3-latki “Krasnalki” 2014/2015

My jesteśmy krasnoludki,

które dzielnie znoszą smutki.

W przedszkolu radośnie spędzamy czas

i uczymy się jak kochać świat!

Grupa Krasnalków liczy 25 dzieci, w tym 13 dziewczynek i 12 chłopców. W przedszkolu przede wszystkim uczymy się miło i przyjemnie spędzać czas w towarzystwie rówieśników i naszych pań. Tańczymy, śpiewamy, ćwiczymy, poznajemy świat – ten nam najbliższy i staramy się go zrozumieć – każdy we własnym tempie i czasie. Przecież każdy z nas jest odrębną indywidualnością, jedyną i niepowtarzalną!

_________________________________________________________________

Czerwiec/2015

Urodziny miesiąca

W tym miesiącu urodziny obchodziła Maja G., Wiktor i Maciej J. Wszystkiego najlepszego życzą Panie i wszystkie Krasnalki .

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Wakacyjny ekwipunek – zajęcie otwarte dla rodziców

Planując wakacyjny wypoczynek, warto zaangażować również dzieci do przygotowania odpowiednich przedmiotów, które wpływają na bezpieczeństwo pobytu w określonym miejscu, są wygodne, a niekiedy wręcz niezbędne podczas podróży.
Krasnalki zastanawiały się i ustalały, które z przedstawionych im przedmiotów powinny znaleźć się w bagażu, kiedy planujemy wypoczynek letni w górach, a które, gdy wybieramy się nad morze.
Dobre humory dopisywały, bo wkoło rozbrzmiewała muzyka, która tematycznie związana była z wakacjami. Dzieci zaśpiewały piosnkę „Na wakacje”, zatańczyły i zaśpiewały piosenkę „Lato płynie do nas”, bawiły się w rytmie piosenki „Pociąg”.
Nie zabrakło również zabawy z misiami – w dalszym ciągu maluchy ćwiczyły orientację w przestrzeni. Ustalały położenie misiów względem krzesełka.
Byłam bardzo zadowolona z ich zachowania – większość radośnie podchodziła do stawianych im zadań. Potrafiły się skupić i bez zniechęcenia wykonywały moje polecenia. Brawo Krasnalki !
Drodzy rodzice, kochane babcie, dziadkowie! Zawsze oczekujemy Was z niecierpliwością i cieszymy się, kiedy możemy gościć Was w naszej grupie . Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie nam dane spotkać się!
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Owocowy blues

Systematycznie zachęcamy maluszków do degustacji różnych owoców – jabłka, kiwi, gruszki bardzo im smakują, a teraz czas na … arbuz.

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Krasnalki tańcują i nóżek nie żałują !

Kiedy leżaczki znajdują się już na sali, a maluszki z powodu niepogody nie mogą być na podwórku, najczęściej czytam im bajki, wiersze itp., bądź robimy sobie dyskotekę. Krasnalki bardzo chętnie tańczą w rytm skocznych piosenek – przeznaczonych dla małych dzieci. W tym tygodniu hitem jest „ Ja uwielbiam dżem”  w wykonaniu grupy Tulinki.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Na wakacje

1. Na wakacje się wybierasz,

pełen plecak więc zabierasz.

Lecz to wiedzieć musisz też,

by w plecaku zawsze mieć:

Ref. Buteleczkę z zimną wodą,

będzie służyć ci ochłodą,

kapelusik lub chusteczkę,

by się chronić przed słoneczkiem,

no i najważniejsza rzecz

– krem z filtrami musisz mieć!

2. Kiedy słonko mocno praży,

a ty leżeć chcesz na plaży,

to przy sobie zawsze miej,

to co refren mówi ten:

Ref. Buteleczkę z zimną wodą…

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Morska podróż

Cel : Rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej
Dziecko:
– rysuje flamastrem linie faliste,
– układa z elementów łódkę,
– próbuje samodzielnie wyciąć z gazety,
– wie, jak należy bezpiecznie posługiwać się nożyczkami i stosuje się do tych zaleceń.

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Zabawy z misiem – zajęcia matematyczne

Do tej pory dzieci poruszały się w przestrzeni w odniesieniu do siebie samych. Wszystkie ćwiczenia i zabawy były organizowane pod tym właśnie kontem. Tym razem punktem odniesienia dla dzieci były krzesełka. Utrwalaliśmy pojęcia: na, pod, za, obok oraz wskazywaliśmy lewą i prawą rękę misia; lewą i prawą nogę misia. Ćwiczeniom towarzyszył ruch i dobra zabawa.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Myszka Minni czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom – to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 roku przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość..
Należy również podkreślić, iż Fundacja przypomina  o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz  gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż zabawa czy nauka.
Od 2001 roku nasze przedszkole uczestniczy aktywnie w kampanii. Codziennie – zaczynając od maluszków czytam różnorodną literaturę dziecięcą. Zauważyłam u nich znaczy wzrost koncentracji uwagi, potrafią zadawać proste pytania i na nie odpowiadać. Mają coraz bardziej wykształconą pamięć, a przede wszystkim bardzo lubią słuchać czytane przeze mnie bajki, opowiadania, wiersze. Proponuję Krasnalkom przynoszenie do przedszkola swoich ulubionych książeczek. Przy okazji uczę ich dbałości o nie, zwracam uwagę na ich ważność i cenność ( mycie rąk przed oglądaniem, zachowanie prawidłowej pozycji podczas czytania, oglądania; odkładanie na wyznaczone miejsce itp.).
Z okazji kampanii, gościliśmy w naszej grupie Myszkę Minnie, która przeczytała dzieciom jedną z historii Misia Puchatka. Krasnalki w podziękowaniu zaśpiewały myszce ulubioną piosenkę i wspólnie z Misiami zabawiły się w zabawę „Labado”.
Na zakończenie spotkania zaprosiły Myszkę do ponownego odwiedzenia maluszków.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Czerwiec/2015

OKIEM NAUCZYCIELKI
Stres wśród dzieci

Zwykło się uważać, że stres dotyczy wyłącznie dorosłych. Nic bardziej mylnego. Od stresu niestety nie są wolne nasze dzieci – również te najmłodsze przedszkolaki.
U niektórych maluchów objawy nerwicowe powstają jako reakcja na najmniejsze niepowodzenie, czasem na nowe zadanie, z którym się do tej pory nie zetknęły. Czasem jest to obawa przed większymi wymaganiami jakie stawia się np. w przedszkolu, niż wymaganiami jakie stawia się przed dzieckiem w domu. Zbyt często również wymagamy od dzieci dojrzałych reakcji i zachowań. Oczekujemy, że od razu będą dorosłe i rozsądne.
Zauważyłam, że maluchy pozbawione możliwości bycia po prostu tym kim są, czyli małymi dziećmi, zmuszane do szybszego dojrzewania, częściej narażone są na stres i niepowodzenia.
Do częstych objawów nerwic u dzieci należą: jąkanie się, moczenie mimowolne, obgryzanie paznokci, niemożliwość skupienia uwagi, ciągłe wiercenie się, nadmierne pobudzenie ruchowe lub okresy apatii, różnego rodzaju tiki , niepowodzenia w nauce i wiele innych.
Jeżeli w odpowiednim czasie dom rodzinny pozwala na samodzielność, mądrze przydziela obowiązki, stawia wymagania odpowiednie do wieku i możliwości dziecka – to zwiększa jego szanse na radzenie sobie ze stresem. Stresu nie da się uniknąć, ale należy nauczyć się z nim żyć.
Musimy nauczyć dziecko myślenia pozytywnego, tzn. dziecko musi być przekonane, że kłopoty można pokonać. Także nauczyciele – wychowawcy muszą podtrzymywać wśród dzieci przekonanie, że systematyczną pracą, cierpliwością można nauczyć się wielu rzeczy. Zdobyć nowe sprawności i umiejętności.
My rodzice – nie powinniśmy mieć w stosunku do dzieci zbyt wygórowanych ambicji. Nie może charakteryzować nas oziębłość i zbytnia surowość w stosunku do dziecka. Jednakże dla odmiany nie powinniśmy tylko i wyłącznie je nagradzać i chwalić. Wówczas najmniejsze niepowodzenie jest dla niego źródłem stresu .
Pracując z maluchami zauważam, iż wielu z nich przed przystąpieniem do wykonania jakiejś nowej, nieznanej im czynności – nastawia się na porażkę i najczęściej nie chce ze mną współpracować      (płacze, złości się, czasami reaguje agresją, itp.).
Jeżeli nie możemy wyeliminować całkowicie stresu wśród maluchów i starszych dzieci, to przynajmniej starajmy się , by w ich życiu było go jak najmniej. Uczmy je radzić sobie w nowych sytuacjach – często pomaga w tym poczucie humoru, uśmiech, cierpliwość i zrozumienie dla problemu z jakim boryka się dziecko.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Praca plastyczna inspirowana piosenkę „ Lato płynie do nas”

Cel : Rozwijanie wyobraźni, koncentracji uwagi. Rozwijanie sprawności manualnej.
Dziecko :
- uważnie słucha treści piosenki,
– odtwarza treść piosenki za pomocą ruchu,
– maluje linie faliste farbami plakatowymi,
– przykleja wg uznania kolorowe rybki,
– liczy rybki w zakresie określonego zbioru (wg indywidualnych możliwości).

_____________________________________________

Czerwiec/2015

VI edycja Przeglądu Piosenki Przedszkolnej, „ Wesołe nutki”

Przegląd piosenki przedszkolnej organizowany jest przez M i PBP – dział muzyczny. W tym roku miały przyjemność uczestniczyć w nim nasze dziewczynki – Lenka L., Emilka, Maja S., Maja G., Martynka, Antosia Ł..
Antosia Ł. pięknie zaśpiewała i odtańczyła piosenkę „Kwiatki, bratki”, natomiast reszta dziewczynek dzielnie jej wtórowała podczas refrenu i oczywiście również wspaniale zatańczyły.
Byłam bardzo z nich dumna. Były najmłodszą z występujących grup, ale wspaniale się zaprezentowały.
W tym roku postanowiono przyznać wszystkim występującym dzieciom nagrody. Bez wskazywania pierwszych, drugich i trzecich miejsc. Dziewczynki otrzymały piłkę, karty „Piotruś”, 2 gry edukacyjne, bańki mydlane, bajki z wierszami dla dzieci na płycie CD.
Serdecznie dziękuje rodzicom Martynki, mamom: Lenki L., Mai, Antosi (wraz z siostrą Łucją) za oklaskiwanie swoich pociech oraz wydatną pomoc w organizacji dojazdu.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Bajka pt. „Przygody kapryśnej królewny”

– Teatr Bajkowe Skarbki Śląska

Przedstawienie powinno wzruszać, przynosić radość, czasem smutek małym widzom. Wszystko zależy od stopnia ich wrażliwości, zrozumienia treści oglądanego spektaklu, no i oczywiście od stopnia koncentracji uwagi.
Maluszki przeżywają oglądane spektakle bardzo żywiołowo – można śmiało rzec: „całym sobą”. Uczą się jak należy postępować w życiu.
Proponowane bajki ułatwiają im odróżnianie dobrego postępowania od złego. Również bajka “Przygody kapryśnej królewny” uzmysłowiła dzieciom, iż kaprysy, ciągłe napady złości, upartość nie są dobrymi cechami charakteru. Należy szanować pracę swoją i innych. Dążyć, aby to co robimy było przez nas wykonywane jak najlepiej.
Zwrócono w niej również uwagę na odpowiednie odżywianie się przez dzieci – jedzenie owoców i warzyw.
Oczywiście maluszki nie są wstanie wszystkich tych dobrych rad zapamiętać, ale krok po kroku i …z naszych Krasnalków wyrosną wartościowi ludzie!
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Czerwiec/2015

Dzień Dziecka u Krasnalków

Wiele atrakcji czekało na maluchów w tym dniu.
Rano odwiedziła nas pani dyrektor i życzyła maluszkom wspaniałej zabawy i wielu, wielu radosnych chwil, spędzonych przy wspólnej zabawie.
Po śniadaniu bawiliśmy się z innymi przedszkolakami w sali Bajoskrzatów wspólnie z mądrym Klaunem i jego mało rozgarniętym przyjacielem. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały słodki poczęstunek i mały prezencik.

Następnego dnia mieliśmy okazję skorzystać z zamku do skakania i trampoliny, które znajdowały się w ogrodzie przedszkolnym. Krasnalki wyskakały się do woli – trudno było nad nimi nadążyć. Okazało się, że maluchy wspaniale utrzymują równowagę, bez strachu wchodziły na trampolinę i zamek do skakania a jednocześnie większość z nich pamiętała o zachowaniu należytej ostrożności.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Drodzy Rodzice!

Serdecznie zapraszam na zajęcie otwarte
w dniu 23 czerwca o godzinie 9.00
Temat zajęcia: Wakacje tuż, tuż!
Cele zajęcia: Rozwijanie mowy i myślenia. Kształtowanie orientacji w przestrzeni.
wychowawczyni: Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

LATO PŁYNIE DO NAS

słowa: K. Zuchora
muzyka: K. Kwiatkowska

Raz, dwa, raz i dwa,
słońce idzie drogą,
z górki chmurki biegną dwie,

ref: Hop! Hop! – słychać w koło
Hop! Hop! – echo woła
Po jeziorze łódka mknie
lato płynie do nas

Raz, dwa, raz i dwa,
nadszedł czas zabawy,
pędzi, goni w polu wiatr
chce się z nami bawić

ref: Hop, hop….

Raz, dwa, raz i dwa
wiatr wesoło pląsa,
w górze, w chmurze, w ciszy pól
dzwoni śpiew skowronka… .

ref: Hop, hop….

_____________________________________________

Gratulacje!

Gratulujemy Lence H. za zdobycie I miejsca w konkursie plastycznym, pt. ”Wiosna w błękitnej sukience”.

