w Żorach. Jego celem jest wyrażanie swoich doznań estetycznych oraz własnych spostrzeżeń spowodowanych oddziaływaniem piękna i różnorodności krajobrazu miejscowości, w którym dziecko mieszka. I tak oto powstały prace przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca naszego miasta: rynek wodzisławski z fontanną, baszta na Grodzisku, ale także łąki z zielenią i zwierzętami.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Maj/2015

Poznajemy zawody swoich rodziców – SĘDZIA

W piątek 22 maja dzieci z grupy „Smerfów” udały się na zaproszenie jednej z mam na niecodzienną wycieczkę do Sądu Rejonowego – Wydział Rodzinny i Nieletnich w Wodzisławiu Śl.Więcej na ten temat na stronie głównej – AKTUALNOŚCI.

Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Maj/2015

Kółko plastyczne KREDKA

Z wizytą u Pana rzeźbiarza

Dzisiejsze zajęcia kółka „Kredka” miały zupełnie inny charakter. Tym razem dzieci wybrały się na spotkanie z rzeźbiarzem – amatorem – panem Kazimierzem Jurzycą. Po przybyciu na miejsce Pan Kazimierz oprowadził nas po swojej posesji i pokazał nam swoje „drewniane cuda”.  Dzieci zobaczyły  różne donice, figury, domki dla ptaków, ławy, stoły, półki, ozdoby ogrodowe a wszystko to wykonane z drewna. Następnie Pan Kazik pokazał w jaki sposób można wykonać napisy na drewnie. Jednym ze sposobów jest rzeźbienie specjalnym dłutem i młotkiem. Innym sposobem jest wypalanie, wykorzystując do tego celu wypalarkę. Pan Kazik powiedział także dzieciom, że drewno dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: miękkie i twarde. Miękkie pochodzi z drzew iglastych, takich jak: sosna, jodła, świerk a twarde  z drzew liścias­tych, takich jak: buk, topola, brzoza, klon. Na zakończenie wizyty dzieci zobaczyły jeszcze huśtawkę z drewna, domek na palach ze zjeżdżalnią wykonane przez Pana Kazimierza, na których  mogły się pobawić.
Dzieci do przedszkola wróciły bogatsze o nowe przeżycia oraz wiedzę, za które to bardzo dziękujemy PANU KAZIMIERZOWI JURZYCA.

Aleksandra Szymanowska

 ______________________________________________

Maj/2015

„Kolorowe twarożki”

Na dzisiejszych zajęciach w grupie „Smerfów” było smacznie i dwukolorowo. Dzieci przygotowały z białego twarogu, śmietany i rzodkiewki kolorowe twarożki. Na początku wszyscy założyły specjalne fartuszki, umyły ręce a następnie wszyscy po kolei rozcierali twarożek widelcem. Następnie jeden twaróg doprawialiśmy cukrem i śmietaną a drugi doprawialiśmy solą i potartą rzodkiewką. I tak powstały dwa twarożki: biały (słodki) i różowy (z rzodkiewką). Następnie przedszkolaki same nabierały sobie łyżeczkami twarożek na bułkę. Gdy nasze kanapeczki były gotowe, „Smerfy” zjadły je ze smakiem.

Aleksandra Szymanowska

 ______________________________________________

Maj/2015

„Jestem mistrzem w rachowaniu i mówieniu, spostrzeganiu i słuchaniu.”

W czwartek 14.05.2015 w grupie Smerfów odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców prowadzone przez nauczycielkę grupy Gabrielę Krygier- Kuchcińską.
Celem zajęcia było Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych, spostrzegania, uwagi i pamięci. Rodzice mieli okazję obserwować swoje pociechy podczas rozwiązywania różnych zadań, nie zawsze łatwych. Dzieci wyróżniały głoski i sylaby w wyrazach, wykazywały się umiejętnością globalnego czytania, łączyły słowa z sylab i głosek, rozwiązywały działania matematyczne w zakresie 0-10, składały pocięty obrazek w całość, a podczas zabaw ruchowych do muzyki rozróżniały prawą i lewą stronę.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zainteresowanie i skorzystanie z zaproszenia.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

 ______________________________________________

Maj/2015

Smerfy w Szkole

W środę 13.05.2015 r. „Smerfy” wraz z Panią Gabrysią udały się na spotkanie z klasą Ic do Szkoły Podstawowej nr 10. Celem wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie. Większość przedszkolaków po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły, było to dla nich nie lada przeżycie. Dzieci zostały bardzo miło przyjęte przez uczniów, którzy przygotowali dla nich inscenizację o Wiośnie. Zaprosili też Smerfy do wspólnej zabawy integracyjnej. Przedszkolaki miały okazję usiąść w ławkach i uczestniczyć w lekcji, a nawet odpowiadać na pytania zadawane przez nauczycielkę panią Dorotę. Na zakończenie wizyty wychowawczyni oprowadziła dzieci po szkole. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć salę zabaw, sale lekcyjne, stołówkę, świetlicę, salę gimnastyczną. Ze szkoły dzieci wyszły ze słodkimi wafelkami, którymi poczęstowała ich Pani Dorota. Smerfy uśmiechnięte i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
Bardzo dziękujemy Pani Dorocie Mendreli wychowawczyni kl. Ic za miłe spotkanie.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

 ______________________________________________

Maj/2015

Kółko plastyczne KREDKA

„Wiosenna łąka”

Stemplowanie przy użyciu gąbek- to nowa technika plastyczna, którą dziś tj 8 maja dzieci poznały na zajęciach kółka „Kredka”. Na początku zajęć dzieci wysłuchały wiersza E. Pasławskiej „Na łące”

Na łące, na łące, jest kwiatów tysiące:
są tam stokrotki białe
i dzwonki pachnące, i dużo innych kwiatów.
Na łące, na łące, jest ssaków tysiące:
są krety czarne, co kopią kretówki
i zajączki szare, co mają ziemne kryjówki
i różne inne zwierzaki…
Na łące, na łące, lata owadów tysiące:
są tam motyle różnokolorowe,
w paseczki i kropeczki,
po kwiatach skaczą pszczółki,
które w chowanego bawią się
i śpiewają sobie tak:
“La, la, la, jestem pszczółka pracusia,
La, la, la, jestem pszczółka pracusia…”
Nad łąką, nad łąką świeci żółte słonko,
latają tam ptaszki:jaskółki i sójki i małe kukułki.
Śpiewają piosenki, stukają w bębenki.
I jeszcze na tej łące jest zielonych potworów tysiące!
Mają oczy takie duże,a nóżki jak serdelki.
Siedzą sobie cicho w trawie,lub rechoczą tak:
“Re-re kum, kum. Re-re kum, kum…”

Po wysłuchaniu utworu dzieci wypowiadały się na jego temat a następnie zostały one zapoznane ze sposobem wykonania prac – stemplowanie gąbką moczoną w farbie.
Powstałe prace są piękne i można je już podziwiać w szatni „Smerfów” a dokładnie w „Galerii Kredka”.

Aleksandra Szymanowska

 ______________________________________________

 Maj/2015

Żabie zawody

Omawiając blok tematyczny „Wiosna na łące” w poniedziałek 4 maja dzieci z grupy „Smerfów” poznały mieszkańców łąki ze szczególnym zwróceniem uwagi na żabę. Jej wygląd, jej cykl rozwojowy, uczyły się zabawy o żabce, wykonywały także metodą origami żabki, Jednak największą radość sprawiły dzieciom zabawy  pt ”Żabie zawody”. Dzieci uczestniczyły w konkursach pt. “Najdłuższy żabi skok”. „Najszybsza żaba”, „Zwinna żabka”.  Na koniec zajęć odbył się „Masażyk dla żabki”.
 Aleksandra Szymanowska

 ______________________________________________

Maj/2015

„Wiosna w błękitnej sukience”- konkurs plastyczny

„Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do udziału w konkursie -wierzymy, że zabawa w małych artystów pobudzi wyobraźnię dzieci ukazując piękno budzącej się do życia przyrody”…

Na te właśnie zaproszenie z Publicznego Przedszkola nr 3 w Wodzisławiu Śl. odpowiedziały dzieci z grup:” Bajoskrztów” oraz „Smerfów”. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające Panią Wiosnę . W tym celu wykorzystały różne techniki plastyczne: rysowanie pastelami, mazakami, malowanie a także wyklejanie.

Trzymamy kciuki za „małych artystów” z naszego przedszkola.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W MAJU

1.Blok tematyczny: Wiosna na łące
– poznawanie wybranych owadów, np.: pszczół, mrówek, ich pożyteczności dla przyrody i ludzi
– określanie znaczenia barwy ochronnej w życiu zwierząt.
– udział w spotkaniu edukacyjnym na temat „Znaczenie pszczół w życiu człowieka

2.Blok tematyczny: Nowinki z wiejskiego podwórka
– poznawanie dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi
– nazywanie domów zwierząt, sposobów poruszania się zwierząt, odżywiania
– wyjaśnienie znaczenia hodowli zwierząt dla ludzi
– wyjście do Szkoły Muzycznej na koncert
– wyjście do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 10- zapoznanie z budynkiem szkoły, z salą zajęć-udział w lekcji w klasie I „C”

3.Blok tematyczny „Poznajemy różne zawody”
– poznanie czynności, jakie wykonują osoby z najbliższego otoczenia,
– nazywanie narzędzi pracy ludzi w różnych zawodach, zwrócenie uwagi na ich ubiór
– odwiedzanie punktów usługowych, poznanie pracy zatrudnionych w nich osób
– wyjście do Sądu-poznanie pracy “sędziego”- zwiedzanie budynku sądu
 
4.Blok tematyczny „Nasi kochani rodzice”
– podawanie informacji: jak ma na imię mama, tata
– podawanie informacji, jakie zawody wykonują rodzice, czym się zajmują
– opisywanie wyglądu rodziców, dostrzeganie ich charakterystycznych cech
– przygotowanie programu na występy dla rodziców z okazji „Dnia Mamy i Taty”
– wykonanie prezentów dla Rodziców
 
Ponadto przez cały miesiąc maj będą prowadzone:
-ćwiczenia poranne
-ćwiczenia gimnastyczne
-zabawy ruchowe
-nauka piosenek i wierszy
– spacery
-wyjścia do ogrodu przedszkolnego

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

kwiecień/2015

Sport to zdrowie, sport to zabawa

Podczas realizacji bloku tematycznego „Chciałbym być sportowcem” Smerfy miały wiele okazji do zabaw i gier ruchowych. Jedną z ciekawszych propozycji była rywalizacja sportowa Smerfów i Bajoskrzatów, w której dzieci pokonywały ułożony przez swoje panie tor przeszkód. Mocny doping obu drużyn zagrzewał wszystkich do „zdrowej” i uczciwej rywalizacji. Dzieci z ogromną radością uczestniczyły w tak zorganizowanych zajęciach, a Smerfy pełne wrażeń wróciły do swojej sali.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________

 Kwiecień/2015

Kółko plastyczne KREDKA

Portret

Co to jest portret? – od takiego pytania zaczęły się w piątek 24.04.2015r. zajęcia kółka plastycznego. Odpowiedzi były różne –  że to jakiś rysunek, że to obraz. Pani Ala na przykładzie portretów zamieszczonych w książce  ”Sławni Polacy – Artyści” zapoznała dzieci z różnymi rodzajami portretów. Dzięki czemu przedszkolaki poznały, że portret to wizerunek konkretnej osoby lub osób. Dzieci dowiedziały się, że są różne rodzaje portretów, które dzieli się:
1. Ze względu na umieszczenie głowy: frontalne, profil,  z twarzą zwróconą w bok
2. Ze względu na ujęcie postaci: wizerunek głowy, popiersie, półpostać, portret do kolan, portret całościowy
3. Ze względu na liczbę osób: pojedynczy,podwójny, potrójny i zbiorowy.
Następnie dzieci przy użyciu ołówków próbowały przedstawić twarz określonego, rzeczywistego człowieka z zachowaniem jego podobieństwa.

 Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

Kwiecień/2015

Smerfy w bajce muzycznej „Powitanie Wiosny”

„Wiosna, Wiosna idzie sobie polem,
Wiosna, Wiosna już wkroczyła w las”
21 kwietnia (wtorek) Smerfy zaprosiły swoich młodszych kolegów i koleżanki z grupy „Misie” z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 16, do wspólnej zabawy z okazji powitania wiosny. Na tę okoliczność Smerfy wraz ze swoimi paniami Gabrysią i Alą przygotowały bajkę muzyczną „Powitanie wiosny”, która bardzo podobała się Misiom i została nagrodzona gromkimi brawami. Przedszkolakom spodobały się postacie grane przez dzieci, min. Pani Wiosna, Wietrzyk, kolorowe nutki oraz liczne wesołe piosenki.
Po zakończonym występie przedszkolaki wspólnie bawiły się w rytm muzyki i tańców integracyjnych: „Czy grubi, czy chudzi”, „Bugi, Bugi”, „Gimnastyka”. Dzieci miały również okazję do wspólnych zabaw w kącikach tematycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się kącik lalek i kącik z klockami lego.
Na zakończenie wspólnych zabaw wszyscy zajadali się batonikami i pili soczek, a panie z przedszkola nr 16 poczęstowały nas pysznymi czekoladowymi cukierkami.
Dziękujemy przedszkolakom z PP nr 16 za przyjęcie zaproszenia i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się na wspólnej zabawie!
Bajkę muzyczną „Powitanie Wiosny” zaprezentowaliśmy 16 kwietnia również naszym kochanym rodzicom, którzy byli oczarowani i bardzo dumni z występów swoich pociech.
Dziękujemy za zainteresowanie i liczne przybycie.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________

Kwiecień/2015

Drodzy rodzice.

Po raz ostatni w tym roku Smerfy będą uczestniczyły w koncercie edukacyjnym z cyklu „Taneczna podróż z Vladislavią po Polsce”- „ Polskie poleczki”. Koncert odbędzie się 29.04.2015r. (środa) w Wodzisławskim Centrum Kultury o godz. 10.00 Cena biletu każdego uczestnika wynosi 5 zł. Proszę o wpłacanie pieniążków u nauczycielek grupy.

Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________

Kwiecień/2015

 Smerfy w muzeum

Realizując blok tematyczny „Moja miejscowość, mój kraj”, 16.04 w czwartek Smerfy zwiedziły wodzisławskie muzeum. W pierwszej kolejności dzieci zapoznały się z ogólnym funkcjonowaniem muzeum, obejrzały ustawioną w korytarzu podświetlaną makietę zamku, która zrobiła na nich duże wrażenie. Następnie przedszkolaki zwiedziły pierwszą salę, gdzie obejrzały wystawę pamiątek z czasów II wojny światowej (m.in. umundurowanie żołnierzy niemieckich, pasiaki więźniów obozów koncentracyjnych). Dzieci zobaczyły również eksponaty z czasów PRLu: kartki żywnościowe, ówczesne pieniądze, umundurowanie i kaski Milicji Obywatelskiej.
W kolejnych salach Smerfy na wystawie podziwiały: narzędzia pierwszych rolników, makietę grodu słowiańskiego, który funkcjonował na tych terenach w VIII-XI w, drewniany kościół Św. Krzyża, i szkielet człowieka, który wzbudził ogromne zainteresowanie dzieci.
Po wyjściu z muzeum udaliśmy się do parku i pod Urząd Stanu Cywilnego, a następnie poszliśmy na rynek gdzie zobaczyliśmy herb Wodzisławia Śl.
Pełni wrażeń, korzystając z pięknej pogody spacerkiem wróciliśmy do przedszkola.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

 ______________________________________________

Kwiecień/2015

 Kółko plastyczne KREDKA

Wycinanka

Motywem przewodnim piątkowych zajęć kółka „Kredka” była postać ludzka. Na początku dzieci opisywały werbalnie postać ludzka ze zwróceniem szczególnej uwagi na postać żeńską i męską. Następnie próbowały przedstawić plastyczną interpretację postaci ludzkiej ze zwróceniem uwagi na proporcje poszczególnych części ciała, kształt oraz wielkość. Wykorzystując kolorowy papier, klej i nożyczki – wycinanie z kolorowego papieru- dzieci wykonywały dowolną postać ludzką.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

Kwiecień/2015

“Kosmiczne” spotkanie

W piątek 17.04 br w grupie dzieci 5-6 letnich odbyło się spotkanie z panem Piotrem Stolarskim – tatą Jakuba. Pan Piotr odwiedził nas, aby opowiedzieć nam o swojej pasji jaką jest Kosmos i wszystko co z nim jest związane. Na początku tata Jakuba powiedział, że już od dziecka interesowało go to co jest na niebie a także poza nim. Następnie opowiedział nam o Kosmosie o planetach,o gwiazdach a także o urządzeniach dzięki którym możemy podziwiać niebo i gwiazdy. Pan Piotr zaprezentował dzieciom lornetkę a także opowiedział nam o budowie teleskopu, który już  wcześniej nam wypożyczył. Zwrócił dzieciom uwagę na fakt, iż wszystko widziane przez teleskop widzimy „na odwrót”. Zaprezentował to dzieciom na przykładzie anten blokowych a dzieci same mogły zaobserwować przez teleskop to zjawisko. Następnie Pan Piotr wyświetlił dzieciom film o ruchu planet wokół słońca. W dalszej części spotkania była zabawa pt. „Planety i ich księżyce”. Na zakończenie spotkania tata Jakuba – wręczył dzieciom „coś z kosmosu”- były to…. słodkie batony „Milki Wey”- a więc Mleczna Droga. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości a przy okazji dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy na temat Kosmosu i teleskopu.
Dziękujemy Panu Piotrowi za czas jaki udało mu się dla nas wygospodarować, za ciekawe pomoce i wiele ciekawych informacji.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

Kwiecień/2015

Występ Smerfów z programem artystycznym w MiPBP

W środę 15.04.2015 dzieci z grupy „Smerfów” wystąpiły w MiPBP z bajką muzyczną pt. „Powitanie Wiosny”.  Występ ten uświetnił  uroczystość wręczania nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Moje przedszkole” organizowanym przez PODN. Wśród laureatów tego konkursu była także koleżanka z grupy „Bajoskrzatów”- Ola Pietrzak.
Nasz występ wszystkim bardzo się podobał – dzieci pięknie zaprezentowały swoje role, śpiewały oraz tańczyły. Na zakończenie spotkania w Bibliotece odbyły się zabawy z specjalnymi gośćmi – Kubusiem Puchatkiem i Tygryskiem.
Dla „Smerfów” za występ przygotowano poczęstunek, poza tym dzieci  otrzymały balony oraz kolorowanki.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________

Kwiecień/2015

 Kółko plastyczne KREDKA

“Poznajemy  origami”

W piątek 10.04. na kółku plastycznym „Kredka”dzieci poznały technikę składania papieru, która pochodzi z Chin i nosi nazwę ORIGAMI. Punktem wyjścia do tworzenia prac był wiersz „W świecie kółek „J. Danielak oraz książeczka pod tym samym tytułem. Dzieci dzięki tej pozycji poznały sposoby wykonania zwierzątek- mieszkańców łąki -wykorzystując papierowe kółka. I tak poprzez tylko składanie różnej wielkości kół powstały bardzo kolorowe prace przedstawiające: biedronkę, gąsienicę, pszczołę, sowę a nawet pająka .

 Aleksandra Szymanowska

  ______________________________________________

Kwiecień/2015

Teleskop u Smerfów

„Gwiazdy na niebie”- pod takim tytułem odbyły się w piątek 10 kwietnia zajęcia w grupie „Smerfów”. Na początku dzieci słuchały wiersza E. Szelburg – Zarembiny „Idzie niebo” a następnie rozmawiały na temat nieba, gwiazd, gwiazdozbiorów. Dzieci bawiły się także w zabawę „Tworzymy gwiazdozbiory”. Największą jednak dla „Smerfów” atrakcją zajęć było zobaczenie prawdziwego teleskopu. Dzieci poznały jego budowę , przeznaczenie a także same mogły dzięki niemu podziwiać niebo oraz słońce. Te doświadczenie na długo pewnie pozostanie w pamięci „Smerfów”.

Pani Ala oraz dzieci bardzo dziękują rodzicom Jakuba – Państwu Katarzynie i Piotrowi Stolarskim za wypożyczenie  teleskopu i w związku z tym, za dostarczenie wielu wrażeń.

 Aleksandra Szymanowska

  ______________________________________________

Kwiecień/2015

Zaproszenie

 

Dzieci z grupy „Smerfów” wraz ze swoimi wychowawczyniami – Alą i Gabrysią zapraszają Rodziców w czwartek 16 kwietnia o godzinie 15.15 na przedstawienie pt.”Powitanie Wiosny”.

Występ  odbędzie się w sali 5-4 latków (duża sala). Zapraszamy

  ______________________________________________

Kwiecień/2015

„Smerfy w bibliotece”

09 kwietnia 2015 r. Smerfy wraz z p. Gabrysią wybrały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej nr 13 na os. 30-lecia na co dwumiesięczne głośne czytanie bajek. Przedszkolaki z ogromną niecierpliwością czekały na ten dzień, ponieważ miały wysłuchać II części Przygód Koziołka Matołka. Gdy przyszliśmy do biblioteki Pani Iza czekała już na nas z komiksami przygotowanymi dla każdego, by tak jak poprzednim razem dzieci mogły śledzić przygody bohatera jednocześnie słuchając tekstu czytanego przez Panią bibliotekarkę. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece i z ochotą umówiły się na kolejny termin w czerwcu. Przed wyjściem wypożyczyły do przedszkola dwie książki o Kreciku.
Po wyjściu z biblioteki korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer, aby pooddychać świeżym powietrzem i ogrzać się w pierwszych promieniach ciepłego, wiosennego słoneczka.
Gabriela Krygier-Kuchcińska

 ______________________________________________

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W KWIETNIU

1. BLOK TEMATYCZNY „Wkrótce Wielkanoc”
Wzmacnianie więzów w rodzinie
– kultywowanie tradycji, zwyczajów, związanych ze świętami Wielkanocnymi,
– wzajemne okazywanie sobie uczuć, mówienie o nich
– tworzenie wzajemnych relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości.

