“Przedszkolak mały i duży wie, do czego węgiel służy”

Dzieci 5-6 letnie 8 listopada 2019 r. uczestniczyły w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach Osinach, w warsztatach “Od paprotki do węgielka”. Podczas prezentacji wzbogaconej odgłosami kopalni, prowadzonej w gwarze śląskiej przez górnika w galowym stroju górniczym i śląską gospodynię w stroju regionalnym, przedszkolacy poznali znaczenie węgla kamiennego w codziennym życiu, narzędzia i urządzenia do jego wydobywania dawniej i dziś. Dzieci miały także możliwość zapoznania się z górniczymi symbolami i mogły uczestniczyć w niektórych zwyczajach, obchodzonych w dniu górniczego święta – Barbórki, jak pasowanie na górnika szpadą górniczą. Przedszkolacy chętnie śpiewali śląską piosenkę z Karlikiem i Karolinką, wizytowali wnętrze zainscenizowanej kopalni, w której czekał na nich Skarbnik, aby potem zmierzyć się z ciężką pracą górników “transportując urobek”. Po wytężonym wysiłku wszyscy przedszkolacy chętnie smakowali świeży chleb ze smalcem, przygotowany przez dziewczynki. Na pamiątkę węglowej przygody dzieci zrobiły myszkę – przestrzenną składankę z papieru, w postać której wciela się Skarbnik w górniczych opowieściach.

Barbara S.