_____________________________________________

Sentencja miesiąca
Wydaje się nam, że dzieci są częścią nas samych,
a one, dorastając, wyprowadzają nas z błędu.
E. F. Halifax

_____________________________________________

Dobra książka
Adele Faber, Elaine Mazlish, Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być.

Autorki bestsellerowych książek o wychowaniu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jako ekspertki w dziedzinie komunikacji między rodzicami a dziećmi. Tym razem ich mądre rady dotyczące świadomego i pełnego szacunku rodzicielstwa zostały ujęte w zwięzłej formie podręcznika. Bazując na inspirujących doświadczeniach rodzin z całego świata, autorki pokazują, że każdy, nawet najbardziej zapracowany rodzic może nabrać umiejętności, jakie zawsze “chciał mieć”: spokojnego rozwiązywania rodzinnych konfliktów, stawiania dzieciom granic i zachęcania ich do współpracy.

_____________________________________________

Oczekiwane rezultaty dla dzieci trzyletnich w miesiącu czerwcu:

Dziecko:
– zna członków rodziny,
– stosuje wyrazy : mama, tata, brat, siostra,
– jest kreatywne, tworzy z różnych gatunków papieru,
– posługuje się pojęciami: mniej, więcej, tyle samo,
– próbuje określić prawą i lewą rękę swojego ciała, umie liczyć wymieniając kolejno liczebniki ,
– wskazuje i nazywa położenie przedmiotów w przestrzeni, umie położyć kartkę w poziomie i w pionie,
– zna różne techniki, chętnie angażuje się w twórczą pracę,
– potrafi nazwać i opisać pory roku, potrafi tworzyć wypowiedzi na określony temat, klasyfikuje przedmioty ze względu na przeznaczenie,
– wymienia środki transportu, potrafi rozwiązać słowne zagadki o pojazdach, dokładnie wykonuje polecenia,
– słucha z uwagą piosenki, wypowiada się na temat treści piosenki, reaguje prawidłowo na zmiany tempa w muzyce: szybkie i wolne,
– jest aktywne twórczo, sprawnie i bezpiecznie posługuje się nożyczkami,
– klasyfikuje przedmioty pod względem jednej lub kilku cech wspólnych, poprawnie liczy używając kolejnych liczebników,
– potrafi rozwiązywać proste zagadki słowne, słucha poleceń i potrafi współdziałać z innymi dziećmi,
– śpiewa grupowo, zachowując tempo i rytm, wykonuje muzyczne zadania przy akompaniamencie,
– słucha z uwagą utworu literackiego, umie odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza, stosuje w wypowiedziach nowo poznane,
– odzwierciedla w pracy plastycznej swoje odczucia, maluje patykiem na podkładzie z farby klejowej,
– potrafi policzyć 5 przedmiotów i więcej, potrafi określić liczebność zbiorów stosując wyrażenia tyle samo, więcej, mniej , klasyfikuje przedmioty ze względu na ich przeznaczenie.

_____________________________________________

Maj/2015

Dzień Mamy i Taty

Krasnalki pięknie zaprezentowały się podczas występów. Byłam z nich bardzo dumna, pomimo zmęczenia po całym dniu pobytu w przedszkolu ze stoickim spokojem, cierpliwością i z pełnym profesjonalizmem zatańczyły, zaśpiewały, powiedziały wiersz, a potem jeszcze wspólnie z rodzicami bawiły się. Dziękuję również wszystkim rodzicom. Stanęliście Państwo na wysokości zadania!
Czas spędzony z dzieckiem nie jest czasem straconym – to inwestycja w przyszłość!
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Maj/2015

Kolorowe kwiaty dla mamy i taty

Cel: Rozwijanie sprawności manualnej
Dziecko:
– samodzielnie tworzy z różnokolorowych kółek kwiat, domalowuje kredkami łodygę i liście,
– dba o estetykę pracy,
– kończy pracę.

_____________________________________________

Maj/2015

Dzień mamy i taty zbliżał się milowymi krokami. Krasnalki przygotowywały więc dla najbliższych upominki – oczywiście z pomocą pani. Same jednak cierpliwie i bardzo dokładnie malowały farbami plakatowymi kokardki na wybrane przez siebie kolory, przyklejały je do małych świeczników.

_____________________________________________

Maj/2015

11 maja „Dzień bez śmiecenia”

11 maja obchodzimy w całej Polsce “Dzień bez śmiecenia”.
Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci postaw proekologicznych. Krasnalki nie tylko wiedzą, że nie wolno śmiecić, ale potrafią segregować śmieci. W sali postawiony jest specjalny kosz. Niektóre dzieci już wiedzą do którego worka należy wrzucać papier, do którego plastik , do którego butelki. Rodzice w domu powinni również własnym przykładem uczyć dzieci dbania o środowisko w którym żyjemy.
Nie śmiecąc chronisz środowisko i szanujesz naszą wspólną przestrzeń życiową – pamiętaj o tym przez cały rok!
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Maj/2015

“Opowieść o zaczarowanym źródle” – Bajkowe Skarbki Śląska

Teatr Bajkowe Skarbki Śląska wystawia autorskie przedstawienia. Celem Teatru jest to, by każda opowieść miała swoje przesłanie, aby wartości wychowawcze dominowały. Oczywiście każda opowieść jest bardzo starannie przygotowywana pod względem artystycznym tak, by zarówno najmłodsze dzieci jak i nieco starsze świetnie się bawiły. Ciekawe dekoracje, starannie dobrana muzyka, prosta narracja – trafiająca do każdego widza to atuty, które decydują o tym, że lubimy gościć w naszych progach właśnie ten Teatr.
Tym razem dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Opowieść o zaczarowanym źródle” (więcej na stronie głównej).
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Maj/2015

STONOGA

Cel: Rozwijanie sprawności manualnej
Dziecko:
– potrafi wycinać paski z papieru,
– prawidłowo trzyma nożyczki,
– chętnie podejmuje i doprowadza pracę do końca.

 

_____________________________________________

Maj/2015

Tworzenie kompozycji z różnego rodzaju ziemi, piasku, kamyków.

_____________________________________________

Maj/2015

Mali badacze c.d

W dalszej kolejności maluchy badały właściwości ziemi, piasku, kamieni, kory. Dotykały, wąchały. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami z innymi dziećmi.

_____________________________________________

Maj/2015

Mali badacze – jaka jest ziemia?

Wspólnie z dziećmi oglądaliśmy książki, ilustracje z różnymi krainami geograficznymi, np. pustynią, lasem, górami. Zwróciłam uwagę, że w różnych miejscach ziemia wygląda inaczej. Następnie dzieci odnajdywały ilustracje związane z daną krainą i dokonywały ich klasyfikacji.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Maj/2015

Koncert edukacyjny – w roli głównej gitara

Krasnalki ponownie mogły uczestniczyć w koncercie edukacyjnym. Tym razem „bohaterką” spotkania była gitara. Dzieci z uwagą słuchały wiadomości o tym instrumencie. Bawiły się również wspaniale na rockowo i w rytmie bluesa przy w turze gitary elektrycznej, basowej. Nie zabrakło również muzyki poważnej (więcej informacji na stronie głównej).
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Maj/2015

W krainie kształtów

Celem zabawy było doskonalenie rozpoznawania kształtów figur geometrycznych.
Dzieci słuchały opowiadania o krainie kształtów, rozpoznawały wymienione kształty w najbliższym otoczeniu, a następnie podjęły z ochotą zaproponowaną przeze mnie zabawę ruchową, w której chodziły po dywanie w rytm bębenka. Na przerwę w muzyce i hasło, np. koło czerwone, małe, grube poszukiwały go w pudle. Oczywiście większość dzieci szybko i sprawnie podnosiła rękę do góry z odpowiednim klockiem, a tym maluszkom , które miały problemy, spieszyłam z pomocą.
Na tym etapie nauki chodzi o to, by dzieci czerpały radość z ruchu, z zabawy, nie ma przegranych czy wygranych. Każdy Krasnalek uczy się we własnym tempie i najważniejsze jest, by chciał to robić bez niepotrzebnego stresu i przymusu.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Maj/2015

Zajęcia edukacyjne na temat pszczół były inspiracją dla Natanka i jego mamy do wykonania pięknej pracy.

DSC_1730

_____________________________________________

Maj/2015

Pomagamy pszczołom !

Koło Pszczelarzy z Gorzyc poprowadziło w naszym przedszkolu – również dla maluchów zajęcie edukacyjne. Celem zajęcia było zainteresowanie dzieci życiem pszczół i ich znaczeniem w życiu człowieka.
Krasnalki z zainteresowaniem słuchały informacji o życiu pszczół z ust fachowców – doświadczonych pszczelarzy, a potem na własne oczy mogły zobaczyć prawdziwe pszczoły. Największym zainteresowaniem wśród maluszków cieszyła się królowa matka. Na zakończenie miały możliwość spróbowania wspaniałego miodu, który otrzymały na wafelku. Nawet dzieci nie lubiące miodu nie miały oporu przed jego zjedzeniem, a większość z nich prosiła o dokładkę( więcej informacji na stronie głównej).
Rozdawane były też dzieciom ulotki informacyjne o życiu pszczół i sposobach zachowań proekologicznych, które były również a może przede wszystkim przeznaczone dla rodziców.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Maj/2015

Kto ugasi pożar?

Pierwszy tydzień miesiąca rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z pracą strażaka, jego ubiorem oraz podstawowymi narzędziami nieodzownymi w jego pracy.
Krasnalki wysłuchały wiersz W. Broniewskiego „Pożar” oraz oglądały do niego ilustrację. Podczas rozmowy doszły do wniosku, że strażak nie może ugasić pożaru, bo z węża, który trzyma w dłoniach, nie leci woda. Każdy Krasnalek otrzymał kartkę z narysowanym strażakiem. Ich zadaniem było narysować strumień wody wydobywający się z węża strażackiego oraz pokolorować obrazek.
Układanie z figur geometrycznych wozu strażackiego a następnie przyklejanie go na kartce papieru i domalowywanie dowolnych elementów, pozwoliło dzieciom utrwalić rozróżnianie podstawowych figur geometrycznych, doskonaliły również koordynację wzrokowo – ruchową oraz uczyły się dbać o estetyczny wygląd pracy.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Książka miesiąca
Dorota Niewola, Zaczarowane słowa.

Każdy z nas żyje nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych.
Książka Zaczarowane słowa służy kształtowaniu u dzieci takich wartości, jak: empatia, serdeczność, zrozumienie i otwarcie na problemy innych. Jej bohaterowie – sympatyczny pajac, miś, lalka, przedszkolaki i zwierzęta – pomogą małemu odbiorcy zrozumieć, dlaczego należy sobie pomagać, naucza dostrzegać emocje własne i kolegów, podpowiedzą, co to jest tolerancja. A przy okazji – niejednokrotnie ubawią do łez.
Obok bajek – znajdą w niej Państwo propozycje ich wykorzystania w codziennej zabawie z dziećmi.

_____________________________________________

Sentencja miesiąca
Bycie rodzicem to praca, co prawda bez prawa do emerytury,
ale z prawem do nieustannej satysfakcji
Juliet Janvrin

_____________________________________________

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu maju

Dziecko:

– uważnie słucha wiersza,
– prawidłowo uzupełnia obrazek,
– klasyfikuje przedmioty wg wybranej cechy jakościowej: wielkości, kształtu lub koloru,
– rozróżnia koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
– estetycznie wykonuje pracę,
– słucha uważnie krótkich opowiadań,
– wie, jakie zadania wykonuje strażak,
– orientuje się w układzie pomieszczeń przedszkolnych i zachowuje ostrożność, poruszając się w budynku, zwłaszcza po schodach,
– respektuje wymagania dorosłych w sytuacjach nowych i wymagających zachowania szczególnej ostrożności,
– umie udzielić odpowiedzi na konkretne pytania,
– używa w mowie potocznej poprawnych nazw poznanych przedmiotów, osób, roślin, zwierząt,
– zna i nazywa środowiska przyrodnicze znajdujące się w najbliższym otoczeniu,
– potrafi sprawdzić za pomocą zmysłów wyraźnie zauważalne właściwości rzeczy,
– nazywa wrażenia wzrokowe: kolory, kształty,
– rozumie, że rośliny potrzebują do życia wody i światła,
– rozumie, że zwierzęta potrzebują do życia pokarmu i wody,
– wykonuje pracę wg wzoru,
– umie posługiwać się nożyczkami,
– naśladuje lub samodzielnie wyśpiewuje 2 – 3 wyrazowe zdania,
– wie, że nie wolno pozostawiać śmieci w dowolnym miejscu,
– pamięta o wyrzucaniu śmieci do kosza,
– wypowiada się swobodnie na temat treści wiersza,
– zapamiętuje i recytuje krótki wierszyk,
– wykonuje z masy plastycznej podstawkę do świecy,
– eksperymentuje, korzystając z różnych materiałów plastycznych,
– umie spośród 3 odszukać 2 jednakowe obrazki,
– stara się przedstawić treść piosenki, wykonując proste ruchy,
– uczestniczy w zabawach ruchowych w ogrodzie przedszkolnym,
– bezpiecznie korzysta z urządzeń terenowych,
– chętnie spędza czas na powietrzu: spacery, zabawy w ogrodzie, zabawy na tarasie.