2.BLOK TEMATYCZNY „Cuda i dziwy”
Środki transportu
– poznawanie różnych środków transportu: lądowego, wodnego, powietrznego
– oglądanie przedstawionych na obrazkach środków lokomocji niedostępnych w bezpośredniej obserwacji, np.: rakiety, promu kosmicznego, nazywanie ich.
Organizacja przestrzeni i czasu
– dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy.

3.BLOK TEMATYCZNY „Moja miejscowość, mój kraj”
Poznawanie swojej miejscowości
– nazywanie swojej miejscowości, poznawanie jej historii, ważniejszych zabytków i miejsc
– poznawanie legend, opowieści związanych ze swoją miejscowością, swoim regionem
– słuchanie nagrań zespołów ludowych ze swojego regionu, poznanie przyśpiewek, obrzędów, tańców, gwary
4. BLOK TEMATYCZNY „Mali strażnicy przyrody”
Ochrona przyrody
– poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi, np. zatruwanie wód, powietrza, gleby, zabijanie zwierząt dla futer, kłów, wycinanie lasów, wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach
– sprzątanie placu zabaw, np. w czasie Dnia Ziemi
– niedeptanie trawników, klombów z kwiatami
– szanowanie wody, niemarnowanie jej.
5. BLOK TEMATYCZNY „Chciałbym być sportowcem”
Wspomaganie rozwoju ruchowego
– zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie swobodnych zabaw ruchowych
uczestniczenie w zabawach organizowanych w terenie (w ogrodzie przedszkolnym, parku, na boisku) w różnych porach roku
Ponadto w toku realizacji bloków tematycznych dzieci będą:
uczestniczyć w zabawach ruchowych, ćwiczeniach gimnastycznych,spacerach , zabawach w ogrodzie i wycieczkach poznawczych.

 Gabriela Krygier Kuchcińska

 ______________________________________________

Marzec/2015

To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe.
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią.”

 Kółko plastyczne KREDKA

Palmy wielkanocne

27 marca -w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową dzieci z kółka „Kredka” wykonywały na zajęciach palmy wielkanocne. Wykorzystaliśmy w tym celu: patyczki do szaszłyków, kolorowe bibuły, wstążki, bukszpan oraz świąteczne gotowe elementy takie jak: kurczaczki, motylki.

Powstałe palmy były bardzo kolorowe, ciekawe i oryginalne. Po zakończonych zajęciach każde dziecko mogło swoja palmę zabrać do domu by w niedzielę pójść z nią do poświęcenia do kościoła.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Marzec/2015

„W świecie teatru”

Tym blokiem tematycznym Smerfy rozpoczęły miniony tydzień. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie, co to jest Teatr, jak powstaje spektakl, wspomniały różne rodzaje lalek teatralnych, ich pochodzenie i mechanizm działania. Chętnie inscenizowały wymyślone przez siebie bajki, odgrywały scenki z podziałem na role, samodzielnie układały dialogi. Zgodnie pracowały w grupach wykonując z różnych materiałów afisze teatralne, informujące o przedstawieniach. Pod koniec tygodnia dzieci zabrały się ochoczo do pracy i wykonały kukiełki z drewnianych łyżek, wełny, ścinków kolorowych materiałów, plastikowych oczu, pisaków. Zachęcane do zabaw w teatr Smerfy z radością bawiły się własnoręcznie wykonanymi lalkami, wymyślając ciekawe scenariusze.
Jak widać na zdjęciach zabawy w teatr dają dzieciom wiele satysfakcji i radości, rozwijają także ich wyobraźnię i wrażliwość.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

 ______________________________________________

Marzec/2015

Zjawisko astronomiczne – zaćmienie słońca

W piątek 20 marca mogliśmy oglądać w naszym kraju zaćmienie słońca. Dzięki tacie Matyldy – panu Witoldowi Orszulak także dzieci z grupy “Smerfów” mogły podziwiać te zjawisko. Pan Orszulak przyniósł nam „szkło spawalnicze”, dzięki któremu bezpiecznie dzieci mogły obserwować nasze słońce. Przy okazji dzieci dowiedziały się na czym polega „zaćmienie słońca” a także do czego służy szkło spawalnicze. Dziękujemy tacie Matyldy.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Marzec/2015

Dawne tradycje wielkanocne

Mało kto wie, że tylko niektóre tradycje wielkanocne przetrwały do dziś.

O dawnych obrzędach  związanych ze Świętami Wielkanocnymi opowiadał nam w piątek 20 marca pracownik Muzeum Wodzisławskiego – pan Dawid. Zapoznał on dzieci z zapomnianymi już zwyczajami i obrzędami takimi jak: zwyczaj chodzenia – latania po polach z podpalonymi miotłami  – jako znak odpędzania złych czarów i aby zboże lepiej rosło; o tzw. „cichej wodzie” a więc zwyczaju mycia się przed wschodem słońca w wodzie płynącej i to w całkowitym milczeniu. Nie wolno było mówić ani przed myciem się, ani w drodze powrotnej do domu. Zwyczaj ten miał sprawić ,że było się zdrowym cały rok. Dzieci poznały także że – dawniej, gdy malowano jajka na jeden kolor – to powstałe pisanki nazywano „byczkami”. Pan Dawid opowiadał  dzieciom także o tradycjach nadal kultywowanych  przez   ludzi takich jak: chodzenie z koszyczkiem  do kościoła, świątecznym śniadaniu wielkanocnym, o poszukiwaniu prezentów od zajączka  czy o lanym poniedziałku.Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało styropianowe jajko oraz elementy do ozdobienia go.

Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Marzec/2015

Kółko plastyczne KREDKA

„Oczekujemy wiosny”

Kółko plastyczne w piątek 20 marca rozpoczęliśmy od wyjścia do ogrodu przedszkolnego w poszukiwaniu oznak nadchodzącej wiosny. Dzieci dostrzegły krokusy, zieleń traw, znalazły także biedronkę, widziały stokrotki. Po powrocie do przedszkola najpierw dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach a następnie przedstawiały w pracy plastycznej własne przeżycia i obserwacje poczynione w ogrodzie . Tym razem dzieci malowały farbami plakatowymi na foli (koszulki). Dzieci poznały nową technikę oraz stosowały różnorodne barwy do wyrażenia swego nastroju, doznań i odczuć. Gdy Wiosna zobaczy te piękne prace – z pewnością już szybko do nas zawita na dobre.

 Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Marzec/2015

KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

 
 
Organizatorzy Wodzisławskiego Jarmarku Wielkanocnego ogłaszają konkurs na „NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ”.
W związku z tym zapraszamy Rodziców do wykonania w domu z dzieckiem palmy wielkanocnej. Będzie to wspaniała okazja dla rodziców oraz dzieci do wspólnego projektowania oraz działania.
Wygląd palmy oraz dobór materiałów jest dowolny. Dopuszczalna wysokość palmy to 2 metry.
Prosimy o dostarczenie wykonanych palm do wtorku 24 marca do grupy „Smerfów”. W przedszkolu specjalna komisja wybierze 5 najciekawszych prac i dostarczy je na konkurs, który będzie rozstrzygnięty 29.03.2015 na Wodzisławskim Rynku podczas Jarmarku Wielkanocnego.
 
Po zakończonym konkursie wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie w Kościele PW. NMP w Wodzisławiu Śl. a po zakończeniu wystawy wrócą do właścicieli

Ala Szymanowska

palma wielkanocna

______________________________________________

Marzec/2015

“W poszukiwaniu wiosny”

 
Za oknem jeszcze jej nie widać dobrze jednak w poniedziałek 16 marca dzieci z grupy „Smerfów” wraz z panią Alą wybrały się na poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny. Dzieci przed wyjściem przypomniały sobie jak należy się zachowywać na wycieczce a także rozmawiały z panią nt. “Po czym możemy poznać, że już się zbliża Wiosna?”. W trakcie wycieczki dzieci zobaczyły wychodzące z ziemi kolorowe krokusy, oraz inne kwiaty. Słyszały śpiewy ptaków. Dostrzegły także pojawiające się kępki zielonej młodej trawy oraz coraz mocniej świecące i grzejące słońce. Po powrocie do przedszkola dzieliły się swoimi wrażeniami z wycieczki i stwierdziły ,że już nie mogą się doczekać gdy pani Wiosna zawita u nas na dobre.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Marzec/2015

Ogłoszenie

Święto Teatru Małego Widza
27 marca w piątek Smerfy będą uczestniczyły w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru w WCK. W ramach tego święta przedszkolaki zobaczą spektakl „Mała syrenka”- w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralne i poczęstunek. Cena biletu – 16 zł. Bardzo proszę o wpisanie dziecka na listę i wpłacanie pieniążków u wychowawców grupy.
Bardzo dziękuję

Gabriela Krygier – Kuchcińska

  ______________________________________________

Marzec/2015

Kółko plastyczne KREDKA
„Malujemy muzykę”

Dzisiejsze zajęcia były trochę inne niż dotychczas. Na początku dzieci leżąc z zamkniętymi oczami słuchały utworu E. Griega pt. „Taniec norweski A – dur”. Po jego wysłuchaniu dzieci próbowały opowiedzieć na pytania: „ jaki był nastrój utworu?” , „co czuły słuchając go?” , „o czym myślały gdy miały zamknięte oczy?”. Każde dziecko miało inne odczucia. Niektórzy widzieli plamy, inni taniec motyla, taniec żołnierzy. Następnie pani Ala zapoznała dzieci z nowa techniką – malowanie na podkładzie z kaszy manny. Dzieci już przy stolikach próbowały na kartkach pokrytych kasza manna przy pomocy farb plakatowych przedstawić swoje emocje związane ze słyszanym utworem. I tak powstały prace przedstawiające: łąkę, kwiaty, dziewczynkę, maszyny. Na zakończenie pani zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy na bazie utworu E. Griega opracowanym przez B. Strauss pt.” Taniec kury i kurczątek”.

Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Marzec/2015

Tuż przed premierą “Dziadka do orzechów”

Przed wielkim wydarzeniem jakim jest występ na dużej scenie w przedszkolu trwają ostatnie przygotowania. Dziś przymierzamy kostiumy ! Zobaczcie jak świetnie wyglądamy.

Róża Bojda

 ______________________________________________

Marzec/2015

Kółko plastyczne KREDKA

Kolaż

Piątkowe zajęcia kółka plastycznego rozpoczęły się od słuchania czytanych przez panią Alę wierszy Agnieszki Frączek. Następnie dzieci wypowiadały się na temat tych wierszy – ich bohaterów a także opowiadały jakie mają swoje ulubione wiersze, bajki i jaką postać bajkową lubią najbardziej. Następnie pani Jadzia zapoznała ich z nową techniką plastyczną którą jest KOLAŻ. Wytłumaczyła im na czym ta technika polega a mianowicie jest to tworzenie kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (np. gazet, tkanin, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farby, pastele, mazaki, kolorowy papier). Następnie pani Ala zaprosiła dzieci do wykonania bajkowej postaci wykorzystując technikę kolażu. I tak powstały piękne kolorowe postacie takie jak: Kot w butach, Czerwony Kapturek. Myszka Miki, Królewna. Powstałe prace można podziwiać już w naszej Galerii „Kredka”

Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Marzec/2015

Wielkanocna kartka – wojewódzki konkurs plastyczny

 Szkoła Podstawowa im W. Woźniaka w Czyżowicach zaprosiła naszych przedszkolaków do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt.” Wielkanocna Kartka”.
Celem konkursu było :
– nawiązanie do tradycji wielkanocnych
– rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży inspirowanych Świętami  Wielkanocnymi
– promowanie młodych talentów.
Na te zaproszenie odpowiedziały z wielką ochotą dzieci z grupy”Smerfów”.  Ich pomysłowość była olbrzymia a powstałe prace bardzo ciekawe i kolorowe. Trzymamy kciuki za naszych małych artystów.