_____________________________________________

30 kwiecień/2015

Zajęcie otwarte dla rodziców: Zabawy z misiem

Celem zajęcia było dalsze doskonalenie orientacji w przestrzeni, utrwalenie pojęć: obok, nad, za, przed, na.
Ponadto dzieci zaprezentowały rodzicom swoje umiejętności w zakresie liczenia. Wykorzystałam do tego dużą kostkę do gry.
Oczywiście wśród trzylatków mogą znaleźć się dzieci, które nie umieją liczyć, jak i takie, które nie tylko liczą kolejno w granicach 10, ale przekraczają próg dziesiątkowy. W naszej grupie większość dzieci liczy do 6 i więcej. Najważniejsze jednak jest to, czy w domu utrwala się zdobyte przez dziecko umiejętności .
Rodzice również mogli zaobserwować podczas prowadzonych przeze mnie zabaw jak dzieci reagują emocjonalnie. Czy są skupione na zadaniu, radosne, pełne zapału, czy raczej izolują się od grupy, nie chcą uczestniczyć w proponowanych zabawach. Należy pamiętać, że emocje i funkcjonowanie w grupie są ze sobą sprzężone, dlatego oceniamy je wspólnie. 
Zachęcam rodziców do uczestniczenia w zajęciach otwartych, bo jest to dla nich informacja na temat funkcjonowania dziecka w grupie, na zajęciach, podczas zabaw. Poznajecie nauczycielkę i stosowane przez nią metody. Państwo również tworzycie atmosferę grupy .
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

kwiecień/2015

Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy DZIEŃ ZIEMI – Krasnalki wspólnie z Misiami postanowiły podkreślić jego znaczenie przez wspólny happening i zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym.
Krasnalki na co dzień dbają o najbliższe otoczenie. Nie wyrzucają zużytych kartek i ścinków do kosza – odkładają na wyznaczone miejsce. Papierki wyrzucają do śmieci. Dbają o rośliny w ogrodzie przedszkolnym, pamiętając by ich nie zrywać.
Promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie należy zaczynać od najmłodszych, co też przedszkole stara się systematycznie czynić.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

kwiecień/2015

Urodziny miesiąca

W tym miesiącu urodziny obchodziła Martynka. Z tej okazji życzymy solenizantce samych radosnych dni i dużo, dużo uśmiechu na co dzień.

_____________________________________________

kwiecień/2015

Żonkile – ćwiczenia werbalne

Przyniesione przez Igora N. żonkile stały się podstawą do przeprowadzenia z dziećmi ćwiczeń werbalnych, do których wykorzystałam technikę twórczego myślenia – „Lista atrybutów” – oczywiście pamiętając o możliwościach rozwojowych dzieci trzyletnich.
Ćwiczenia rozpoczęliśmy zabawą integracyjną. Zadaniem dzieci było podawanie sobie z rąk do rąk bukietu żonkili. Prosiłam, by podawały go sobie bardzo delikatnie, ale tak, aby go nie wypuścić z rąk.
Maluchy dokładnie przyglądały się kwiatom, wąchały je, delikatnie dotykały płatków. Próbowały z moją pomocą wyróżnić łodygę, liście, kwiaty.
Na zakończenie próbowały podać atrybuty żonkila, wykorzystując także doznania zmysłowe z zabawy wprowadzającej. Żonkil jest… ( jaki?).
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

kwiecień/2015

Na zdrowie

Krasnalki bardzo lubią owoce. Oczywiście jedne bardziej lubią banany, inne uwielbiają kiwi, jabłka. Maluchy próbują wszystkich owoców po trochu. Nie marudzą ! Talerze zawsze zostają puste!

_____________________________________________

kwiecień/2015

Wiosenna łąka

Podczas zajęcia wykorzystałam elementy metody D. Dziamskiej (Edukacja przez ruch). Metoda D. Dziamskiej polega na wykorzystaniu spontanicznej aktywności i radości dzieci na zajęciach. Jest to integracja ciała ze zmysłem w rytm dobranej przez dorosłą osobę muzyki.
Maluszki kreśliły w rytm muzyki (wolnej, szybkiej) kreski na kartce papieru. Utworzyły dzięki temu zieloną łąką .
Następnie z filtrów wycięto koła, narysowano mazakami kropki. Dzieci moczyły palce w wodzie i przykładały do środka koła. Powtarzały czynność kilka razy, aż do zamoczenia całego filtra. Po wyschnięciu kół dzieci przyklejały je na kartki z wiosenną trawą.
Krasnalki z zafascynowaniem przyglądały się, jak pod wpływem wody kropki zmieniają się w barwne plamy.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

kwiecień/2015

Z życia wzięte

Martusia pragnie bawić się torebką mamy, bo są tam zachwycające przedmioty. Mama nie pozwala w poniedziałek, wtorek, środę. W czwartek wraca do domu w znakomitym nastroju i… pozwala Martusi oglądać znajdujące się w torebce skarby. Dziewczynka dowiaduje się przy okazji, że gdy matka jest w dobrym nastroju, pozwoli na wszystko.

( Edyta Gruszczyk – Kolczyńska, Ewa Zielińska, Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu).

_____________________________________________

kwiecień/2015

Wiosenne drzewo

Cel: Rozwijanie sprawności manualnej
Dz.
– tworzy wiosenne drzewo wg podanego schematu,
– prawidłowo trzyma pędzel,
– wykazuje zainteresowanie działalnością plastyczną i podejmuje różnorodne próby w tym zakresie.

_____________________________________________

kwiecień/2015

Zabawy i sytuacje zadaniowe wspomagające rozwój dziecka

Każdy wie, że miś od dawien dawna towarzyszy dzieciom w ich radościach i smutkach. Był i nadal jest wspaniałym towarzyszem zabaw. Jest cierpliwy, słucha uważnie, wszystko mu się podoba. Taki miś ma jeszcze jedną ważną zaletę: dziecko może go przytulić. Dlatego też postanowiłam włączyć go do zabaw edukacyjnych prowadzonych z dziećmi. Ważne – miś jest pomocą dydaktyczną, nie służy więc do zabawy. Może jednak patrzeć co robią dzieci w danej chwili – co wywołuje u nich pozytywną motywację, tak potrzebną do wykonania danego zadania.
Jak wygląda miś? oglądanie i porównywanie.
Ustawiłam sporych rozmiarów misia przed każdym dzieckiem. Wspólnie oglądaliśmy misiową głowę, uszy, oczy, nos itd. . Maluchy nazywały wyróżnione części. Zastanawialiśmy się czym różni się miś od siedzącego przed nim dziecka. Co ma podobnego a czym się różni?
Witaliśmy się ze sobą, uczyliśmy misia piosenki, tańca, chodziliśmy z nim na spacer. Miś pomagał dzieciom orientować się w otoczeniu. Dzieci wspaniale bawiły się z misiami i jednocześnie uczyły – bo przecież nauka wcale nie musi być nudna!

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

kwiecień/2015

Zabawy Krasnalków na tarasie.

Mamy przyjemność poinformować, iż taras obok sali Krasnalków po generalnym remoncie – nareszcie otwarty!
Bezpieczny i przyjazny dzieciom będzie urozmaiceniem podczas całodniowego pobytu maluchów w przedszkolu. Korkowa nawierzchnia przyjemnie nagrzewa się od słońca – dzieci na pewno się nie przeziębią, markizy natomiast skutecznie ochronią od nadmiaru promieni słonecznych.
Oczywiście pobyt na tarasie nie zastąpi spacerów i zabaw w ogrodzie przedszkolnym, natomiast skutecznie przedłuży pobyt dzieci na powietrzu, co z pewnością przyczyni się do ich właściwego rozwoju.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

kwiecień/2015

Na wiejskim podwórku

Inscenizacją utworu D. Gellner „Podwórze” rozpoczęliśmy spotkania Krasnalków ze zwierzętami żyjącymi w gospodarstwie wiejskim.
Dzieci spontanicznie wypowiadały się na temat oglądanych obrazków, brały udział w zabawach ortofonicznych doskonalących aparat mowy (naśladowały odgłosy niektórych zwierząt hodowlanych), uczestniczyły w zabawie ruchowo – naśladowczej  „Rozmowy zwierząt”.
Z wielką przyjemnością poznały i nauczyły się piosenki „Dziwne rozmowy”.
Kocerba Katarzyna

Dziwne rozmowy
słowa: A. Aleksandrowicz
muzyka: W. Zaliwski

W chlewiku mieszka świnka,
co trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosę jej jedzenie,
to ona kwi, kwi, kwi!

Opodal chodzi kaczka,
co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej dzień dobry,
a ona kwa, kwa, kwa!

Przed budą trzy szczeniacki,
podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię cicho pieski,
a one hau, hau, hau!

Na drzewie siedzi wrona,
jest czarna, trochę zła.
Gdy pytam jak się miewasz?
To ona kra, kra, kra!

W kurniku są kokoszki,
co jajek mają sto
ja mówię im dzień dobry,
a one ko, ko, ko.

_____________________________________________

kwiecień/2015

Prezenty od zajączka

Krasnalki (dzięki wspaniałomyślności rodziców) otrzymały długo oczekiwane zabawki. Na kiermaszu zorganizowanym podczas występów jasełkowych, zebraliśmy 200 zł. Zakupiono za tę kwotę :
– garaż z trasą 5, 5 m z firmy Wader,( 138,99 zł)
– klocki Hello Kitty,( 50 zł)
– układankę z klocków drewnianych .( 11,99 zł)
Razem zapłacono za zabawki 200,98 zł.
Prezenty od zajączka z okazji świąt wielkanocnych bardzo podobały się dzieciom i z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do zabawy.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

kwiecień/2015

Kolorowe jajka – praca plastyczna

Cele:
– rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej,
– nauka klasyfikowania przedmiotów wg określonej cechy,
– rozwijanie koncentracji uwagi,
– kształtowanie sprawności manualnej.

_____________________________________________

kwiecień/2015

Palma Wielkanocna

Wspólnie stroiliśmy gałązki ozdobami związanymi ze świętami wielkanocnymi, które pięknie prezentowały się w naszej sali.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

kwiecień/2015

Wielkanocne zwyczaje

Krasnalki poznały zwyczaje i symbole związane ze świętami wielkanocnymi. Dzieliły się z innymi dziećmi swoją wiedzą na ten temat.

_____________________________________________

kwiecień/2015

Gratulacje!

Miło mi ogłosić, że Lenka H. zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym na kartkę wielkanocną, organizowanym przez PP nr 3 w Wodzisławiu Śl.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Kwiecień/2015

Dobra książka
Grzegorz Kasdepke, Mam prawo!, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapyta!

Świata i jego praw uczą się od nas. Dlatego dla ich bezpieczeństwa, a naszego spokoju, warto je uświadomić. Niech poznają swoje prawa. A to poznanie wcale nie musi być nudne czy wiązać się z poważną rozmową. Można inaczej – przecież dziecięca wyobraźnia nie zna granic.
Przeczytajmy im zabawne historie i pozwólmy wysnuć samodzielne wnioski.

_____________________________________________

Kwiecień/2015

Sentencja miesiąca
Dzieci mają wręcz cudowną moc,
Aby zmieniać się we wszystko,
w co tylko zapragną.
Jean Cocteau

_____________________________________________

Kwiecień/2015

Przysłowie na kwiecień
Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata.

_____________________________________________

Kwiecień/2015

Tematy kompleksowe:

1. Wielkanocne zwyczaje
2. Na wiejskim podwórku
3. Kaprysy pogody
4. Porządki w domu i w ogrodzie

_____________________________________________

Kwiecień/2015

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu kwietniu

Dziecko:
– słucha uważnie opowiadania, wiersza, inscenizacji,
– wypowiada się na temat treści wysłuchanego utworu,
– dokonuje porównania przedmiotów, określając wyraźne różnice,
– koloruje obrazek mieszcząc się w liniach,
– dobiera pasujące do siebie obrazki,
– składa prawidłowo obrazek pocięty na 2, 3 części,
– potrafi prawidłowo uzupełnić obrazek,
– stosuje określenia oznaczające położenie przedmiotów,
– powtarza głosem słyszane dźwięki,
– naśladuje ruchem sposób poruszania się znanych zwierząt,
– eksperymentuje , korzystając z różnych materiałów plastycznych,
-zapamiętuje i recytuje krótki wierszyk,
– próbuje korzystać z rekwizytów,
– umie prawidłowo policzyć 3 przedmioty i więcej,
– uczestniczy w zabawach o charakterze opowieści ruchowej,
– wypowiada się spontanicznie na temat oglądanego obrazka,
– porównuje dwa obrazki wyraźnie się różniące,
– posługuje się w wypowiedziach prostymi zdaniami zgodnie z regułami gramatyki,
– umie udzielić odpowiedzi na konkretne pytania,
– nazywa niektóre zwierzęta hodowlane w gospodarstwie wiejskim,
– uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowo – muzycznych,
– potrafi nazwać podstawowe kolory,
– rozróżnia i nazywa zjawiska atmosferyczne kojarzące się z pogodą,
– zauważa skutki czynności podejmowanych w prostych zabawach badawczych,
– rozwiązuje zagadki słowne,
– dostrzega zależność sposobu ubierania się od pory roku,
– zauważa zmiany zachodzące w przyrodzie typowe dla kolejnych pór w roku,
– klasyfikuje przedmioty wg wybranej cechy jakościowej: wielkości, kształtu, koloru,
– stosuje określenia oznaczające położenie przedmiotów w przestrzeni: nad, obok, pod, przed, za,
– potrafi porównywać przedmioty, określa ich długość: długi – krótki,
– wykazuje zainteresowanie zabawami organizowanymi rzez nauczyciela,
– stosuje się do zawartych umów,
– bierze udział w zabawach ortofonicznych doskonalących aparat mowy,
– wie, że należy utrzymywać porządek w swoim otoczeniu,
– rozumie konieczność systematycznego wychodzenia na spacery.

_____________________________________________

Marzec/2015

Zajęcie otwarte  pt. „ W marcu jak w garncu”

Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym gościom , a w szczególności babciom i dziadkom za tak liczne przybycie na zajęcie otwarte. Krasnalki zawsze na Was czekają i z wielką miłością Państwa wspominają (relacja z zajęcia na stronie głównej).
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Marzec/2015

Urodziny miesiąca

W tym miesiącu urodziny obchodziły następujące Krasnalki:

 • Lenka L.
 • Antosia Ł.
 • Natan
 • Emilka

Życzymy Wam szczęścia, zdrowia, apetytu do jedzenia oraz ciekawie i miło spędzonych chwil w przedszkolu.

_____________________________________________

Marzec/2015

Pierwsze wiosenne zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

_____________________________________________

Marzec/2015

Muzyczne spotkania – w roli głównej fagot

Krasnalki już po raz trzeci w tym roku szkolnym uczestniczą w muzycznych spotkaniach. Z niezwykłą uwagą słuchały ciekawych informacji na temat instrumentów, słuchały ich dźwięków, bawiły się rytmicznie wyklaskując, przytupując itp. Reagowały na zmianę tempa, nastroju słuchanej muzyki. Poznały walory muzyki poważnej (więcej na ten temat na stronie głównej).
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Marzec/2015

Malowanie na wilgotnym papierze (mokre w mokrym)

Kartkę z bloku rysunkowego nawilżamy wodą. Na mokrej powierzchni malujemy akwarelami. Kolory powinny się zlewać i łączyć ze sobą, tworząc jednocześnie ciekawe wzory. Obrazek po wyschnięciu ma bardzo delikatne barwy i lekko zaznaczone kontury przedmiotów.
W związku z tym, iż malowanie akwarelą jest dość trudną techniką, wykorzystałam zwykłe farby plakatowe. Rezultaty są równie zachwycające. Najważniejsze w działalności plastycznej jest to, iż dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Każda jest piękna i godna pochwały!
Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania sztuką plastyczną, pobudza do twórczego działania, ekspresji. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Marzec/2015

Przebierańce

Cel. Rozwijanie sprawności manualnej
Dziecko:
– dopasowuje strój do postaci,
– nazywa poszczególne części garderoby,
– umieszcza poszczególne części ubioru w odpowiednim miejscu na sylwecie,
– kończy rozpoczętą pracę.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Marzec/2015

Korona króla

Cel: Rozwijanie ekspresji plastycznej. Wprowadzenie dzieci do tworzenia scenografii przedstawienia teatralnego.
Dz.:
– tworzy pracę wg własnego pomysłu,
– podejmuje próby samodzielnego wydzierania z kolorowego papieru,
– nakleja gotowe elementy na koronę,
– kończy pracę.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Marzec/2015

Podróż autobusem do WCK

Koła autobusu kręcą się, kręcą się, kręcą się, a w tym autobusie radosne, uśmiechnięte Krasnalki. Dla niektórych była to pierwsza podróż tym środkiem lokomocji. Przy okazji maluchy nauczyły się jak należy zachowywać się w czasie jazdy autobusem. Próbowały samodzielnie zapiąć i odpiąć pasy bezpieczeństwa. Niektórym Krasnalkom ta sztuka się udała, co zachwyciło zarówno dzieci jak i dorosłych.
Na koniec krótkiej podróży pięknie podziękowaliśmy panu kierowcy i wyruszyliśmy na spotkanie następnej przygody – bajkowej.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Marzec/2015

Zabawa muzyczno – ruchowa „ Pszczółki, żabki i motylki”

Najlepiej poznać mieszkańców łąki podczas zabawy. Zanim się jednak ona rozpoczęła dzieci oglądały i nazywały mieszkańców łąki. Potem odpowiadały na zadawane im pytania: Które zwierzęta są małe? Które duże? Jakie kolory mają te zwierzęta? Które z nich fruwają? Które skaczą? Które chodzą po ziemi? Które z nich najbardziej wam się podoba? Które najmniej? Niektóre dzieci bardzo precyzyjnie odpowiadały na pytania. Dzieliły się z innymi swoją wiedzą. Następnie rozpoznawały jakie odgłosy słyszały w nagraniu ( kolejno: pszczoły, żaby, bociany, pszczoły) i nieco później próbowały naśladować ich głosy. Do zabawy dołączyliśmy ruch. Krasnalki naśladowały pszczoły – biegając truchcikiem, żaby – skacząc i bociany – wysoko unosząc kolana.
Kolorowanie mieszkańców łąki zakończyło nasze zajęcie. Kolorując kształt dzieci zwracały uwagę na używanie właściwych kolorów i mieszczenie się w konturach.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Marzec/2015

Święto Kobiet

Kobietom małym i dużym wszystkiego najlepszego życzyła pani dyrektor. Nie zapomniała o skromnych prezentach i słodkim poczęstunku – również dla chłopców.

_____________________________________________

Marzec/2015

Teatrzyk pt. ” W cieniu łopianowego liścia”

02.03.2015 r. odbył się w naszym przedszkolu spektakl teatralny pt.,” W cieniu łopianowego liścia” w wykonaniu teatru Skrzat z Krakowa. Aktorzy nie tylko bawili przedszkolaków, ale przekazali im również ważną wiedzę na temat zachowania się dzieci w lesie, potrzeby segregacji odpadów. Przypomnieli wszystkim podstawowe zasady ruchu drogowego.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Dobra książka
Jackie Silberg, Gry i zabawy dla maluchów.

Proste, przyjemne zabawy stanowią podstawę sukcesu w późniejszym procesie nauki .
Książka J. Silber zawiera całą gamę gier i zabaw rozwijających zdolności językowe dziecka, jego koordynację ruchową, umiejętność współpracy i rozwiązywania problemów. Dzięki niej wypełnisz każdy dzień twojego dziecka zabawą i nauką.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Sentencja miesiąca

Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym
sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.
Jan Paweł II

_____________________________________________

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w marcu

Dziecko:
– próbuje naśladować przedstawiane ruchem opowieści,
– rozpoznaje zwierzęta domowe,
– dobiera pasujące do siebie obrazki
– tworzy pracę wg własnego pomysłu naklejając gotowe elementy na karton,
– porównuje na oko liczebności zbiorów i używa określeń: tu jest dużo, a tu mało,
– umie wspólnie z dziećmi stanąć w kole, ustawić się w pociąg jedno za drugim,
– stara się brać udział w przedstawieniu zgodnie z zaplanowanym przebiegiem,
– reaguje emocjonalnie adekwatnie do sytuacji,
– odgrywa proste role,
– próbuje kolorować obrazek, mieszcząc się w konturze, – słucha uważnie inscenizacji,
– ogląda z uwagą przedstawienie teatralne,
– zauważa zmiany wynikające z czynności manipulacyjnych wykonywanych przez siebie,
– umie udzielić odpowiedzi na konkretne pytania,
– słucha uważnie opowiadania, rozumie jego treść, wypowiada się swobodnie na temat treści wysłuchanego utworu,
– naśladuje lub samodzielnie wyśpiewuje krótkie 2 -3 wyrazowe zdania,
– stara się przedstawić treść piosenki, wykonując proste ruchy,
– eksperymentuje, korzystając z różnych materiałów plastycznych i podczas uczenia się nowych technik plastycznych,
– rozróżnia i nazywa zjawiska atmosferyczne, kojarząc je z pogodą,
– naśladuje ruchem sposób poruszania się znanych zwierząt,
– wie, że o rośliny należy się troszczyć,
– rozumie, że rośliny potrzebują do życia wody i światła,
– zna i nazywa środowiska przyrodnicze znajdujące się w najbliższym otoczeniu,
– umie spośród 3 odszukać 2 jednakowe obrazki,
– potrafi nazwać podstawowe kolory.

_____________________________________________

Luty/2015

Wizyta w bibliotece osiedlowej

Zanim wybraliśmy się do biblioteki dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka i jak należy się w niej zachowywać.
W bibliotece Krasnalki wraz z Misiami wysłuchały fragment książki  “Pobawimy się” P. Lindenbaum. Wymieniały imiona swoich pluszaków i mówiły o swoich ulubionych zabawkach.
Na zakończenie spotkania zwiedziliśmy bibliotekę i wypożyczyliśmy książkę, którą na pewno przeczytamy w przedszkolu.
Celem wizyty w bibliotece było kształtowanie i rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych: kształtowanie poczucia szacunku do książek: wyrabiania nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz poznanie pracy pani bibliotekarki.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Luty/2015

Czerwony Kapturek – historyjka obrazkowa

Wśród wielu rodzajów zajęć organizowanych przeze mnie duże znaczenie mają historyjki obrazkowe. Głównym ich celem jest aktywowanie procesów myślowych dzieci oraz rozwijanie mowy. Wszystkie organizowane zajęcia z wykorzystaniem historyjek obrazkowych podporządkowuję określonym celom: kształcącym, poznawczym i wychowawczym.
Dzieci układały historyjkę obrazkową składającą się z 4 obrazków przedstawiających różnice łatwe do uchwycenia wzrokiem oraz bliskie sobie następstwo faktów. Większość z nich potrafiła wypowiedzieć kilka słów o każdym z obrazków.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

Zajęcie otwarte “Spotkanie bajek”

Zajęcia otwarte z udziałem rodziców cieszą się w grupie Krasnalków dużą popularnością, co bardzo cieszy dzieci jak i panie. Tym razem tematem spotkania były bajki oglądane przez najmłodszych. Postanowiłam podpowiedzieć rodzicom jak można wykorzystać lubiane i oglądane przez dzieci bajki do zabaw sprzyjających ich rozwojowi – w szeroko rozumianym zakresie. Wspólnie z rodzicami Krasnalki odgadywały z jakiej bajki pochodzi melodia, układały z nimi puzzle, tworzyły łańcuch skojarzeniowy, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawie muzyczno – ruchowej. Zaprezentowały również rodzicom piosenkę grupową pt. „Jestem Krasnoludkiem” oraz „Tup, tup, tup po śniegu”. Z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersz ilustrowany ruchem „Śnieg” I. Salach. Wszystkie Krasnalki otrzymały emblematy ze znanymi bohaterami kreskówek.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Jerzemu – tacie Toli za akompaniament na gitarze i organkach i za przygotowanie zagadek muzycznych podczas zajęcia.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

Tłusty czwartek 2015

Tłusty czwartek, zwany też zapustami to zwyczaj pieczenia i zjadania pączków i faworków. Panie kucharki stanęły więc na wysokości zadania i upiekły wspaniałe pączki, które bardzo smakowały Krasnalkom. Zobaczcie sami.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

Zimowy Cudaczek

Cel ogólny: Rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni.
Dziecko:
– maluje przy pomocy pędzla swoją rękę,
– odbija ją na papierze,
– ozdabia wg własnego pomysłu,
– kończy pracę.

_____________________________________________

Luty/2015

“Wielki telewizor ” w sali Krasnalków

Krasnalki lubią oglądać bajki dla dzieci. Są to bajki o walorach edukacyjnych. Oczywiście częstotliwość i  czas ich oglądania jest z góry określony, nie więcej niż 15 – 20 minut. Nie kapryszą gdy czas na zakończenie seansu. Wiedzą, że to dla ich dobra. Uświadamiam im bowiem, że zbyt długie przebywanie przed telewizorem zagraża ich zdrowiu.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

W czasie deszczu dzieci się nudzą… – ale nie w przedszkolu !

„ W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz.
Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszcz”.

Krasnalki zaprzeczają słowom piosenki, nie nudzą się w przedszkolu gdy za oknem plucha i niesprzyjające warunki pogodowe. Potrafią już samodzielnie organizować sobie zabawę. Bawiąc się zgodnie i współpracując ze sobą tworzą coraz bardziej złożone budowle z różnorodnych klocków, oglądają ilustracje w książeczkach itp.
Są twórcze i pomysłowe . Trudna sztuka dzielenia się zabawkami przychodzi im coraz łatwiej – co cieszy i raduje serca pań!
Zabawy ruchowe rozwijają ich sprawność ruchową, koncentrację uwagi. Uczą bezpiecznej, zgodnej zabawy!
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

ZABAWY I ĆWICZENIA Z ZAKRESU MUZYKOTERAPII

Zabawy i ćwiczenia muzykoterapeutyczne, wpływają na rozwój indywidualny i społeczny dziecka oraz kształcenie jego umiejętności twórczych.
Zabawy takie jak: „Piłeczki”, „Idź za mną”, „Zaprzęgi”, „Kto silniejszy” służą wzajemnemu poznaniu się, kształcą umiejętność komunikacji i współpracy, opartej na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Pomagają również rozwijać słuch i koncentrację uwagi. Mogą również prowadzić do obniżenia poziomu agresji u dzieci. Są więc przykładem wielofunkcyjności terapii muzyką.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

Zimowy obrazek

Rozwijanie umiejętności plastycznych podczas eksperymentowania z różnym materiałem plastycznym. Rozwijanie wyobraźni.
Dziecko:
– maluje palcem , wykorzystując pastę do zębów,
– nakleja śnieżynki,
– kończy pracę.

_____________________________________________

Luty/2015

Wyprawa na narty

Celem zajęcia było poznanie przez dzieci stroju i sprzętu narciarskiego.Obszerniejsza notatka na stronie głównej.

Dużą frajdą dla dzieci  było przymierzanie  butów narciarskich – zobaczcie sami.

_____________________________________________

Luty/2015

Na lodzie, na górce i na śniegu

Krasnalki lubią oglądać obrazki, ilustracje w książkach i wypowiadać się na ich temat. Tym razem oglądały obrazki przedstawiające dzieci bawiące się na śniegu. Nazywały sprzęt jaki używały  (sanki, łyżwy, narty) oraz wykonywane przez nie czynności (jazda na sankach, łyżwach, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami itp.). Zwracały uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu!
Krasnalki lubią uczestniczyć w zabawach ruchowo – naśladowczych dlatego też chętnie wzięły udział w zabawie, której celem było naśladowanie narciarzy biegających na nartach, dzieci lepiących bałwanka, jeżdżących na łyżwach – w zależności od pokazanego im obrazka.
Wyobraźnia maluchów nie zna granic więc i pokazy były pełne gracji (jazda na łyżwach) zaangażowania (jazda na nartach, gra w hokeja). Cierpliwie lepiły na niby bałwanka i łowiły w przerębli ryby.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Luty/2015

Śnieg
I. Salach

Przez zimową nockę całą
dużo śniegu nasypało.
To uciecha jest dla dzieci.
Patrzcie! Z nieba puszek leci.
Zabierzemy łyżwy, sanki,
ulepimy dwa bałwanki.
Koleżanki z kolegami
będą rzucać się śnieżkami.