Ala Szymanowska

 ______________________________________________

„Czyste powietrze wokół nas” 

program przedszkolnej edukacji  antytytoniowej

W pierwszym tygodniu miesiąca marca w grupie dzieci 5-6 letnich będzie realizowany Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” prowadzony pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarno- Epidemiologicznej w Katowicach.

Założenia programu:
1.Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
2.Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
3.Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
4.Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
5.Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.
Cele szczegółowe programu:
1.Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
2.Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
3.Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
4.Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
5.Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

Struktura programu.
Program skierowany jest do dzieci i składa się z pięciu zajęć warsztatowych.
Tytuły zajęć:
I. Wycieczka.
II. Co i dlaczego dymi.
III. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
IV. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
V. Jak unikać dymu papierosowego?

Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.
Metodyka programu.
Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.
W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Co będziemy robić w  MARCU?

1. Blok tematyczny: CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
– Wycieczka – obserwacja źródeł i rodzajów dymów poprzez obserwację w środowisku
– “Co i dlaczego dymi?”- określanie różnych źródeł, rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów
– “Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”- zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu  papierosowego
–  “Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”- zwiększenie wiedzy dziecka na temat skutków palenia papierosów
– “Jak unikać dymu papierosowego?”- wzrost kompetencji dziecka w zakresie umiejętności zachowania się w zadymionych pomieszczeniach oraz w sytuacjach, w których inni pala papierosy

2. Blok tematyczny: MUZYKA JEST WSZĘDZIE
– Słuchanie i śpiewanie piosenek: zbiorowo i indywidualnie
– Granie na instrumentach perkusyjnych – wykonywanie akompaniamentu do piosenek na instrumentach perkusyjnych oraz innych przedmiotach indywidualnie lub grupowo
– Wykonywanie instrumentów perkusyjnych z różnych materiałów

3. Blok tematyczny: CZEKAMY NA WIOSNĘ
– Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną, np. coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, powracające ptaki (skowronki, szpaki), topnienie śniegu, pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy)
– Poznawanie zwiastunów wiosny, np. kwitnienie wierzby i leszczyny, pojawienie się pąków na drzewach, krzewach.

4. Blok tematyczny: W ŚWIECIE TEATRU
– Oglądanie przedstawień teatralnych dla dzieci w przedszkolu i teatrze
– Poznawanie wystroju teatru (kasa, widownia, scena, kurtyna) oraz ludzi tam pracujących (aktor, reżyser, scenograf)
– Dzielenie się swoimi odczuciami na temat obejrzanego przedstawienia.
– Przygotowanie przedstawień wybranych bajek poprzez przydzielenie ról, przygotowanie scenografii i akcesoriów.

Ponadto podczas realizacji bloków tematycznych dzieci będą :
– uczestniczyć w zabawach ruchowych,
– ćwiczeniach gimnastycznych,
– spacerach, zabawach w ogrodzie i wycieczkach
Ala Szymanowska

   ______________________________________________

Luty/2015

 „Ważymy towary”

 
„Gdzie możemy kupić jabłka, a gdzie książki?”- od określania w jakich sklepach można zakupić poszczególne towary rozpoczęły się piątkowe zajęcia w grupie Smerfów. Następnie dzieci próbowały (na oko) określić, co może być najcięższe a co najlżejsze spośród towarów z torby zakupowej. W dalszej części zajęcia dzieci poznały różne rodzaje wag oraz zasady ważenia na nich. „Smerfy” poznały wagę szalkową, kuchenną – starą, nową elektroniczną oraz wagę łazienkową. W zabawie ruchowej „Ważymy paczki”- pani dobrała dzieci w pary tak aby byli zbliżeni wagowo. Dzieci stojąc tyłem do siebie próbowały na swoim tułowiu podnieść „paczkę-kolegę” i odwrotnie. W dalszej części zajęć nauczycielka każde dziecko ważyła na wadze łazienkowej a dzieci porównywały kto jest najcięższy a kto najlżejszy z pary a następnie z grupy.
Na zakończenie zajęć dzieci oglądały różne przedmioty służące mierzeniu-nazywały je i określały co można za ich pomocą mierzyć np. termometr- temperaturę, zegar – czas, centymetr krawiecki długość np. dywanu, czy stopy.
Po przeprowadzonych zajęciach dzieci mogły bawić się wybranymi przez siebie wagami – ważąc znajdujące się w sali zabawki.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Luty/2015

Kółko plastyczne KREDKA
 „Kolorowe fantazje”

„Jakie znamy techniki plastyczne?”- od takiego pytania zaczęły się w piątek zajęcia w ramach kołka plastycznego. Okazało się, że dzieci znają bardzo wiele technik malarskich. Najczęściej jednak padały słowa : malowanie, rysowanie, wycinanie, wyklejanie. Pani Ala przypomniała dzieciom że jest także technika – stemplowanie. Technika dzieciom znana jednak tym razem pani zaproponowała dzieciom wykonanie kolorowych wzorów przy pomocy stempli z ziemniaków na płótnie. Każde dziecko moczyło stemple w farbie a następnie odbijało je na płótnie wymyślając swoją kompozycję. Dzieciom bardzo się podobały te zajęcia a powstałe prace są kolorowe i bardzo ciekawe.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Luty/2015

„Smerfy na głośnym czytaniu w bibliotece”

 W środę 25 lutego dzieci z grupy „Smerfów” ponownie udały się do osiedlowej Biblioteki Publicznej nr 13 na osiedlu XXX- lecia. Tym razem pani Iza przygotowała dla nas niespodziankę – książki w postaci komiksu o „Przygodach Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.
Pani podzieliła dzieci na małe grupki 2- 3 osobowe i każdej z nich wręczyła komiks. Następnie pani Iza czytała dzieciom Księgę I przygód Koziołka, a dzieci słuchając tekstu oglądały ilustracje. Co pewien czas pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu, tłumacząc przy okazji nowe, mało znane dzieciom słowa takie jak: tobołek, kałamarz, aeroplan. Ta forma czytania książki dzieciom bardzo się podobała i nikt nie miał trudności z odpowiedzią na pytania dotyczące wysłuchanych przygód Koziołka Matołka.
Czas na głośnym czytaniu minął nam bardzo szybko i aż szkoda, że następne spotkanie dopiero za dwa miesiące – 9 kwietnia.
 Ala Szymanowska

   ______________________________________________

Luty/2015

Kółko plastyczne KREDKA

Organizowanie płaszczyzny – tworzenie kompozycji dekoracyjnych w różnych układach z elementów ruchomych na określonej powierzchni – to cel dzisiejszych zajęć kółka plastycznego. Dzieci na początku bawiły się klockami w kształcie figur geometrycznych, następnie tworzyły z nich na dywanikach dowolne kompozycje. Nazywały kształty figur – nadawały tytuły swoim kompozycjom a następnie na papierowych talerzykach tworzyły z elementów geometrycznych i dekoracyjnych  (guziki) dowolne układy kompozycyjne.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Luty/2015

„Kolorowe kanapki”

Kanapka z szynką i serem, kanapka z sałatą i ogórkiem, papryką i pomidorem….- to tylko niektóre z pomysłów „Smerfów” jakimi wykazały się podczas wykonywania kolorowych kanapek na podwieczorek. Zanim jednak przystąpiliśmy do ich wykonania ustaliliśmy co nam jest potrzebne do ich zrobienia a także jaka jest kolejność przyrządzania kanapek. Na początku wszyscy umyli ręce, założyli fartuszki a następnie przystąpili do smarowania masłem pieczywa i nakładania na nim ulubionych produktów. Na sam widok i zapach już wszystkim burczało w brzuszkach. Samodzielnie przyrządzone kanapki smakowały wyśmienicie więc wszystko z talerzyków znikło błyskawicznie.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Luty/2015

W przedszkolnej kuchni

W tym tygodniu „Smerfy” będą rozmawiać o pracy pań kucharek. Celem przybliżenia im tego zawodu w poniedziałek 16.02 dzieci udały się do przedszkolnej kuchni. Przed wyjściem pani poprosiła ich o szczególną ostrożność oraz na przyjrzenie się dokładnie wyposażeniu kuchni, ubraniom pań kucharek. Na miejscu dzieci przyglądały się pracy kucharek, oglądały wyposażenie kuchni – zwracając uwagę na wielkość garnków, patelni. Pani Iwona pokazała dzieciom jak wygląda praca w zmywali oraz jak działają znajdujące się tam urządzenia takie jak: urządzenie do mycia oraz zmywarka. W kuchni dzieci próbowały odgadnąć po zapachach co dziś będzie na obiad? Na zakończenie dzieci zaśpiewały paniom ich ulubioną piosenkę „Bałwanki”. Po powrocie do sali dzieci długo wypowiadały się na temat wrażeń i spostrzeżeń z wycieczki. Zauważyły, że praca pań kucharek jest ciężka ale bardzo potrzebna. Zwróciły też uwagę na ubiór – fartuch, białe ubrania oraz specjalne czepki.

Ala Szymanowska

  ______________________________________________

Luty/2015

Drodzy Rodzice

W związku ze zbliżającym się terminem naszego przedstawienia w WCK „Dziadek do orzechów”, bardzo proszę o dostarczenie wszystkich strojów najpóźniej do poniedziałku 23.02.2015.
Bardzo Dziękujemy

 ______________________________________________

Co będziemy robić w  LUTYM?

1.Blok tematyczny: Zwierzęta są głodne

– Dokarmianie i dopajanie zwierząt w trudnych zimowych warunkach

– Nazywanie ptaków odwiedzających karmnik

– Dostrzeganie rytmiczności organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia ,miesięcy

2. Blok tematyczny:Sporty zimowe

– Poznanie charakterystycznych cech pory roku-ZIMA

– Poznanie pojęć służących do określania stanu pogody oraz zjawisk atmosferycznych

– Rozumienie potrzeby ruchu na świeżym powietrzu.