_____________________________________________

Luty/2015

Piosenka do utrwalenia

Krasnoludki

Jestem krasnoludkiem, 
bardzo małym ludkiem. 
Czapeczka czerwona, 
pomponem zdobiona. 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
pomponem zdobiona. 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
pomponem zdobiona 

Chociaż jestem mały 
w pracy doskonały. 
Domek co dzień sprzątam, 
by czysto wyglądał. 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
by czysto wyglądał 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
by czysto wyglądał 

Krasnoludek mały 
jest też bardzo śmiały . 
Chodzi do przedszkola 
tańczy dookoła. 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
tańczy dookoła 
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, 
tańczy dookoła .  

_____________________________________________

Luty/2015

Krasnalki dokarmiają ptaki

Dokarmianie ptaków może umożliwić nam obserwację i bliższe ich poznanie. To edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie może ono być sporadyczne i przypadkowe.
Ptaki przyzwyczajają się do tego, że są dokarmiane i oczekują na pokarm i wodę.
Krasnalki poznały najważniejsze zasady dokarmiania ptaków i nawet jeżeli jeszcze nie zapamiętały ich, to najważniejsze, że w praktyce je stosują pod czujnym okiem pań.
Kocerba Katarzyna

 

_____________________________________________

Luty/2015

Piosenka do utrwalenia w domu

Tupu, tup po śniegu
Autor: słowa – Agnieszka Galica

Przyszła zima biała,
śniegu nasypała.
Zamroziła wodę,
staw przykryła lodem.

ref.Tupu, tup, po śniegu,
     dzyń, dzyń, dzyń na sankach.
     Skrzypu, skrzyp na mrozie,
     lepimy bałwanka. x2

Kraczą głośno wrony
marzną nam ogony.
Mamy pusto w brzuszku
dajcie nam okruszków

ref.Tupu, tup, po śniegu,

Ciepłe rękawiczki 
i wełniany szalik.
Białej, mroźnej zimy
nie boję się wcale.

ref. Tupu, tup, po śniegu,

_____________________________________________

Luty/2015

Nadeszły ferie

Pierwszy dzień ferii Krasnalki rozpoczęły pobytem w ogrodzie przedszkolnym, gdzie mogły spontanicznie i samodzielnie organizować sobie zabawy. Cieszy mnie, że pamiętały aby zabawy na ogół były przemyślane i bezpieczne (oczywiście na miarę ich możliwości). Nad bezpieczeństwem wszystkich Krasnalków czuwałyśmy wspólnie z panią Ewą.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Dobra książka

Skorek Małgorzata, 100 tekstów do ćwiczeń logopedycznych, Gdańsk 2005

Utwory zawarte w opracowaniu przeznaczone są do szeroko rozumianych ćwiczeń ortofonicznych, czyli nauki poprawnej wymowy. Ćwiczenia dzielą się na wstępne: oddechowe, oddechowo-fonacyjne, fonacyjne, usprawniające narządy mowy, słuchowe, oraz właściwe: artykulacyjne. W ich odpowiednim doborze pomocna będzie tabela zawierająca zestawienie rodzajów ćwiczeń wraz z przykładami.
Ćwiczenia można wykonywać zarówno z dziećmi prawidłowo rozwijającymi się, jak i tymi, u których stwierdzono zaburzenia mowy. Książka będzie cenną pomocą nie tylko dla logopedy czy nauczyciela, ale także dla rodzica.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Sentencja miesiąca
Sny dzieci
wyrażają ich obawy
i nadzieje.
Gdy chcą je opowiedzieć,
znajdź czas,
żeby ich wysłuchać.
J. Janvrin

_____________________________________________

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu lutym

Dziecko:
– umie udzielić odpowiedzi na konkretne pytanie ,
– słucha uważnie wiersza ,
– umie poprawnie policzyć co najmniej 3 elementy,
– wypowiada się spontanicznie na temat oglądanego obrazka ,
– potrafi utrzymać równowagę,
– uzupełnia obrazek , umieszczając brakujące elementy we właściwym miejscu,
– słucha uważnie piosenki,
– wykonuje piosenkę grupowo ,
– podejmuje próbę pokazania ruchem treści piosenki,
– potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych prze nauczyciela,
– próbuje naśladować ruchem przedstawione czynności ,
– umie toczyć z plasteliny różne kształty,
– eksperymentuje, korzystając z różnych materiałów plastycznych,
– wypowiada się swobodnie na temat treści utworu,
– umie udzielić odpowiedzi na konkretne pytanie,
– umie prawidłowo policzyć minimum 3 przedmioty,
– Słucha uważnie piosenki,
– wykonuje piosenkę grupowo ,
– podejmuje próbę pokazania ruchem treści piosenki,
– słucha ze zrozumieniem,
– wykonuje proste polecenia,
– zgodnie współdziała z grupą i partnerem / I 1/,- rozróżnia i nazywa kształt koła,
– umie wyszukać przedmioty w kształcie koła spośród innych,
– słucha uważnie bajki,
– uczestniczy w zabawach inscenizowanych,
– odgrywa proste role,
– próbuje korzystać z rekwizytów,
– umie toczyć kulkę z masy plastycznej,
– liczy w zakresie 4,
– przykleja stroje z kolorowego papieru na sylwetach,
– stosuje się do zawartych umów,
– rozumie jak ważne dla zdrowia jest przebywanie na powietrzu.

_____________________________________________

Styczeń/2015

Urodziny miesiąca

Miłoszku, każdy Krasnalek życzy Ci tysiąca uśmiechów i dużo, dużo zdrówka.

_____________________________________________

Styczeń/2015

„Kwiat dobrego serca” – Bajkowe Skarbki Śląska

Teatr to taki rodzaj sztuki, który poprzez słowo, ruch, muzykę, elementy plastyczne oddziałuje na widza w sposób szczególny. Jest źródłem wrażeń i przeżyć, kształtuje wyobraźnię, wzbogaca doświadczenia.
Krasnalki kochają teatrzyki , które odwiedzają nasze przedszkole na zaproszenie pani dyrektor. Nie czują lęku , nie płaczą, wspaniale reagują na toczącą się akcję. Z chęcią również występują na scenie wspólnie z aktorami. W ten sposób stają się świadomymi odbiorcami sztuki teatralnej . Uczą się jak należy zachowywać się podczas spektaklu – co wpływa na ich kulturę osobistą, takt i wrażliwość .
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Dzień Babci i Dziadka

Nie ma nic piękniejszego, niż rozradowane buzie dzieci, kiedy widzą ukochane i najbliższe sobie osoby. 27 stycznia Krasnalki gościły w swojej sali babcie i dziadków. Oczywiści znamienici goście nie zawiedli. Dzieci wspaniale ich przywitały i zaprezentowały swoje wiadomości i umiejętności z zakresu pojęć matematycznych, tanecznych, muzycznych, recytatorskich. Do zabawy z chęcią włączyli się zarówno dziadkowie jak i babcie!.
Na zakończenie spotkania Krasnalki wręczyły wykonane przez siebie kwiatki i zaprosiły wspólnie z paniami na następne – wiosenne już zajęcia.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Pobyt na świeżym powietrzu – to samo zdrowie!

Krasnalki na spacery wychodzą prawie codziennie z wyjątkiem bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obecnie maluchy uczą się chodzić w parach. Każdy Krasnalek lubi chodzić swoimi drogami i dlatego nauka – bez smoka Syka nie jest łatwa – mimo tego maluchy robią coraz większe postępy.
Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Życzenia dla babci i dziadka

Niechaj dziadzio z babunią tak nam długo żyją,
póki komar i mucha morza nie wypiją.
A ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli,
Niech się babcia z dziadziusiem nażyją do woli.

Krasnalki z wielką przyjemnością nauczyły się wiersza Z. Rogoszówny na spotkanie z babcią i dziadkiem. Również z ogromnym zaangażowaniem wykonały dla nich kolorowe kwiatki. Teraz z utęsknieniem czekają na nich w przedszkolu!

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Uwaga!

W związku z małą frekwencją dzieci zajęcie otwarte z okazji Dnia Babci i Dziadka, zostało przeniesione na 27 stycznia na godzinę 9.10
Proszę, aby dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola odświętnie ubrane.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Ciasteczka Babci Jadzi – zabawa dydaktyczna

Każde dziecko dobrze wie, ze babcia i dziadek rozdają swoim wnuczętom pyszne łakocie. Zatem tematem zabawy z muzyką były pyszne ciasteczka.
Funkcję ciasteczek pełniły różnokolorowe figury geometryczne. Podczas akompaniamentu muzyki dzieci poruszały się po sali, gdy pojawiła się przerwa wszystkie przedszkolaki musiały odnaleźć swoją parę zgodnie z kształtem oraz kolorem figury geometrycznej. Gdy podczas akompaniamentu pojawiały się dźwięki o znoszącym się kierunku linii melodycznej wówczas Krasnalki przykucały, a następnie powoli unosiły się w górę.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Styczeń/2015

Kreatywne Krasnalki – zabawy klockami Dienesa

Staram się wprowadzać Krasnalki w życie z poszanowaniem indywidualności. Rozwijam i rozbudzam w nich dusze odkrywcy, aby w sposób radosny i kreatywny mogły poznawać otaczający świat. Dlatego też do zabaw z dziećmi wykorzystuję między innymi – klocki Dienesa. Są one prostą pomocą, ale jakże kształcącą. Służą one do zabaw i ćwiczeń kształcących logiczne myślenie.
Dzieci układając z nich różnorodne kompozycje rozwijają wyobraźnią i pomysłowość oraz pracę w grupie. Tworzą zbiory, poznają cechy jakościowe i ilościowe figur. Zabawy prowadzone w miarę systematycznie ułatwiają im zdobywanie nowych doświadczeń w tym zakresie.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Styczeń/2015

Bal karnawałowy w przedszkolu

Krasnalki z wielkim przejęciem czekały na bal karnawałowy. Dzień wcześniej mówiły za co będą przebrane. Wybierały spośród przygotowanych przeze mnie obrazków te, które przedstawiały ich stroje. Zgadywały również w co ja będę przebrana. Propozycji było wiele, ale o tym kto zgadł, przekonały się dopiero następnego dnia.
W dzień balu większość Krasnalków z dumą wchodziło do sali i prezentowało swoje stroje. Po śniadaniu zeszliśmy do sali Bajkoskrzatów i rozpoczął się bal. Bez strachu i lęku dzieci uczestniczyły w przygotowanych przez wodzireja zabawach. Tańcowały bez znużenia i zmęczenia. Oczywiście nie brakło poczęstunku w postaci soczków, wody, słodyczy i drobnych upominków – jak przystało na prawdziwy bal!
Kocerba Katarzyna

______________________________________________

Styczeń/2015

Maska karnawałowa

Rozwijanie sprawności manualnej
Dziecko:
– ozdabia wg własnego pomysłu wybraną przez siebie maskę.

______________________________________________

Drogi Rodzicu!
Przeczytaj, przemyśl, wykorzystaj w praktyce!

Czy to prawda, że chłopcy mówią później?
http://www.egodziecka.pl/

______________________________________________

Sentencja miesiąca
Bycie rodzicem sprawia,
że stajemy wobec licznych
pytań, co nie znaczy, że mamy
choć tyle samo odpowiedzi.
J.Janvrin

______________________________________________

STYCZEŃ

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu styczniu

Dziecko:
– potrafi nazwać podstawowe kolory,
– uczestniczy w rozmowach prowadzonych przez nauczycielkę
reaguje na polecenia,
– ozdabia wg własnego pomysłu wybraną przez siebie maskę
-przestrzega reguł obowiązujących w społeczności przedszkolnej
– chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach
– wypowiada się spontanicznie na temat oglądanego obrazka
– zapamiętuje i recytuje rymowankę
– stara się przedstawić treść piosenki, wykonując proste ruchy
– podejmuje działalność plastyczną
–  śpiewa piosenkę o prostej linii melodycznej
– chętnie śpiewa, tańczy, recytuje wspólnie z innymi dziećmi,
– zachowuje się kulturalnie – zgodnie z przyjętymi zasadami podczas uroczystości przedszkolnych
– poznaje poprzez bezpośrednie manipulowanie i w zabawie,  właściwości przedmiotów, takie jak kształt , wielkość, ciężar,
– bierze udział w zabawach ruchowych,
– porównuje dwa obrazki wyraźnie różniące się
– dobiera przedmioty ze względu na ich przeznaczenie
– klasyfikuje przedmioty wg wybranej cechy jakościowej: wielkości, kształtu lub koloru
– stosuje określenia oznaczające położenie przedmiotów w przestrzeni: wysoko, nisko, obok, na, za ,pod, przed
– wykonuje czynności manipulacyjne,

– porównuje przedmioty,
– próbuje kolorować obrazek, mieszcząc się w liniach

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Urodziny grudniowe

W tym miesiącu urodziny obchodzili: Maciej S., Tola, Zosia

Wiele uśmiechów, a mało złości,
Jak najmniej smutków, dużo radości.
Wszystko co piękne i upragnione
niech będzie w Waszym życiu spełnione.
Życzą Krasnalki wraz z paniami.

______

_______________________________________

Grudzień/2014

Podziękowanie

Chciałabym bardzo gorąca podziękować wszystkim rodzicom za przygotowanie dzieci do występów jasełkowych, ale szczególne podziękowania składam mamie Martynki N. za uszycie przepięknych spódniczek i chusteczek dla wszystkich dziewczynek. Stroje zostaną w przedszkolu i na pewno uświetnią jeszcze niejedno przedstawienie. Dziękuję również mamie Mai G. za pomoc przy ubieraniu dzieci do występów, życzliwość i pełną dyspozycyjność.
Na wielkie brawa zasługuje tata naszej małej Toli, który zgodził się akompaniować na gitarze podczas występów dzieci. Z wielką radością, ale i lekkim niepokojem, przyglądałam się jak wspaniale zajmuje się dziećmi, bezpośrednio przed występami. O pracę trudno, a tu taki konkurent !
Uważam, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż zaangażowani w życie przedszkola rodzice! Czego życzę rodzicom i sobie samej.
Kocerba Katarzyna

pobrane

_____________________________________________

Grudzień/2014

„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi”

“Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy,
dzień zwykły dzień w którym gasną wszystkie spory.
Jest taki dzień w którym radość wita wszystkich ,
dzień który już każdy z nas zna już od kołyski!”
Piosenką S. Krajewskiego Krasnalki i Misie rozpoczęły jasełka, pt.” Kolęda na niebie, kolęda na ziemi”.
Po raz pierwszy Krasnalki wystąpiły przed licznie przybyłymi rodzicami, rodzeństwem, babciami i dziadkami. Pięknie się zaprezentowały – byłam z nich bardzo dumna!
Również bardzo serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym rodzicom za zakupienie programów oraz choinek z ciasta – ozdabianych przez dzieci. W ten sposób uzyskaliśmy 200 zł, które przeznaczymy na zakup zabawek dla Krasnalków.
Kocerba Katarzyna

_____________________________________________

Grudzień/2014

Wizyta pani bibliotekarki

18 grudnia Krasnalki miały zaszczyt gościć w swojej sali panią bibliotekarkę. Wspólnie z Misiami słuchały bajki związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Pani pokazywała im również ilustracje tak, by dzieciom łatwiej było przyswoić tekst.
Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka zaprosiła Krasnalki do biblioteki , mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 10. Oczywiście z radością przyjęliśmy zaproszenie.
Dzieci codziennie słuchają różnorodnych pozycji z literatury dziecięcej- zachowując przy tym należytą ciszę i spokój. Odpowiadają na pytania, dotyczące wysłuchanego utworu, dzielą się swoimi spostrzeżeniami – co pozwala im na kształtowania mowy i logiczne myślenia tak niezbędnego w dalszym , prawidłowym rozwoju .

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Grudzień/2014

Dzięki paniom kucharkom, Krasnalki mogły wykonać swoje piękne choinki, dlatego też postanowiliśmy im za to pięknie podziękować. Delegacja Krasnalków, złożyła pani Marysi, Joli i Krysi życzenia świąteczne i wręczyła ozdobione przez siebie choinki. Również pani dyrektor złożyliśmy życzenia świąteczne i obdarowaliśmy prezentem.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________

Grudzień/2014

Świąteczne choinki

Krasnalki z zapałem i wielkim zaangażowaniem ozdabiały upieczone przez panie kucharki choinki z ciasta. Przyniesione przez dzieci ozdoby często trafiały do ich brzuszków – miło było patrzeć na ich rozanielone buzie. Oczywiście wszystko odbywało się pod czujnym okiem pań !
Kocerba Katarzyna

____________________________________________________

Grudzień/2014

Gratulacje Dla Lenki H.

Lenka zdobyła II miejsce w konkursie „Przyjaciele św. Mikołaja”. Gratulujemy zdobycia nagrody i życzymy dalszych sukcesów.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Zajęcia matematyczne “Śnieżynki małe – śnieżynki duże”

Celem zajęcia było doskonalenie umiejętności porównywania przedmiotów i określania ich wielkości: mała śnieżynka – duża śnieżynka. Krasnale rozwijały również podczas zabawy spostrzegawczość wzrokową i koordynację ruchową. Ruch i dobra zabawa wydatnie przyczyniły się do zapamiętania nowych treści.
Po zabawie śnieżynki ozdobiły naszą salę. Dzieci liczyły je w zależności od indywidualnych możliwości – cierpliwie i wytrwale!

 Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Krasnalki bawią się zabawkami otrzymanymi od św. Mikołaja

____________________________________________________

Grudzień/2014

Świąteczna skarpeta na prezenty.

Rozwój sprawności manualnej.
Dziecko:
– potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych przez    nauczycielkę
– stempluje, tworząc dowolne kompozycje.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Krasnalki witają św. Mikołaja

„Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem, bo zgubił saneczki w tą mroźną pogodę …”, śpiewały raźno i ochoczo Krasnalki na przywitanie św. Mikołaja. Maja S. przepięknie zarecytowała wiersz „Nasz drogi Mikołaju”, którym zachwyciła wszystkich obecnych. Maluchy wspaniale zachowały się podczas wizyty drogiego gościa. Chętnie pozowały z nim do zdjęć. Cieszyły się z otrzymanych prezentów, nie mogąc doczekać się ich rozpakowania.
Św. Mikołaj opuścił dzieci, ale pozostał z nimi Mikołaj Krasnalkowy – który z radością patrzy na ich roześmiane buzie.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Akcja “Góra grosza” dobiegła końca

Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w zbiórkę drobnych monet dla potrzebujących dzieci.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Grudzień/2014

Krasnalki ćwiczą sprawność ruchową

Krasnalki bez zahamowania i strachu pokonują różne przeszkody. Ćwiczą zręczność i szybkość, a przede wszystkim koordynację wzrokowo – ruchową.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Sentencja miesiąca

Dzieciństwo mija tak szybko.
Nigdy więc nie pragnij,
by Twoje dzieci szybciej dorosły
J. Janvrin

____________________________________________________

Dobra książka!
Andrea Erkert „Zabawy rozwijające zmysły”

Zmysły dostarczają informacji o otoczeniu oraz budują podstawową wiedzę dzieci, która – będąc zawsze do ich dyspozycji – zapewnia bezpieczeństwo i uzdalnia do aktywnego kształtowania własnego życia. Postrzeganie zmysłowe stanowi więc warunek rozumienia, rozwoju i uczenia się
Andrea Erkert, autorka fachowych książek z zakresu pedagogiki, przedstawia wiele ciekawych i różnorodnych propozycji służących rozwijaniu zmysłów u dzieci. Zaprezentowany w książce zbiór 140 zabaw i ćwiczeń zaprasza do odważnego poznawania otaczającego świata poprzez wąchanie i smakowanie, patrzenie i dziwienie się, dotykanie i wyczuwanie.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

GRUDZIEŃ

Tematy kompleksowe – grudzień
1.Zaprzęg Świętego Mikołaja
2. Świecidełka choinkowe

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu grudniu
Dziecko:

 • słucha uważnie krótkiego wiersza, rozumie jego treść, odpowiada na proste pytania
 • potrafi porównywać przedmioty, określa ich długość: długi – krótki
 • potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych przez nauczycielkę
  stempluje, tworząc dowolne kompozycje
 • wypowiada się na bliskie mu tematy
 • uczestniczy aktywnie w zabawach muzyczno- ruchowych
 • potrafi zaśpiewać 2 – zwrotkowe piosenki o prostej linii melodycznej, śpiewa piosenkę zespołowo,
 • określa w muzyce natężenie dźwięku /głośna, cicha/
 • określa liczebność zbiorów w zakresie 3 i więcej
 • grupuje przedmioty pod względem ich ilości, dobierając tyle samo elementów
 • eksperymentuje, korzystając z różnych materiałów plastycznych i podczas uczenia się nowych technik plastycznych
 • zna kroki tańca, chętnie uczestniczy w nim
 • wykonuje poprawnie ćwiczenia regulujące oddech i kształtujące prawidłową postawę,
 • potrafi porównywać przedmioty: mały – duży, gruby- cienki
 • rozumie konieczność przebywania na powietrzu

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Listopad/2014

SOLENIZANCI MIESIĄCA
Cezary , Szymon
Wszystkiego najlepszego!

____________________________________________________

Listopad/2014

Udział w konkursach  plastycznych

Na konkurs plastyczny pt. „Portret Mikołaja” pracę wykonała Emilka. Natomiast na konkurs „Mikołaj przyjacielem dzieci” – Lenka H.  Życzymy dziewczynkom powodzenia!
A oto jedna z prac, pt. „ Mikołaj przyjacielem dzieci”.

Katarzyna Kocerba

DSC_0553

____________________________________________________

Listopad/2014

Zabawy swobodne Krasnalków

Coraz ładniej Krasnalki organizują sobie zabawy dowolne. Chętnie konstruują z różnorodnych klocków, bawią się w wybranych przez siebie kącikach. Cieszę się, że coraz rzadziej dochodzi między nimi do sporów i kłótni.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Listopad/2014

„Bałwanek” – praca wykonana przez Łukaszka B.
Łukaszek nie może doczekać się zimy. Jego bałwanek ma ją jak najszybciej przywołać.

____________________________________________________

Listopad/2014

Historyjka obrazkowa pt. “Wietrzyk psotnik i przyjaciele”

Głównym celem historyjek obrazkowych jest aktywowanie procesów myślowych oraz rozwijanie mowy u dzieci. Mają znaczną wartość kształcącą.
Krasnalki wysłuchały opowieści o wietrzyku i jego psotach. Następnie samodzielnie ułożyły obrazki wg kolejności zdarzeń. Byłam zachwycona ich spostrzegawczością i szybkością kojarzenia oraz zapamiętywania.Wielkie brawa dla Krasnalków !

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Listopad/2014

„Co wiemy o wietrze?”

Wspólnie z dziećmi wykonałam mapę pojęciową, której podstawowym hasłem było „Co wiemy o wietrze?”.
Przeprowadzone eksperymenty, uzmysłowiły dzieciom, że wiatr unosi liście, włosy, piórka a nawet samochody.
Na zakończenie Krasnalki pokolorowały rysunek przedstawiający symbolicznie wiatr – w postaci chmurki, dmuchającej na pochylone drzewo.

____________________________________________________

Listopad/2014

„Kochany miś” – praca plastyczna

Obchody święta pluszowego misia były okazją do wykonania pracy plastycznej „Kochany miś” – techniką orgiami. Dzieci najpierw wspólnie ze mną kilkakrotnie ułożyły misia, a potem już samodzielnie zmierzyły się z zadaniem.
Celem pracy było rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej oraz kształtowanie sprawności manualnej.

Katarzyna Kocerba

____________________________________________________

Listopad/2014

25 listopad Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Misie były wspaniałe i te duże i te małe. Krasnalki pięknie włączyły się do wspólnej zabawy i świętowania.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________________

Listopad/2014

Zajęcia plastyczne

Krasnalki systematycznie rozwijają swoje umiejętności wydzierania. Tym razem wykonały pracę plastyczną „Mój kolorowy ręcznik”, inspirowaną opowiadaniem W. Chotomskiej „Kukuryku na ręczniku”.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________________

Listopad/2014

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW  “AKADEMIA AQUAFRESH”

W Programie uczestniczy nasze przedszkole. Celem jest zachęcenie dzieci do dbania o zęby. Krasnalki również zapoznają się z prawidłowym dbaniem o zęby. Oczywiście na miarę ich możliwości .

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________________

Listopad/2014

„ Z wierszem, tańcem i piosenką ”- zajęcie otwarte

w dniu 14.11.2014

Celem zajęć otwartych dla rodziców jest przede wszystkim obserwacja dziecka podczas zabaw organizowanych przez nauczycielkę. Ważnym elementem jest również obserwacja zachowania dziecka względem rówieśników, osób dorosłych.
Podczas pierwszego w tym roku zajęcia większość dzieci aktywnie uczestniczyła w zabawach śpiewano – ruchowych. Pięknie recytowały poznane wierszyki i z radością przyjmowały obecność rodziców.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________________

Listopad/2014

“Deszczowe chmurki”

Cel : Rozwijanie sprawności manualnej
Dziecko:
– maluje 10 palcami,
– śmiało sięga po farbę klejową,
– tworzy wg własnego pomysłu chmurkę.

Katarzyna Kocerba

_____________________________________________________

Listopad/2014

Zajęcia rytmiczne „ Wiatr, deszcz, burza”

Zajęcia rytmiczno – ruchowe, które prowadzę z dziećmi mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci dyscypliny, koncentracji, a także umiejętności reagowania ruchem na zmianę tempa w muzyce, doskonalenia umiejętności na zmiany ruchu na dźwięk lub symbol.
Krasnalki bardzo chętnie uczestniczą w tego typu zabawach .

Katarzyna Kocerba

______________________________________________________

Listopad/2014

„Na deszcz parasol i peleryna”- zajęcia matematyczne

Celem zajęcia było utrwalenie nazw kolorów, określanie liczebności zbioru w zakresie 3, doskonalenie przyporządkowania pasujących do siebie elementów oraz używanie pojęć: duży, mniejszy, najmniejszy.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Listopad/2014

„ Do którego koszyka?” – zabawa matematyczna

Zabawa zręcznościowa, stała się podstawą do nowych, matematycznych doświadczeń. Dzieci intuicyjnie wiedziały do którego koszyka włożyć kasztany a do którego orzechy.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Listopad/2014

Wydzieranka “Kolory jesieni”

Krasnalki uczą się wydzierać. Nie jest to wcale prosta umiejętność, ale każdy stara się jak umie najlepiej. Skrawki papieru wykorzystaliśmy do wykonania pracy, pt. : „ Kolory jesieni”.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Listopad/2014

Zjadamy witaminki

W naszym przedszkolu staramy się zachęcać dzieci do spożywania zdrowej żywności – do której na pewno należą plasterki owoców. Dzieci z chęcią je spożywają i nic a nic nie narzekają.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Listopad/2014

Nasze Maluchy to łasuchy

Krasnalki degustują ciasto z jabłkami, upieczone przez panie kucharki.

_______________________________________________________

Listopad/2014

Dobra Książka

Steede K. „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców”.