– Poznanie zimowych dyscyplin sportowych (łyżwiarstwo, saneczkarstwo,slalom, biegi narciarskie, skoki narciarskie)

– Poznanie właściwości śniegu i lodu

3. Blok tematyczny: Jestem samodzielny w kuchni

– Samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych:

– Spożywanie posiłków- korzystanie z serwetek,

– Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłków

– Poznanie czynności , jakie wykonują osoby z najbliższego otoczenia, nazywanie narzędzi pracy, zwrócenie uwagi na ich ubiór (pani kucharka)

– Nazywanie pór dnia: rano, południe, popołudnie, wieczór, noc

4. Blok tematyczny: Chciałbym być matematykiem

– Dostrzeganie rytmiczności organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy

– Nazywanie kolejno pór roku, dni tygodnia, miesięcy, określanie aktualnej pory roku, miesiąca , dnia tygodnia

– Posługiwanie się liczbami w aspekcie kardynalnym i porządkowymi

– Mierzenie długości ( szerokości) za pomocą sznurka, dłoni, stopy, kroków

– Mierzenie objętości cieczy przy zastosowaniu takiej samej miary np. kubkiem

– Próby wyjaśnienia, dlaczego poziom cieczy w poszczególnych słoikach jest różny

Ponadto prowadzone będą:

– ćwiczenia poranne

– ćwiczenia gimnastyczne

– zabawy ruchowe

– wycieczki i spacery

– wyjścia do ogrodu przedszkolnego

 Ala Szymanowska

 ______________________________________________

Styczeń/2015

Lepienie bałwana

Za oknem z dnia na dzień przybywało śniegu, który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z przedszkolakami ruchu na świeżym powietrzu. Korzystając z uroków tegorocznej zimy Smerfy wybrały się do zaśnieżonego ogrodu przedszkolnego. Zabawa była przednia. Dzieci całkowicie oddały się zimowej zabawie. Najlepszą frajdą dla Smerfów okazało się lepienie bałwana- którego dzieci nazwały Edzio. Zobaczcie zdjęcia z naszego pobytu w ogrodzie.

Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________

Styczeń/2015

„Baśniowe postacie z figur geometrycznych”

Podczas czwartkowych zajęć Smerfy tworzyły własne kompozycje z wykorzystaniem figur geometrycznych. Układały baśniowe postacie z papierowych figur. Niektóre przedszkolaki składały kolorowe koła techniką orgiami. Pomysłom i fantazjom nie było końca. Praca nad bajkowymi postaciami sprawiła dzieciom wiele radości. A efekty pracy naszych przedszkolaków można zobaczyć w galerii i na gazetce dla rodziców.

 

______________________________________________

Styczeń/2015

„Dbamy o książki”

W tym tygodniu podczas zajęć Smerfy kontynuowały temat zapoczątkowany w poniedziałek na zajęciu dla rodziców związany z książką i baśniami. Na początku dzieci omawiały proces powstawania papieru, z jakiego surowca jest on wykonywany? Dzieci zastanawiały się czy konieczne jest niszczenie tak wielu drzew w tym procesie?!
Następnie przedszkolaki na podstawie serii obrazków poznawały jakie są etapy powstawania książki, oglądały je, porównywały wygląd i omawiały budowę. Wypowiadały się na temat kupowania książek w księgarni i wypożyczania ich z biblioteki.
Po zajęciach Smerfy wybrały się do biblioteki. Dowiedziały się tam, jakie książki można wypożyczać w bibliotece, jak należy to robić, czy jest jakiś sposób na to, aby książki się nie mieszały i aby zawsze można je było znaleźć na wyznaczonym miejscu? Pani bibliotekarka wyjaśniła też dzieciom, że wszystkie książki należy szanować i o nie dbać!

Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________

Styczeń/2015

26.01.2015 „Tajemnicza podróż po krainie baśni”

W poniedziałek w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, pt. “Tajemnicza podróż po krainie baśni”. Prowadzone przez nauczycielki Aleksandrę Szymanowską i Gabrielę Krygier Kuchcińską. Zajęcia te zapoczątkowały realizowany w tym tygodniu blok tematyczny „Znamy te baśnie”. Podczas zajęć rodzice mogli poznać stosowane przez nauczycielki metody pracy z dziećmi, a także zobaczyć funkcjonowanie swoich “pociech” w grupie rówieśniczej. Charakter zajęć wprowadził dzieci i gości w baśniowy nastrój. Dzieci w trakcie zajęć rozwiązywały przygotowane przez nauczycielkę baśniowe zadania. Poprzez rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych wykazały się m.in. znajomością różnych baśni i bajek, potrafiły dobrać podpisy do odpowiedniej, bajkowej ilustracji, rozpoznawały wizytówki z imieniem własnym i imionami kolegów. Podczas zajęć okazało się, że przedszkolaki znają bajki i chętnie sięgają po książki.
Po wyjściu rodziców przedszkolaki kontynuowały zajęcia na których miały rozweselić zamek króla ozdabiając go kolorowymi elementami z orgiami, wycinanek, lub kredkami- pastelami. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem, pełne zapału i entuzjazmu pilnie pracowały, a efekty ich działań można zobaczyć na gazetce dla rodziców.
Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________

Styczeń/2015

Kółko plastyczne KREDKA
„Faktura jako płaszczyzna pracy plastycznej”

Na zajęciach kółka plastycznego podczas dwóch spotkań dzieci poznawały różnice fakturalne różnych powierzchni. Określały ich charakter (szorstka, ostra, matowa, lśniąca, gładka). Poznawały fakturę poprzez dotyk oraz wzrok. Tworzyły same zróżnicowane faktury poprzez wykorzystanie płatków kukurydzianych, ryżu, kaszy. Następnie malowały farbami plakatowymi na tym podkładzie. Temat prac był dowolny – powstałe „obrazy” są wspaniałe i zaskoczyły nawet samych twórców swoim pięknem i odmiennością.

Ala Szymanowska

______________________________________________

Styczeń/2015

OGŁOSZENIE

Szanowni Państwo 28.01.2015r na godzinę 10.00 planowane jest wyjście do WCK na kolejny cykl koncertu Edukacyjnego „Taneczna podróż z Vladislavią po Polsce- poznaj tańce, dawne gry i zabawy. Tym razem tematem przewodnim jest „MOJE OKOLICE”. Koszt koncertu to 5zł. W związku z tym bardzo proszę o wpłacanie pieniążków u nauczycielek grupy do 26.01.2015r.

Gabriela Krygier – Kuchcińska

_______________________________________________________

Styczeń/2015

Kółko plastyczne KREDKA
“Zima i zabawy zimowe”

Po przerwie świątecznej ruszyły piątkowe zajęcia kółka plastycznego.
Tym razem dzieci wykorzystując różne materiały plastyczne takie jak: patyczki kosmetyczne, pędzle, pastę do zębów oraz białą farbę malowały swoje spostrzeżenia na temat zimy i zimowych zabaw. Chętne dzieci mogły wykonać także prace na konkurs plastyczny pt. „Zimo zimo, baw się z nami”

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Styczeń/2015

Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”

13 stycznia o godzinie 10.00 dzieci z grupy „Smerfów” zaprezentowały na przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” w Domu Kultury w Radlinie widowisko pt. „Teatrzyk pudełkowy”- jasełka Bożonarodzeniowe.

Dzieci zdobyły II miejsce w kategorii Przedszkola, w tymże przeglądzie. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w najbliższą niedzielę tj 18.01.2015r. o godz. 16.00 w Radlinie w Domu Kultury. GRATULUJEMY!

Bardzo dziękujemy Paniom Pisarek i  Wowra czyli mamie Juli i Martynki z  grypy “Smerfów” za dopingowanie  dzieci podczas przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych oraz za pomoc podczas przygotowań do występów  oraz po ich zakończeniu .

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Styczeń/2015

Bal przebierańców

Dzisiaj w przedszkolu jest wielki bal,
Więc dekorację ma każda z sal.
Już wchodzą pierwsi tanecznym krokiem,
Ewa-księżniczka, Krzyś-Nowy Roczek.
Pełno jest dzieci i tu i tam,
Już gra muzyka, ruszajmy w tan…..
( Frag. Wiersza „Bal w przedszkolu” L. Blue)

W grupie „Smerfów” bal nie zakończył się wraz z zakończeniem zabaw prowadzonych przez wodzireja. Po obiedzie odpoczywając po tańcach dzieci słuchały słuchowiska pt. „Kopciuszek” a następnie odbyły się zabawy i konkursy w grupie. Dzieci chętnie się bawiły w zabawach: “Zaproszenie na bal”, „Głowa goni ogon”, ”Zgaduj zgadula, w której ręce kula?”, taniec z kartka oraz ulubiona zabawa „Znikające krzesełka”. Były także konkursy a do zdobycia słodkie nagrody. Dzieci bawiły się w „Odszukiwanie skarbów- cukierków”, „Kto złapie balon?” oraz na zakończenie konkurs rysunkowy pt. „Rysujemy bałwanka”. Do końca dnia towarzyszyła dzieciom muzyka oraz tańce . Mamy nadzieję ,że „Smerfy” mile będą wspominały czas spędzony na wspólnej zabawie.

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Styczeń/2014

Szanowni Rodzice

W związku z naszym udziałem w  XVIII MIĘDZYNARODOWYM PRZEGLĄDZIE WIDOWISK BOŻONARODZENIOWYCH „RADLIŃSKIE BETLEJKI” prosimy Rodziców o dostarczenie strojów dzieci do poniedziałku (12.01.2015). Prosimy o podpisanie wieszaków ze strojami.

Nasz występ odbędzie się we wtorek  13 stycznia w Miejskim Ośrodku  Kultury Radlinie w godzinach 10.00 – 10.30.

Wyjazd z przedszkola wynajętym busem planujemy około godziny 9.15.

Bardzo prosimy by w tym dniu dzieci przyszły punktualnie do przedszkola.

Serdecznie zapraszamy Rodziców na widownię.

 Aleksandra Szymanowska

_______________________________________________________

Styczeń/2015

DRODZY RODZICE!

Przedszkolaki z naszej grupy wezmą udział w XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „RADLIŃSKIE BETLEJKI” Przesłuchania, prezentacja widowisk odbędzie się między 13 – 15 stycznia 2015 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.

Gabriela Krygier – Kuchcińska

_______________________________________________________

Co będziemy robić w Styczniu?

I tydzień „Zimowe zabawy”
Nasze bezpieczeństwo na co dzień- Świadome i konsekwentne unikanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu
– wybieranie bezpiecznego miejsca do zabaw.
Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów
– poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu: bawienie się w miejscach niedozwolonych, np.: przy ruchliwej ulicy, na zamarzniętym stawie.
Dbamy o nasze zdrowie- Dbałość o higienę
– ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku (zapobieganie przegrzaniu i zmarznięciu)
– przebywanie na świeżym powietrzu, uczestniczenie w spacerach, zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
Nasza edukacja matematyczna – Organizacja przestrzeni i czasu
– dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy.

II tydzień „Znamy te baśnie”
Interesujemy się książką – Wzbudzanie zainteresowania literaturą
– słuchanie wierszy, opowiadań, baśni polskich i zagranicznych autorów
– recytowanie, indywidualnie i zespołowo, długich wierszy – tworzenie własnych książek dotyczących znanych bajek lub wymyślonych przez dzieci, składających się z obrazków lub tekstu ułożonego przez nie, a zapisanych przez nauczyciela. Przygotowanie bajki muzycznej na uroczystość Dnia Babci i Dziadka.