Mimo, że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Kevine Steede w tym mądrym i praktycznym poradniku opisuje metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach, związanych z rodzicielstwem. Książka napisana jest prostym i obrazowym językiem. Zachęcam do lektury.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Listopad/2014

Sentencja miesiąca

Będą  rodzicem,

nie możesz dostać wymówienia.

J. Janvrin

_______________________________________________________

LISTOPAD

Tematy kompleksowe:

1. Pada deszcz

2. Dbamy o zdrowie

3. Urządzenia w moim domu

4. Mali badacze – zabawy z wiatrem

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu listopadzie

Dziecko:

– liczy w zakresie trzech,

– gra na nietypowych instrumentach,

– zna rymowankę,

– odpowiada na pytania,

– reaguje określonym ruchem na wysokie dźwięki i niskie dźwięki,

– maluje daną płaszczyznę farbami klejowymi,

– wydziera z kolorowego papieru paski i przykleja na kartkę,

– eksperymentuje, korzystając z różnych materiałów plastycznych i podczas uczenia się nowych technik plastycznych,

– wie, jakie produkty należy jeść, by mieć zdrowe zęby, a jakich unikać,

 – uczestniczy aktywnie w zabawach muzyczno – ruchowych,

– wie do czego służy odkurzacz, suszarka do włosów,

– dostrzega występowanie wiatru na podstawie obserwacji np. poruszanie się gałęzi drzew,

– wskazuje główne części swojego ciała i określa te części u innej osoby,

– rozumie konieczność wychodzenia na świeże powietrze,

– chętnie uczestniczy w zabawa ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych.

_______________________________________________________

Piosenka do utrwalenia

KOLCZASTY JEŻ

A w ogrodzie jeżyk śpi.
Zbudź się, jeżu, zbudź.
Lecz nie podam ręki ci,
bo mnie będziesz kłuć.

Chociaż na grzbiecie
jeżyk kolce ma,
to każde z dzieci
lubi go jak ja.

Mój jeżyku, odwiedź nas,
do przedszkola spiesz.
Był już kotek gościem raz,
może być i jeż.

Chociaż na grzbiecie…

Wiersz do utrwalenia

WIEWIÓRECZKA

Wiewióreczka ruda

oczkiem do nas mruga.

Damy jej orzecha,

może przyjdzie tutaj.

Ma rudy ogonek,

oczka jak węgielki

a na głowie śmieszne

czerwone pędzelki.
_______________________________________________________

Pażdziernik/2014

Jeszcze o tym, co Krasnalki w Październiku robiły i jak grzecznie się bawiły. 

“Owoce i warzywa jemy dlatego  w przyszłości nie zachorujemy” – Krasnalki spożywają na deser surówkę z jabłka i marchewki.

 

Degustacja suszonych moreli była dla większości Krasnalków nie lada wyzwaniem. Z rodzynkami poszło znacznie lepiej.

“Dobry humor mamy, tańczymy i jak w piosence ” na siebie się nie gniewamy”.

“Laurka dla Pani” – tworzenie kwiatka techniką naklejania figur geometrycznych wokół wyznaczonego punktu.

Barbara  Szuleka

_______________________________________________________

Październik/2014

Jabłuszko to samo zdrowie, każdy Maluch Ci to powie!

_______________________________________________________

Październik/2014

Gra na instrumentach muzycznych

Dzieciństwo to tony i gesty – mniej się mówi,więcej dźwięczy –mniej myśli, więcej czuje. Zaufanie do otoczenia i współgranie z nimjest źródłem pantomimy wprzęgającej ciało, gesty i głos do pomocy.

Werner Thomas

Gra na instrumentach rozwija słuch, czynności manualne i twórczą wyobraźnię. Oczywiście gra na instrumentach perkusyjnych powinna odbywać się stopniowo, zgodnie z zasadami dydaktyki. Najbliższe dziecku są kołatki i grzechotki. Następnie zaproponowałam dzieciom bębenek, tamburyno, drewienka, trójkąty. Zrezygnowałam z talerzy, ponieważ niektóre dzieci boją się dźwięku przez nie wydawanego. I tak stworzyliśmy wspaniałą orkiestrę, gdzie każdy miał przydzieloną rolę. Codzienne, kilkuminutowe ćwiczenia są bardzo lubiane przez dzieci. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się przed rodzicami zdobytymi umiejętnościami.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________

Październik/2014

Zapasy na zimę” – zabawa matematyczna

Celem zajęć było wprowadzenie dzieci w sposoby segregowania przedmiotów oraz zgodne współdziałanie w sytuacjach zadaniowych.Krasnalki ponadto uczyły się rozpoznawać i nazywać: kasztany, żołędzie , szyszki i orzechy oraz przeliczały je w zależności od indywidualnych możliwości.

Katarzyna Kocerba

________________________________________________________

Październik/2014

Zajęcia plastyczne „Jeżyki”.

________________________________________________________

Październik/2014

Ptaki odlatujące do ciepłych krajów.

Krasnalki poznały ptaki odlatujące do ciepłych krajów (jaskółka, bocian). Nauczyły rozróżniać się dźwięki jakie wydają. Poznały zwierzęta: wiewiórkę, jeża, niedźwiedzia i ich sposób życia podczas zimy. Poznały zabawy tradycyjne takie jak: „ Jeżyk”, „ Stary niedźwiedź”, w które bardzo lubią się bawić.

W czasie prowadzonych różnorodnych zabaw, utrwaliły zdobytą wiedzę.

Katarzyna Kocerba

________________________________________________________

Październik/2014

Krasnalki poznają świat przyrody

Podczas codziennych spacerów dzieci poznają nazwy drzew, które rosną w najbliższym otoczeniu przedszkola (klon, jarzębina, modrzew, sosna). Zbierają opadające z drzew liście, określają ich kolor, wielkość. Przynoszą do przedszkola kasztany, żołędzie, orzechy. W ten sposób powstał w sali Krasnalków kącik przyrody, który uzupełniany jest systematycznie o nowe okazy przyrodnicze.

W trakcie zabaw dydaktycznych, ruchowych dzieci poznały najczęściej występujące w naszych lasach grzyby jadalne i niejadalne.

Katarzyna Kocerba

________________________________________________________

Październik/2014

Ćwiczenie oddechowe – „ Morska podróż jeżyka Igiełki”

Celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej oraz zapobieganie mówieniu na wdechu . Nieprawidłowe oddychanie wpływa niekorzystnie na wymowę.Poza tym ćwiczenia oddechowe działają uspokajająco, relaksująco i wyciszająco na nasze pociechy oraz dobrze wpływają na zdrowie dzieci.

Katarzyna Kocerba

________________________________________________________

Październik/2014

Przyjęcie urodzinowe – zabawa tematyczna

Dzieci lubią wchodzić w role, zwłaszcza dorosłych. Dziewczynki wspaniale naśladują swoje mamy podczas zabaw w kąciku kuchennym, chłopcy jeżdżą autami, budują ulice itp.. Im starsze są dzieci tym zabawy są bardziej kreatywne.

Maluchy uczą się wspólnej zabawy, podziału na role i przestrzegania ustalonych reguł. Poprzez zabawy tematyczne dzieci również rozwijają wyobraźnię, myślenie twórcze, spostrzegawczość, zdolności odtwórcze.

Katarzyna Kocerba

__________________________________________________________

Październik/2014

Od największego do najmniejszego, od najmniejszego do największego, a może jeszcze inaczej?

Pozwólmy dzieciom eksperymentować – od najmłodszych lat. Dajmy im szansę na samodzielne – lub z niewielka pomocą, dochodzenie do rozwiązywania różnorodnych problemów. Starajmy się przy tym stworzyć im atmosferę pełną akceptacji i zrozumienia.

DRODZY RODZICE!

Popatrzcie jak Wasze dzieci uczą się samodzielnego myślenia. Są wytrwałe w dążeniu do celu, skupione i odpowiednio zmotywowane.

Katarzyna Kocerba

__________________________________________________________

Październik/2014

Kto się śmieje, a kto płacze?

Krasnalki uczyły się rozpoznawać emocje – radość, smutek, złość. Uczestniczyły w zabawach parateatralnych, ruchowo – naśladowczych czy w zabawach z elementami inscenizacji, np. „Skaczące zajączki”.

Ważne było to, co dzieci przez swą różnorodną aktywność wyrażały – co doznawały, przeżywały, co sobie wyobrażały i wreszcie co udało im się zaobserwować. Każda zabawa dawała dzieciom możliwość wyrażania siebie na swój sposób .

Katarzyna Kocerba

___________________________________________________________

Październik/2014

Teatr w przedszkolu

Krasnalki uwielbiają słuchać różnych bajek, opowiadań, wierszy. Uważam, że wspaniale skupiają się podczas takich sesji czytania. Pokusiłam się więc o stworzenie im Teatrzyku, gdzie często inscenizuję im już znane wiersze, krótkie opowiadania, bajki.

W naszych zabawach towarzyszą nam: „Jeżyk Szpileczka”, „Miś Paddington”, „Sowa Mądra Głowa” czy „Szpaczek Mądraczek” a obecnie „Wiewióreczka Ruda Kitka”.

Zapoznając dzieci z warzywami i owocami postanowiłam zaprezentować im w wersji inscenizowanej wiersz J. Brzechwy „Na straganie”. Natomiast inscenizacja opowiadania „Przygoda zajączka” wprowadziła dzieci w świat emocji – ich odczuwania, okazywania i rozpoznawania.

Kocerba Katarzyna

___________________________________________________________

Październik/2014

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu

Od października realizowane są bezpłatne zajęcia dodatkowe dla wszystkich dzieci. Są to zajęcia z języka angielskiego i z logorytmiki.

Szczegółowe informacje odnośnie terminu realizacji zajęć znajdują się na gazetce.

Pierwsze zajęcia z j.angielskiego

Zajęcia logorytmiczne

Logorytmika polega na wykonywaniu ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Mają one formę zabawy, dzięki której można wykształcić lub usprawnić ruchy całego ciała, a co za tym idzie – pośrednio usprawnić narządy mowy . Głównym celem jest więc korygowanie wad mowy i słuchu, a przy tym uwrażliwienie na cechy wspólne muzyki i mowy, takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika, barwa dźwięku (Surowaniec J., Podręczny słownik logopedyczny, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1993.).

Ćwiczenia wykonywane przez dzieci pozwalają im rozwijać umiejętność sprawnego wykonywania ruchu, pomagają w orientowaniu się w czasie i przestrzeni, sprzyjają poprawie koncentracji, stymulują sprawniejsze myślenie. Ponadto mogą być przydatne w wypracowaniu pewnych cech charakteru (np. zdyscyplinowania, poczucia odpowiedzialności, umiejętności pracy w grupie).

Pierwsze zajęcia z logorytmiki

Kocerba Katarzyna

 ___________________________________________________________

Październik/2014

Dobra książka

J. Silberg „Gry i zabawy dla maluchów”

Proste, przyjemne zabawy stanowią podstawę sukcesu w późniejszym procesie nauki!

Ta książka zawiera całą gamę gier i zabaw rozwijających zdolności językowe dziecka, jego koordynację ruchową, umiejętność współpracy i rozwiązywania problemów. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ma do czynienia z maluchami oraz źródło niezliczonych piosenek i wierszyków.

Kocerba Katarzyna

___________________________________________________________

Październik/2014

Sentencja miesiąca

Gdyby udało Ci się

okiełznać energię

przeciętnego trzylatka,

mógłbyś przez resztę życia

z jej pomocą rządzić światem.

J.Janvrin

___________________________________________________________

PAŹDZIERNIK

Tematy kompleksowe:

1. Gdzie rosną warzywa i owoce

2. Kto się śmieje, a kto płacze

3. Nasza pani

4. Zwierzęta przygotowują się do zimy

Przewidywane osiągnięcia dzieci trzyletnich w miesiącu październiku

Dziecko:

– rozpoznaje i nazywa niektóre warzywa,

– próbuje nazywać spożywane potrawy i określać ich smak,

– stosuje określenia oznaczające położenie przedmiotów w przestrzeni: wysoko, nisko, obok, na, za, pod, przed,

– słucha piosenki „ Owocowe przysmaki”,

– odpowiada na proste pytania,

– reaguje na dźwięki wysokie i niskie,

– powtarza ruchy za nauczycielka,

– lepi jabłko z masy solnej,

– słucha ze zrozumieniem krótkiego wiersza,

– próbuje nazywać własne uczucia : radość, smutek, złość,

– naśladuje ruchem sposób poruszania się znanych zwierząt,

– dobiera przedmioty ze względu na ich przeznaczenie,

– dostrzega regularność powtarzającą się szeregu ułożonych 2 przedmiotów,

– uczy się różnych sposobów posługiwania się głosem,

– zapamiętuje i reaguje na umowne gesty w zabawach prowadzonych przez nauczycielkę,

– wypowiada się na temat treści wysłuchanego utworu,

– wypowiada się na temat treści wysłuchanego utworu,

– wykazuje zainteresowanie działalnością plastyczną i podejmuje różnorodne próby w tym zakresie,

– tworzy prace wg własnego pomysłu, naklejając gotowe elementy na karton,

– pomaga we wspólnym porządkowaniu zabawek w Sali,

– wskazuje główne części ciała,

– umie poruszać się w podanym kierunku, np. iść do przodu, do tyłu,

– stara się przestrzegać ustalonych zasad szanowania przyrody,

– chętnie uczestniczy w zabawach rytmiczno – ruchowych,

– zauważa zmiany zachodzące jesienią,

– maluje obrazek farbami plakatowymi i klejowymi,

– potrafi zgodnie bawić się z całą grupą,

– bezpiecznie porusza się po Sali podczas zabaw ruchowych,

– wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,

– rozumie konieczność codziennego wychodzenia na świeże powietrze (spacery, zabawy w ogrodzie).

___________________________________________________________

Wierszyk i piosenka do utrwalenia w domu z rodzicami.

Wesołe przedszkole – piosenka

1. Kiedy słonce świeci

i gdy deszczyk pada,

idzie do przedszkola

wesoła gromada.

Tupią małe nóżki tupu – tupu tup.

Raźno do przedszkola idzie mały zuch.

2. Klocki, misie, lalki

czekają od rana,

uśmiechem nas wita

pani ukochana.

Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja.

Tańczymy wesoło hopsa, hopsa są.

Mam trzy latka – wiersz

Mam trzy latka, trzy i pół,

sięgam głową ponad stół ,

mam fartuszek z muchomorkiem,

do przedszkola chodzę z workiem.

Umiem pantofelki zmieniać,

rączki myję do jedzenia,

ładnie żegnam się i witam,

tańczę kiedy gra muzyka.

___________________________________________________________

wrzesień/2014

Zabawa dydaktyczna „Dzień z ulubionym kotkiem”

Zabawy dydaktyczne czyli kształcące, przyśpieszają rozwój umiejętności porozumiewania się z otoczeniem przez rozszerzanie skromnego jeszcze zasobu słów, którymi dzieci się posługują, ugruntowują pojęcia, utrwalają wiadomości uzyskane drogą własnych doświadczeń w toku zabaw i zajęć, ćwiczą funkcje umysłowe i rozwijają uzdolnienia. Ponadto wywierają one poważny wpływ na zdyscyplinowanie dzieci. Poznając obowiązujące w tych zabawach prawidła, dzieci zaczynają rozumieć potrzebę ich istnienia i wdrażają się do podporządkowywania stawianym im wymaganiom. /Zabawy dydaktyczne dla przedszkoli – Zofia Bogdanowicz/

W zabawie dydaktycznej „Dzień z ulubionym kotkiem”maluchy nie tylko poznały części ciała kota, miały możliwość doskonalić umiejętności naśladowania jego ruchów, doskonalić percepcję słuchową, wzrokową jak również uwagę i spostrzegawczość. Zabawa także miała na celu utrwalenie podstawowych kolorów w sposób ciekawy i nie nużący dzieci.

Kocerba Katarzyna

___________________________________________________________

wrzesień/2014

Malowanie dziesięcioma palcami – farbami klejowymi

Malowanie odbywało się dłońmi oraz palcami. Większość krasnalków z wielkim zapałem i radością przystąpiła do malowania. Po części wypływało to z tego, że podczas malowania wolno im się było brudzić (stąd odpowiednie ubrania).

Malowanie palcami jest jedną z najbardziej emocjonujących i satysfakcjonujących form twórczej ekspresji dzieci. Korzyści malowania to nie tylko wzmocnienie rąk i palców, ale także pomoc w poznaniu procesu mieszania kolorów.

Metoda malowania dziesięcioma palcami pełni funkcję terapeutyczną: uwalnia dziecko od zahamowani, pomaga w pokonywaniu lęków, wzmacnia wiarę we własne siły, pobudza do ekspresji plastycznej.

Katarzyna Kocerba

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia malowania…

___________________________________________________________

wrzesień/2014

Listki kolorowe

Zabawy z listkami w sposób przyjemny i miły wprowadziły dzieci w świat pojęć matematycznych. Krasnalki miały okazję przeliczać swoje listki znajdujące się na ich dywanikach – same lub z pomocą pań. Określały ich wielkość: mały, duży. Rozpoznawały kolory: żółty, czerwony. Zabawiły się w jesienny wietrzyk, zdmuchując listki z dłoni, ćwicząc w ten sposób prawidłowy oddech. Bawiły się również nimi, wykorzystując do tego chustę animacyjną. Na zakończenie wykorzystały listki w zabawie do piosenki “Ola i liście”, również przeskakiwały przez nie obunóg – co wcale nie było łatwym zadaniem. Zadowolenie na twarzach dzieci było widoczne, a to dla nauczyciela najważniejszy sprawdzian udanej zabawy!.

Kocerba Katarzyna

_____________________________________________________________

wrzesień/2014

Jesień przyszła do nas

W poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni, wybraliśmy się na spacer. Dzieci dostrzegały zmiany w wyglądzie drzew. Dowiedziały się, że jesienią liście opadają z drzew, że zmieniają kolor. Zbierały liście do kącika przyrody, przeliczały je w zakresie swoich możliwości, rozpoznawały kolory. Były bardzo ożywione i podekscytowane. Zebrane liście wykorzystamy do różnych zajęć i zabaw w przedszkolu.

Katarzyna Kocerba

______________________________________________________________

Aaa, kotki dwa… .

Po dniu pełnym wrażeń Krasnalki przy dźwiękach kołysanek – utulanek, zasnęły. Kolorowych snów, życzy pani wszystkim maluszkom.

______________________________________________________________

22.09.2014r.

Światowy Dzień Przedszkolaka

Krasnalki świętowały Dzień Przedszkolaka wspólnymi zabawami i tańcami. Najbardziej podobały im się zabawy: Balonik, Stary niedźwiedź, Mało nas. Serca Krasnalków podbiła zabawa „Ram zam, zam”. Wszystkie maluszki otrzymały pamiątkowe medale „Jestem przedszkolakiem”, które zostały wklejone do książeczek zakupionych przez panią dyrektor. Oczywiście nie obyło się bez słodkiego poczęstunku.

Największą atrakcją tego dnia był występ magika, który nie tylko wspaniale czarował, ale potrafił z wielkim wyczuciem i osobistą kulturą zachęcić dzieci, nauczycielki do wspólnej zabawy.

Krasnalki były zauroczone i wcale się nie bały – byłam z nich bardzo dumna!

Katarzyna Kocerba

______________________________________________________________

wrzesień/2014

Zabawy plastyczne Krasnalków

Poprzez zabawy plastyczne Krasnalki doskonalą swoje umiejętności w zakresie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, spostrzegawczości, ćwiczą koncentrację uwagi, pamięć wzrokową, wyobraźnię. Warto więc organizować im przestrzeń do tego rodzaju działalności. Cieszy mnie to, iż większość dzieci z przyjemnością uczestniczy w proponowanych przeze mnie zabawach.

Krasnalki poznały budowę kota, ich przyzwyczajenia i co sprawia im przyjemność – podczas różnorodnych zabaw. Postanowiłam zaproponować im udział w zajęciu plastycznym, w którym malować będą palcami głowę kota. Dzieci z radością malowały oczy, nos wąsy, przyklejały uszy .

Kocerba Katarzyna

______________________________________________________________

wrzesień/2014

Zabawa dydaktyczna: „Co robi kotek”.

Krasnalki wysłuchały wiersza „Zgadywanka rymowanka” i odpowiadały na proste pytania zadawane przez panią Kasię – studentkę Uniwersytetu Opolskiego. Uczestniczyły w zabawie muzyczno-ruchowej „Z kotkiem na spacer”, gdzie uczyły się reagować na dźwięki wysokie i niskie – kojarząc je z wyprowadzaniem kotka na spacer (dźwięki wysokie) i głaskaniem go (dźwięki niskie).

Na zakończenie zajęcia spróbowały wspólnie z paniami ułożyć obrazek kota, pocięty na 3 części. Nie było to łatwe zadanie, ale niektóre dzieci pięknie sobie poradziły. Dla wszystkich Krasnali wielkie brawa, panie były z nich bardzo dumne!.

Kocerba Katarzyna

Galeria ulubionych kotów Krasnali

______________________________________________________________

wrzesień/2014

Krasnalki bawią się wspólnie z paniami

Twórcza postawa dorosłego jest najistotniejszym czynnikiem w dobrej zabawie dziecka.

Chętnie współdziałam z moimi Krasnalkami. Podążam uważnie za ich pomysłami i staram się im stworzyć odpowiednią przestrzeń do ich realizacji. Zachęcam ich również swoją postawą do różnorodnej aktywności: ruchowej, plastycznej, poznawczej. Tworzę sytuacje, które umożliwiają dzieciom dobrą zabawę a przy okazji i zdobywanie wiedzy, oczywiście na miarę ich możliwości.

Katarzyna Kocerba

______________________________________________________________

wrzesień/2014

Zabawy swobodne Krasnalków

Zabawa swobodna, bez ingerencji w jej przebieg nauczyciela jest niezwykle ważna dla każdego dziecka. Na zabawę i inną działalność dowolną Krasnalki znajdują dużo czasu. Bez zabawy bowiem oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie można wychować człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy i kreatywnego myślenia.

 Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________________

Wrzesień/2014

Krasnalki poznają najbliższe otoczenie przedszkola

Krasnalki bardzo szybko przyzwyczaiły się do codziennego aktywnego przebywania na świeżym powietrzu.

Poznały ogród przedszkolny i urządzenia terenowe tam znajdujące się. Najważniejsze jednak jest to, iż starają się bezpiecznie z nich korzystać – zgodnie z zasadami, które poznały, a które codziennie są im przypominane!.

Ruch na świeżym powietrzu ma same zalety! Dlatego też po zabawach w ogrodzie idziemy na półgodzinny spacer. Dzieci nie tylko uczą się chodzenia z „wężem Sykiem”, ale również muszą uważnie słuchać poleceń kierowanych do nich przez panią.

Katarzyna Kocerba

_______________________________________________________________

Już chodzę do przedszkola.

Pierwszy tydzień pobytu Krasnalków w przedszkolu za nami. Obserwowałam maluszki z rozrzewnieniem jak wchodziły do sali przedszkolnej. U jednych widziałam zaciekawienie, u innych strach a jeszcze u niektórych prawdziwą rozpacz. Nieliczne wchodziły z uśmiechem… .

Po kilku dniach większość dzieci w mniejszym lub większym stopniu wdrożyła się do zasad i reguł panujących w grupie.

Radością i dumą napawają mnie pierwsze udane próby tworzenia koła, zabawy śpiewno – ruchowe w parach, ćwiczenia ruchowe, reagowanie na sygnał itp. Krasnalki znają już swoje znaczki w szatni i przy ręczniczkach, myją ręce z przestrzeganiem poszczególnych etapów. Potrafią chodzić na spacer razem z wężem Sykiem – przyjacielem naszej grupy.

A oto nasza galeria !

Moje słoneczko”

Cel : Rozwijanie sprawności manualnych

Dziecko:

– maluje palcem,

– eksperymentuje, wykorzystując suche pastele.

Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

,,Sztorm”- na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki, balony). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.

,,Muzyczna chusta”– dzieci trzymają rozciągniętą chustę. Grupa porusza się w takt melodii falując nią. Nauczycielka przygotowuje różne fragmenty muzyczne.

Katarzyna Kocerba _______________________________________________________________

Dobra Książka

Agresja – nowe tabu? Dlaczego potrzebna jest nam i naszym dzieciom? Autor: Jesper Juul / europejski autorytet w dziedzinie wychowania/

Czy agresja u dzieci jest zła? Jak należy na nią reagować? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z silnymi emocjami?.

Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ‒ mówi Jesper Juul ‒ trzeba ją przekształcać w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

Jesper Juul pokazuje, jak najlepiej postępować z przejawami agresji u dzieci, jak wspólnie rozładować dziecięcą frustrację i jak zamieniać ją w pozytywną energię. Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ‒ pisze ‒ ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych.

_______________________________________________________________

Sentencja miesiąca

Bycie rodzicem to praca,

co prawda bez prawa

                                                   do emerytury, ale z prawem

do nieustannej satysfakcji.

/ J. Janvrin/

_______________________________________________________________

Przewidywane osiągnięcia dzieci 3 letnich w miesiącu wrześniu

Dziecko:

 • Posługuje się swoim imieniem i nazwiskiem

 • Komunikuje swoje potrzeby

 • Stosuje się do zawartych umów

 • Bierze udział w zabawach ortofonicznych doskonalących aparat mowy

 • Orientuje się w układzie pomieszczeń przedszkolnych i zachowuje ostrożność, poruszając się w budynku, zwłaszcza na schodach!

 • Buduje z klocków kształty w układzie pionowym i poziomym

 • Potrafi porównać przedmioty: określa ich wysokość: wysoki – niski

 • Słucha uważnie krótkich opowiadań, wierszy; rozumie ich treść i odpowiada na proste pytania

 • Wie , jaki ma znaczek na półce w szatni, przy wieszaku

 • Potrafi nazwać podstawowe kolory

 • Wykazuje zainteresowanie działalnością plastyczną i podejmuje różnorodne próby w tym zakresie

 • Uczestniczy aktywnie w zabawach muzyczno – ruchowych

 • Słucha uważnie piosenek śpiewanych lub odtwarzanych z nośników elektronicznych

 • Wskazuje i określa niektóre części ciała: nogi, ręce, głowę, brzuch

 • Pokazuje i nazywa części głowy: włosy, uszy, nos, usta, oczy

 • Wypowiada się spontanicznie na temat obrazka

 • Podejmuje swobodne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym

 • Stosuje się do zasad bezpiecznego korzystania ze sprzętu terenowego

 • Ogląda ilustracje zamieszczone w książkach

 • Uczestniczy w organizowanych przez nauczycielkę zabawach inscenizowanych

 • Składa prawidłowo obrazek o łatwej do odczytania treści, pocięty na 3 części

 • Próbuje pokolorować obrazek, mieszcząc się w liniach

 • Prawidłowo myje ręce przestrzegając poszczególnych etapów

 • Dostrzega zmiany w wyglądzie drzew w okresie jesieni

 • Wie, że liście jesienią opadają z drzew

 • Klasyfikuje przedmioty wg wybranej cechy jakościowej: wielkości, kształtu lub koloru

 • Potrafi ocenić liczebność, posługując się określeniami: dużo, mało

 • Eksperymentuje korzystając z różnych materiałów plastycznych i podczas buczenia się nowych technik plastycznych

Katarzyna Kocerba ________________________________________________________________