III tydzień „Dzień Babci i Dziadka”
Nasze rodziny- Organizowanie świąt o charakterze rodzinnym
– przygotowanie programu artystycznego,
– samodzielne (lub z pomocą nauczyciela) wykonanie upominków,

Ponadto będziemy:
uczestniczyć w zabawach ruchowych
ćwiczyć
spacerować w pobliżu przedszkola
obserwować zjawiska zachodzących w przyrodzie,
obserwować padający śnieg

Gabriela Krygier – Kuchcińska

_______________________________________________________

Grudzień/2014

Kółko plastyczne KREDKA
“Świąteczne zwyczaje”

W piątek 12 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach kółka plastycznego  “Kredka”.
Tym razem na początku rozmawialiśmy na temat zwyczajów świątecznych. Dzieci opowiadały o Świętach, o tym z czym im najbardziej się kojarzą. Pani Ala opowiedziała o zwyczaju wysyłania kartek do najbliższych i zaproponowała wykonanie „świątecznych kartek” wykorzystując materiał plastyczny oraz różne elementy dekoracyjne, takie jak: koraliki, tasiemki. Wszystkie powstałe kartki są piękne co można zobaczyć na zdjęciach.

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Grudzień/2014

Z wizytą w bibliotece

W ramach współpracy z osiedlową biblioteką dzieci z grupy „Smerfów” ponownie odwiedziły bibliotekę. Tym razem pani Iza przeczytała nam opowiadanie „Czar wigilijnej nocy” z książki Edyty Wygonik pt. „Bajki pod choinkę”. Po jej wysłuchaniu odbyła się zabawa na rozpoznawanie po dotyku przedmiotów ukrytych w „mikołajowych skarpetach”. Zabawa ta sprawiła dzieciom wiele radości i należy przyznać że bez większych problemów dzieci odgadły co Mikołaj dla nich schował a były tam między innymi: jabłko, bransoletka, młynek do pieprzu, mandarynka. Na zakończenie wizyty obejrzeliśmy pokonkursową wystawę prac plastycznych o Mikołaju. Wśród nich mogliśmy znaleźć także prace naszych „Smerfów”- Ewy, Jakuba, Mai, Matyldy. Żegnając się z panią Izą życzyliśmy sobie wzajemnie Wesołych Zdrowych Świąt. Nasze następne spotkanie będzie dopiero w lutym.
 Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Grudzień/2014

Tam w kopalni
w ciemnym chodniku,
wielu pracuje dzielnych górników.
My im życzenia dzisiaj składamy,
za to , że ciepło w przedszkolu mamy.
                                                       K. Stachoń

4 grudnia DZIEŃ GÓRNIKA

4 grudnia DZIEŃ GÓRNIKA z tej też okazji w grupie „Smerfów” gościliśmy Górnika – pana Krzysztofa tatę Oliwiera. Pan Krzysztof przybył do nas w odświętnym stroju galowym i powiedział nam o swojej pracy. Następnie pokazał nam z czego składa się strój galowy górnika. Opowiedział co ciężkiej pracy górników i o tym, że za tą ciężką  pracę górnicy mogą otrzymać nagrody – medale oraz szablę górniczą. Dowiedzieliśmy się, że czapka górnicza nosi nazwę czako a kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Pan Krzysztof pokazał dzieciom hełm górniczy oraz pas z torbą na akmulatorki do latarki zamocowanej na hełmie. Odważne „Smerfy” mogły przymierzyć te akcesoria górnicze.
Dziękując za spotkanie dzieci z naszej grupy zaśpiewały piosenkę o górniku pt. „W kopalni” oraz o Mikołaju. Na zakończenie wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Dzieci złożyły górnikowi życzenia bezpiecznej pracy i wręczyły drobny upominek.

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Grudzień/2014

Kółko plastyczne KREDKA
“W świątecznym nastroju”

„W świątecznym nastroju”– pod takim tematem odbyły się w piątek 05 grudnia zajęcia w ramach kółka plastycznego „Kredka”. Tym razem dzieci poznały różne narzędzia, dzięki którym można kreślić różnorodne linie i kreski. Były to patyczki oraz piórka. Wykorzystując ten materiał oraz tusz dzieci ozdabiały w dowolny sposób skarpetę Św. Mikołaja.

Ala Szymanowska

_______________________________________________________

Grudzień/2014

„Pożegnanie Jesieni”

Idzie drogą Pani Jesień, różne dary w koszu niesie.
Do przedszkola zawitała, razem z dziećmi zaśpiewała.
Zaśpiewała, zatańczyła i wesoło się bawiła.

02 grudnia tego roku Smerfy wraz ze swoimi paniami Alą i Gabrysią zaprosiły dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 16 na wspólną zabawę z okazji pożegnania Jesieni. Grupa czterolatków przybyła ze swoją panią Magdaleną Łuksza.
Na przyjęcie gości Smerfy przygotowały barwną inscenizację „Leśne duszki i grzyby”, która została nagrodzona gromkimi brawami. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły do piosenek takich jak: „Jesień”, „Polka prawdziwka”, „Wiewióreczka- sąsiadeczka” oraz   „Październik”. Misie z PP nr 16 aktywnie włączyły się do zabawy- odgadywały jakie dary w swoim koszu przyniosła Pani Jesień, a także błyskotliwie rozwiązały zagadkę o śliweczce. Następnie wszystkie dzieci świetnie się bawiły przy muzyce i tańcach integracyjnych. Misie bardzo dobrze czuły się w naszym towarzystwie, chętnie bawiły się z nami zabawkami. Na koniec wszystkie przedszkolaki zajadały się słodkimi galaretkami i piły sok. Dziękujemy przedszkolakom z PP nr 16 za przyjęcie zaproszenia i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się na wspólnej zabawie!
Gabriela Krygier- Kuchcińska

_______________________________________________________

Co będziemy robić w Grudniu?

I tydzień „Tutaj rosły paprocie”

Poznajemy przyrodę Zima
- poznawanie historii powstania węgla kamiennego, jego właściwości
-  poznawanie wybranych zwierząt (dinozaurów) i roślin (np. olbrzymich paproci) występujących w tamtym okresie.

II,III tydzień „Święta, Święta…”
Nasze rodziny Wzmacnianie więzów w rodzinie
 poznawanie historii rodziny, jej rodowodu
 kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych, np. związanych ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy
 wzajemne okazywanie sobie uczuć, mówienie o nich
 tworzenie wzajemnych relacji, opartych na szacunku, akceptacji
i miłości.

IV tydzień „Nadchodzi zima”
Poznajemy przyrodę Zima
 obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie zimą; zwrócenie uwagi na koloryt
i piękno przyrody w zimowej szacie
 poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy, nazywanie ich, np.: opady śniegu, szron, szadź, zawieje śnieżne
 poznawanie wybranych właściwości fizycznych śniegu i lodu, zwracanie uwagi na zanieczyszczenia, które zatrzymują w sobie.

Ponadto będziemy:
uczestniczyć w zabawach ruchowych
ćwiczyć
spacerować w pobliżu przedszkola
obserwować zjawiska zachodzących w przyrodzie,
obserwować padający śnieg
obserwować drzewa w ogrodzie
wyszukiwać i porównywać drzewa iglaste

Gabriela Krygier – Kuchcińska

_______________________________________________________

Listopad/2014

ZAJĘCIA TEATRALNE W GRUPIE SMERFÓW

Od 3 listopada w grupie 5,6 latków rozpoczęły się zajęcia kółka teatralnego. Daje ono dzieciom możliwość wspaniałej zabawy a także odgrywa ważną rolę w ich rozwoju. Udział w nim doskonali wyrazistą mowę, rozwija pamięć, pomaga przełamać nieśmiałość a także uczy współdziałania i wyzwala ich naturalną aktywność. Daje wiele okazji do wspólnej, dobrej zabawy. Podczas listopadowych zajęć z całą grupą stworzyliśmy kącik teatralny, który dzieci same malowały. Przedszkolaki poznały też historię teatru, różne rodzaje lalek oraz teatr żywego aktora. Dzieciom najbardziej podobały się pacynki, którymi chętnie operowały i wymyślały ciekawe dialogi. Przedszkolaki bardzo polubiły zabawy parateatralne takie jak: „Lustro” i „Zaufaj partnerowi”, podczas których dzieci nabywały odwagi i zaufania do swoich rówieśników. Smerfy mają już za sobą pierwszy występ przed rodzicami i młodszymi kolegami z PP nr 16. Podczas inscenizacji „Leśne duszki i grzyby” dzieci wykazały się wspaniałą pamięcią i dobrą grą aktorską. Życzę wszystkim Smerfom wiele radości i dobrej zabawy podczas kolejnych zajęć.

Gabriela Krygier- Kuchcińska

________________________________________________________

Listopad/2014

Andrzejkowe wróżby

Po obiedzie w piątek 28 listopada w grupie „Smerfów” było inaczej niż zawsze. W związku ze zbliżającymi się andrzejkami Pani Ala zorganizowała swoim „Smerfom” zabawy i wróżby. Na początku opowiedziała o zwyczajach i tradycjach andrzejkowych, zapoznała dzieci z przysłowiami ludowymi związanymi z Andrzejkami a następnie zaprosiła do wspólnej zabawy. Była „Zabawa z krzesełkami” oraz „Taniec na gazecie” a ponadto „Wróżba z monetami”, zabawa z butelką „Kim będę?”, Wróżba z kostkami do gry a na koniec lanie wosku. Popołudnie minęło nam bardzo szybko i w radosnej atmosferze co widać na zdjęciach.

Ala Szymanowska

________________________________________________________

Listopad/2014

                      Pożegnanie Jesieni

Pod takim tytułem odbyło się 27 listopada w grupie „Smerfów” zajęcie dla rodziców.
Celem ogólnym było utrwalenie wiadomości, wierszy i piosenek o tematyce jesiennej. Dzieci zaprezentowały rodzicom inscenizację pt. ”Leśne duszki i grzyby” a także śpiewały i tańczyły do piosenek poznanych dotychczas w przedszkolu takich jak: „Jesień”, „Polka prawdziwka”, „Wiewióreczka- sąsiadeczka” oraz   “Październik”. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadkę oraz rozpoznawały po dotyku dary pani Jesieni, takie jak: kasztany, żołędzie, jabłka, gruszki, dynię oraz cebulę. Na zakończenie nasza Pani Jesień podziękowała wszystkim za spotkanie i udała się na spotkanie swojej siostry Zimy. Mamy nadzieję, że Rodzicom występ ich pociech się podobał.

Ala Szymanowska

________________________________________________________

Listopad/2014

                   Dzień Pluszowego Misia w grupie „ Smerfów”
 
Od rana gwarno dziś było i wesoło. Każdy wchodził z wesołą miną i ze swoim przyjacielem Misiem. Już w ranku dzieci prezentowały własne misie, opowiadały o nich oraz przedstawiały z imienia. Następnie była „Misiowa gimnastyka”. Po śniadaniu dzieci poznały „Historię pluszowego misia” oraz zrobiły swoim misiom „Misiowy masażyk”. W dalszej części obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia „Smerfy” bawiły się z najprawdziwszym Kubusiem Puchatkiem oraz Tygryskiem. W godzinach popołudniowych też towarzyszyły nam misie. Dzieci najpierw słuchały czytanej przez nauczycielkę książeczki pt “Kubuś Puchatek i przyjaciele” a następnie były konkursy sprawnościowe: ”Krzyś ciągnie misia” „Skoki Tygryska” oraz zagadki słowne Sowy Przemądrzałej „Prawda czy fałsz”. Na koniec dnia każdy dostał do pokolorowania portret najbardziej znanego misia  Kubusia i jego przyjaciół. Portrety zawiesiliśmy w  naszej szatni.
Dzisiejszy dzień mam nadzieję na długo pozostanie w pamięci naszych „Smerfów”
 Ala Szymanowska

________________________________________________________

Listopad/2014

Kółko plastyczne KREDKA

“Deszczowa muzyka”

W ramach działalności naszego kółka plastycznego dzieci tym razem słuchały utworu F. Chopina pt. „Preludium Des -dur” (deszczowe) a następnie wypowiadały się na temat wrażeń jakie odniosły słuchając tego utworu. Stał się on inspiracją do tworzenia prac nową techniką plastyczną „mokre w mokrym” pt. „Jesienna szaruga”. Powstałe prace można podziwiać w szatni „Smerfów” w „Galerii Kredka”.

 Ala Szymanowska

______________________________________________________________

Listopad/2014

Zajęcie zrealizowane w ramach Akcji  Czyste ręce”

13 listopada w grupie „Smerfów” w ramach realizacji programu „Czyste ręce” odbyło się zajęcie pt. „Aby czyste ręce mieć trzeba tylko chcieć”. Zajęcie te poprowadziły wspólnie pani Ala i pani Gabrysia.

Celem głównym zajęcia było:
-poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat higieny osobistej i zdrowia oraz poznanie czym są bakterie i jak możemy się przed ni
mi ochronić. Zajęcie miało trochę inny charakter niż zawsze. Na początku dzieci przywitały się zabawą integracyjną „Witam wszystkich, którzy…”.

Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Bakterie-gdzie jest ich najwięcej?” oraz bajkę edukacyjną z serii „Rodzina Pytalskich” pt.„Bakterie i Wirusy”. Na ich podstawie nauczycielki przeprowadziły z dziećmi rozmowę nt.

Co to jest bakteria?”, „Co to są wirusy?” Jak wyglądają? Czy możemy je zobaczyć gołym okiem? „W jaki sposób możemy ich uniknąć ?” „Kto potrafi powiedzieć jak się myje ręce?”

W dalszej części zajęcia odbył się pokaz mycia rąk w oparciu o ilustracje.
Następnie była zabawa ruchowa do piosenki „Mydło lubi zabawę” a po niej nasze „Smerfy” zamieniły się w prawdziwych badaczy. Poznały mikroskop i dzięki niemu sprawdzały jak wyglądają bakterie. Następnie przy wykorzystaniu lup sprawdzały co kryją nasze dłonie, dywan, grzebienie a także poszukiwały bakterii w sali.

W dalszej części zajęcia dzieci rysowały na wcześniej przygotowanych obrysowanych dłoniach -”Jak ich zdaniem wygląda bakteria?

Podsumowanie zajęcia odbyło się w formie odpowiedzi na pytania „Tak – Nie”. Wszystkie dzieci znakomicie sobie w tym teście poradziły, ponieważ wiedzą ,gdzie bakterii jest najwięcej, jak należy się bronić przed bakteriami i znają etapy mycia rąk. Na zakończenie zajęcia każdemu dziecku panie nakładały krem do rąk -porównano go z bakteriami (jest na rękach choć go nie widzimy).
Za aktywny udział za zajęciu każdy „Smerf” otrzymał znaczek „Czyścioszka”.

Ala Szymanowska

Więcej zdjęć wkrótce w Galerii ZAPRASZAMY

______________________________________________________________ 

Listopad/2014

Zajęcia plastyczne w „Kredce”

W ramach drugich zajęć kółka plastycznego „Kredka” dzieci utrwaliły nazwy barw podstawowych i pochodnych a następnie wykorzystując kolorowe kredki wykonywały prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez PP 9 pt ”Kolorowy świat”. Konkurs ten został ogłoszony z okazji przypadającego 22 listopada „Dnia Kredki”. Życzymy powodzenia naszym małym zdolnym artystom a od 15 listopada w naszych zajęciach towarzyszy nam najprawdziwsza KREDKA, którą możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

 Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Listopad/2014

Wycieczka do sklepu zoologicznego

17 listopada w ramach realizacji bloku tematycznego „Nasi ulubieńcy” dzieci z grupy „Smerfów” wybrały się do pobliskiego sklepu zoologicznego. Zanim wyszliśmy z przedszkola przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady kulturalnego zachowania w miejscu publicznym. Celem wycieczki było bliższe przyjrzenie się zwierzętom, poznawanie wybranych przedstawicieli zwierząt, oraz zapoznanie z asortymentem sklepu zoologicznego. Na miejscu poznaliśmy bardzo miłą panią Anię, która oprowadziła nas po pomieszczeniach sklepu, opowiadała o zwierzątkach a także wyjmowała niektóre z nich i pozwalała nam je głaskać. Dzieci bez oporów dotykały: kameleona, jaszczurki, żółwia, króliczka. Obejrzeliśmy ponadto rybki, papużki, węże, pająka ptasznika, jeża, myszki,  a najdłużej podziwialiśmy mówiącą papugę Arę o imieniu Aleks. Dzieciom bardzo się podobało w sklepie zoologicznym i jeszcze długo po powrocie do przedszkola opowiadały swoje wrażenia z wycieczki.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Listopad/2014

Kółko plastyczne KREDKA

Każdy człowiek na swój sposób jest artystą”

H. Read

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającym świecie.

Poszerzając ofertę edukacyjną naszego przedszkola postanowiłyśmy zorganizować dla zainteresowanych dzieci 5-6 letnich zajęcia plastyczne w formie kółka plastycznego. Celem Programu jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych.

Zajęcia plastyczne odbywać się będą raz w tygodniu w piątek w sali 5-6 latków w godzinach: 13.00 – 13.45.  Udział w zajęciach jest dobrowolny i ogólnie dostępny. Zajęcia są nieodpłatne, prowadzone przez nauczycielki z naszego przedszkola:J. Matuszek i A. Szymanowską.

Pierwsze zajęcia kółka plastycznego odbyły się w piątek 7 XI. Na początku spotkania dzieci wymyślały nazwę dla naszego kółka. Po dyskusji ustalono nazwę „Kredka”.

Następnie poznały barwy podstawowe: żółty, niebieski, czerwony; tworzyły barwy pochodne: zielony, fioletowy, pomarańczowy a następnie malowały tymi farbami dowolną pracę plastyczną. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkowy znaczek kółka „Kredka”.

Następne zajęcia odbędą się w piątek 14XI.

Ala Szymanowska

______________________________________________________________

Listopad/2014

Co pływa, co tonie”- zabawy badawcze.

Doświadczenia z wodą były tematem wtorkowych zajęć w ramach realizacji bloku tematycznego „Jesienna pogoda”. Smerfy najpierw zapoznały się z wykonaniem papierowej składanki – łódki, techniką origami. Następnie otrzymały na talerzykach różne przedmioty, wypowiadały się i przewidywały co się stanie gdy wrzucimy je do wody. Dzieci same mogły sprawdzić, które przedmioty toną, a które utrzymują się na powierzchni wody, potrafiły wyciągać wnioski z prostych doświadczeń. Przedszkolaki próbowały też odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje? Zobaczcie jak łączyliśmy zabawę z odkrywaniem.

Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________________________

Co będziemy robić w listopadzie?

I tydzień „Jesienne nastroje”

Poznajemy przyrodę. Jesień

– obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, występujących zjawisk atmosferycznych, np.: padającego deszczu, mgły, obniżającej się temperatury, skracającej się długości dnia

– wyjaśnienie roli wody w życiu ludzi i zwierząt.

II tydzień „Dbamy o zdrowie”

Dbamy o nasze zdrowie. Dbałość o higienę

– dbanie o higienę poprzez: codzienne mycie całego ciała, mycie zębów po posiłkach, mycie rąk, zwłaszcza po pobycie w toalecie i zabawie na świeżym powietrzu.

– ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku (zapobieganie przegrzaniu i zmarznięciu).

Zdrowa żywność

spożywanie zdrowej żywności: warzyw, owoców, mięsa, nabiału (ograniczenie spożycia słodyczy, chipsów), picie kompotów, soków (ograniczenie napojów gazowanych)

– przezwyciężanie niechęci do nieznanych potraw.

III tydzień „Moje domowe zwierzątko”

Poznajemy przyrodę. Przyroda w sali, w domu

– poznawanie zasad dbania o zwierzęta hodowane w domu: karmienie ich, wizyty u weterynarza, zapewnienie odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen, wychodzenie na spacer

– nazywanie dorosłych i młodych zwierząt.

IV tydzień „Urządzenia elektryczne”

Nasz kontakt z techniką.

– bezpieczne korzystanie z wybranych urządzeń technicznych: telewizora, komputera, odtwarzacza płyt kompaktowych, wideo

– poznawanie, w sposób bezpośredni lub pośredni, różnych form zastosowania techniki w życiu ludzi (korzystanie z telefonu stacjonarnego, komputera)

– poznawanie współczesnych środków łączności: radia, telewizji, internetu

Gabriela Krygier-Kuchcińska

______________________________________________________________

Nasze dobre uczynki”

Podczas zajęć w październiku, gdy realizowaliśmy blok tematyczny „O sobie samym”, przedszkolaki wyjaśniały Co to jest dobry uczynek?, Wypowiadały się na temat własnych dobrych uczynków w stosunku do kolegów, bliskich i nieznajomych. Wspólnie wykonały Drzewko Dobroci. Następnie Smerfy samodzielnie tworzyły płaskorzeźbę – upominek dla bliskiej osoby. Wykorzystały do tego: zakrętki od słoików, masę solną i materiał przyrodniczy. Upominki wyglądały bardzo okazale a wykonanie ich sprawiło dzieciom dużo radości.

Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________________________

Informacja

Przypominamy, że 30.10.2014 w WCK w Wodzisławiu odbędzie się koncert edukacyjny z cyklu „Taneczna podróż z Vladislawią po Polsce”. Grupa „Smerfy” bierze udział w koncercie.

 Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Konkurs plastyczny o Muminkach

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śl. z okazji 100 rocznicy urodzin Tove Janssona oraz przypadającej w 2015 roku 70 rocznicy pierwszej publikacji powieści o Muminkach zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Opowiadania z Doliny Muminków”. Nasze „Smerfy” z radością wysłuchały w przedszkolu różnych opowiadań – przygód Muminków a następnie wykonały prace na ten konkurs, które przedstawiamy.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Sałatka jarzynowa

Sałatka, sałatka jarzynowa,bardzo smaczna, tak smaczna jest i zdrowa.A jeśli kolego o tym nie wiesz, to możesz kłopoty mieć!

fragm. piosenki „Sałatka jarzynowa”)

 07 października „Smerfy” przygotowały samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę jarzynową. Wstępem do wykonania sałatki była rozmowa na temat: Dlaczego należy jeść warzywa? a także wymyślanie: Co można zrobić z warzyw?. Wspólnie ustaliliśmy ze wykonamy sałatkę jarzynową. Panie kucharki warzywa nam w kuchni ugotowały i obrały a dzielne „Smerfy” zaopatrzone w noże (plastikowe) oraz deski do krojenia wykonały cała resztę. Na koniec doprawiliśmy sałatkę solą, pieprzem oraz majonezem. Samodzielnie wykonana sałatka skusiła nawet naszych „niejadków” do jej skosztowania.

 Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Papierowy teatrzyk w bibliotece

Po wakacyjnej  przerwie grupa „Smerfów” wznowiła wizyty w Bibliotece Publicznej -filia nr 13 na osiedlu XXX- lecia. Tym razem dzieci wzięły udział w głośnym czytaniu książki przy wykorzystaniu papierowego teatrzyku (Kamishibai). Pani Iza zapoznała dzieci w wyglądem tego teatrzyku a następnie czytała dzieciom książkę Ch.Ferrarii i A. Brouillard pt.” Rower Walentynki”.

Ta forma czytania dzieciom bardzo się podobała. Po skończeniu czytania pani Bibliotekarka zadawała dzieciom pytania dotyczące treści opowiadania i trzeba przyznać, że każde dziecko potrafiło odpowiedzieć na wylosowane i zadane mu pytanie. Na zakończenie spotkania „Smerfy” wypożyczyły ciekawe książki do wspólnego czytania w przedszkolu. Następna wizyta w bibliotece odbędzie się w grudniu.

 Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Przetwory owocowe”

Miesiąc październik przedszkolaki rozpoczęły od wycieczki do pobliskiego sklepu, w którym oglądały i rozpoznawały rożne owoce. Wskazywały te, które rosną w Polsce, oraz te które się do nas sprowadza. W przedszkolu Smerfy rozmawiały na temat – Z czego możemy zrobić kompoty, konfitury, soki itp.? Rozwiązywały zagadki o przetworach z jabłek i śliwek. Dzieci samodzielnie pod czujnym okiem p. Gabrysi przygotowywały śliwki na kompot. Najpierw je umyły, usunęły pestki, ułożyły owoce w słoikach. Z pomocą nauczycielki zasypały cukrem i zalały wodą. Następnie pełne słoiki zaniosły do kuchni, gdzie dowiedziały się co to jest proces pasteryzacji. Dumne i szczęśliwe wkładały kompoty do wielkiego garnka aby panie kucharki mogły je zagotować. Pod koniec miesiąca każde dziecko zabierze swój kompot do domu aby poczęstować rodziców.

Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________________________

Co będziemy robić w październiku?

I tydzień „Jesień w sadzie”

rozpoznawanie drzew owocowych po owocach; wyjaśnienie znaczenia słowa sad

poznawanie wy branych owoców egzotycznych

nazywanie przetworów z owoców i warzyw (dżemy, soki, kiszonki, kompoty); samodzielne wykonywanie kompotu ze śliwek

II tydzień „Jesień na działce”

– rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw

– rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku, smaku, zapachu

– wspólne wykonanie sałatki warzywnej

III tydzień „O sobie samym”

– dążenie do rozumienia wartości moralnych, takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość, szczęście, piękno

– wskazywanie przeciwieństw poznanych wartości, np.: zło, nieuczciwość, kłamstwo, zwrócenie uwagi na ich nieakceptowanie społeczne.

IV tydzień „Nasze zmysły”

– rozpoznawanie przedmiotów, roślin, zwierząt za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu, wzroku, słuchu

– wyjaśnianie roli zmysłów w życiu człowieka

– nabywanie właściwego stosunku do ludzi niewidomych, głuchoniemych, u których zaburzone są pewne zmysły

– dbanie o higienę zmysłów, np. unikanie hałasu, niekrzyczenie itp.

V tydzień „Odloty ptaków”

-poznanie wybranych gatunków ptaków odlatujących oraz przylatujących do Polski

-prowadzenie obserwacji ukierunkowanej (ptaków, Jesieni)

Zainteresowanie książka:

-poznanie różnych rodzajów książek: albumy, słowniki, encyklopedie, książki kucharskie

Poprawność gramatyczna wypowiedzi

-używanie wyrażeń przyimkowych: na, pod, do, w, przed, za, obok

Orientacja przestrzenna:

-określanie prawej i lewej strony ciała

Gabriela Krygier – Kuchcińska

______________________________________________________________

Leśne rachunki”

We wrześniu w naszej grupie odbywały się różne ciekawe zajęcia. Bawiliśmy się m.in. w zabawy matematyczne. Były to ćwiczenia w liczeniu, segregowaniu kasztanów, żołędzi, szyszek, porównywaniu liczebności zbiorów, posługiwaniu się liczebnikami od 1- 6 w aspekcie głównym i porządkowym.

Smerfy zapoznały się też ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy, na podstawie wiersza H. Łochockiej „Spać się chce”ilustrowanego sylwetami.

Przedszkolaki z ciekawością obejrzały teatrzyk ilustrowany sylwetami zwierząt mieszkających w lesie, rozpoznawały i nazywały zwierzęta o których była w nim mowa, wypowiadały się w jaki sposób przygotowują się one do zimy. Na koniec z ogromną radością i zaangażowaniem próbowały odgrywać scenki i układać dialogi z użyciem sylwet zwierząt.

Gabriela Krygier- Kuchcińska

______________________________________________________________

W sklepie z owocami

W poniedziałek 29 września „Smerfy” udały się do pobliskich sklepów warzywno-owocowych. Celem wycieczki było zapoznanie z wyglądem i wyposażeniem sklepu, w którym można kupić owoce. Na miejscu dzieci oglądały owoce, odgadywały ich nazwy, wskazywały te, które rosną w Polsce oraz te, które do nas się sprowadza. Obserwowały także pracę pani ekspedientki a także przedmioty potrzebne do jej pracy (woreczki, waga, kasa). Na koniec wycieczki zakupiliśmy śliwki, które zostały wykorzystane do wykonania w przedszkolu kompotów. Przedszkolaki pamiętały o zwrotach grzecznościowych oraz kulturalnym zachowaniu się w miejscu publicznym.

Po powrocie “Smerfy” chętnie wyrażały swoje wrażenia, spostrzeżenia z wycieczki, która byłą bardzo pouczająca.

 Aleksandra  Szymanowska

______________________________________________________________

Wycieczka do parku

W poniedziałek 15 września dzieci z grup:” Bajoskrzatów” oraz “Smerfów” wybrały się na wycieczkę do Parku Miejskiego. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park oraz ukazanie jego roli  w mieście. Dzieci szukały pierwszych oznak nadchodzącej jesieni: rozpoznawały drzewa i ich owoce, zbierały kasztany, żołędzie oraz liście, które następnie przyniosły do przedszkolnych kącików przyrody. W trakcie wycieczki dzieci obserwowały także kaczki pływające w parkowym stawie a także bawiły się na znajdującym się tam placu zabaw.

Na zakończenie wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod “Muchomorem”, który jest symbolem naszego parku.

Wyjście do parku – było znakomitym sposobem na obserwacje drzew, roślin, zwierząt w ich naturalnym środowisku i mamy nadzieję że przyniosło dzieciom wiele ciekawych wrażeń, wiadomości i doświadczeń.

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE NA MIESIĄC WRZESIEŃ

1.BLOK TEMATYCZNY “WITAJCIE W PRZEDSZKOLU”

Współtworzenie przyjaznej atmosfery w grupie

poznawanie imion i nazwisk dzieci z grupy

przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie

Przygotowujemy się do nauki czytania

rozwijanie spostrzegania wzrokowego poprzez:

– poznawanie zapisu swojego imienia i zapisu imion kolegów i koleżanek z grupy, rozpoznawanie ich, układanie według wzoru.

2.BLOK  “DROGA DO PRZEDSZKOLA”

Środki transportu – poznawanie różnych środków transportu lądowego, wodnego, powietrznego

– poznawanie znaczenia pasów, sygnalizacji świetlnej, znaków
drogowych

– zaznajamianie z zasadami ruchu drogowego z wykorzystaniem zabaw tematycznych, literatury, wycieczek

– poznawanie wybranych pojazdów, w tym specjalistycznych, np.: straży pożarnej, karetki pogotowia, policji

– podawanie numerów telefonów do danych ośrodków ratownictwa.

3. BLOK  “NADESZŁA JESIEŃ”

Poznajemy przyrodę – jesień

– oglądanie drzew znajdujących się w bliskim otoczeniu, nazywanie ich; wyjaśnienie zjawiska usychania liści

– rozpoznawanie drzew po ich liściach i owocach

– poznawanie ogólnej budowy grzybów, sposobów ich zbierania

– zbieranie owoców drzew, wzbogacanie nimi kącika przyrody; wykorzystywanie owoców w działalności plastycznej, technicznej, matematycznej, muzycznej oraz w inny niestandardowy sposób.

4. BLOK “CO ROBIĄ ZWIERZĘTA JESIENIĄ?”

Poznajemy przyrodę – jesień

– pokazywanie na wybranych przykładach (np. jeża, wiewiórki, bociana) jak zwierzęta przygotowują się do zimy (odlatują do Afryki, gromadzą zapasy, zasypiają); zwrócenie uwagi na zmiany w wyglądzie zwierząt, np. zmiana ubarwienia, gęstnienie futra, piór.

PONADTO BĘDZIEMY:

– uczyć się wierszy i piosenek

-wychodzić na spacery i wycieczki

– uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych

Aleksandra Szymanowska

______________________________________________________________

Bezpieczna droga do przedszkola”

Za nami pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego. Smerfy zdążyły się już przyzwyczaić do stałego rytmu i zasad panujących w przedszkolu, ustaliły i spisały kontrakt grupowy, poznały zasady bezpiecznego korzystania z sali zabaw, łazienki i placu zabaw.

W drugim tygodniu września przedszkolaki podczas zajęć i zabaw poznawały zasady prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po ulicach i drogach. Podczas spaceru na pobliskie skrzyżowanie obserwowały ruch drogowy i działanie sygnalizacji świetlnej, zobaczyły i dowiedziały się co to jest rondo. Poznały „uliczną zebrę” czyli pasy, sygnalizator świetlny,  niektóre znaki  drogowe i dowiedziały się o ważnej roli kamizelek odblaskowych dzięki, którym jesteśmy widoczni i bezpieczni na drodze. W kolejnych dniach dzieci poznały również numery alarmowe i dowiedziały się co to znaczy pojazd uprzywilejowany. Słuchały i uczyły się piosenki pt. „Uwaga czerwone światło”, oraz fragmentu wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”. Wypowiadały się na temat ruchu ulicznego. Pod koniec tygodnia wykonały prace plastyczne, które umieszczone zostały na wystawie galerii prac dla rodziców.

Gabriela Krygier- Kuchcińska

_____________________________________________________________

Pierwszego września grupę Smerfy odwiedziła Pani dyrektor, która podarowała dzieciom słodycze i znaczki odblaskowe, aby bezpiecznie pokonywały drogę do i z przedszkola.