Ferie w przedszkolu – Temat tygodnia: „Zimowe zabawy na śniegu”

W czasie ferii dzieci w przedszkolu się nie nudzą. Podsumowanie I tygodnia:

Ferie w przedszkolu Biedronki i Pszczółki rozpoczęły od realizacji bloku tematycznego „Zimowe zabawy na śniegu”. Przedszkolaki na podstawie ilustracji i opowiadania Joanny Myślińskiej „Zabawy na śniegu” wypowiadały się na temat właściwego zachowania się podczas zabaw zimowych, poznały miejsca gdzie można zimą bawić się bezpiecznie a swoją wiedzę weryfikowały za pomocą smutnych i uśmiechniętych minek. Ustalały kolejność zdarzeń w historyjce obrazkowej, a podczas zabaw ruchowych zjeżdżały na gazetowych sankach i rzucały śnieżkami ze zgniecionych gazet.
Dzieci tworząc pracę plastyczną „Wesoły bałwanek” ćwiczyły sprawność manualną i umiejętność cięcia nożyczkami.

Zimowa matematyka. Zadaniem przedszkolaków było dopasować odpowiednią ilość „guziczków” w formie pomponów do wybranego bałwanka. Następnie należało bałwanki uporządkować od 1 do 9. W późniejszym czasie starszaki zajęły się działaniami matematycznymi w poznanym przez ciebie zakresie.

Motylki miały okazję na zajęciach poznać robota Doca, który w prosty sposób wprowadził dzieci w świat programowania. Dzięki niemu dzieci trenowały logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną oraz ćwiczyły liczenie. Przedszkolaki tak musiały pokierować Dockiem, aby dotrzeć do różnych miejsc rozmieszczonych na planszy. Zabawa w połączeniu z nauką sprawiła Motylkom wiele radości.

Starsze przedszkolaki realizując temat „Zima w górach” poznały postać Stanisława Wyspiańskiego i jego dzieła malarskie. Podczas oglądania zdjęć obrazów artysty zapoznały się z nowym pojęciem „pejzaż”. Rozwijały wyobraźnię w przedstawieniu pejzażu wg własnego pomysłu podczas malowania kredkami pastelowymi.

„Zwierzęta Grenlandii” – rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych.
• umiejscowienie na mapie i globusie wyspy Grenlandii
• poznanie i utrwalenie wiadomości nt.zwierząt zamieszkujących Grenlandię,
• nauka zabawy ruchowej „Pingwinek”.

14 lutego odbyły się walentynkowe zabawy. W grupie młodszej każde dziecko otrzymało serduszko, które towarzyszyło mu w zabawach: „Odszukaj takie samo serduszko”, „ Przywitaj się ..”, Wędrujące serce”, „Prześlij całusa”.

“Serduszkowe Walentynki dla miłego chłopca i dziewczynki” -Przedszkolaki z grupy Pszczółek, Motylków i Biedronek dzień św.Walentego rozpoczęły od słodkiej przekąski a potem chętnie wykonały Walentynkowe Serce dla ulubionej koleżanki/kolegi lub innej bliskiej osoby. W tym wyjątkowym dniu, dzieci szczególnie starały się być życzliwe, opiekuńcze wobec siebie a także zgodnie uczestniczyć we wspólnych zabawach.

Ufoludki – zabawy przy piosence “Trzej kosmici”
ćwiczenia oddechowe: dmuchanie przez słomkę na plamę farby oraz odbijanie jej tzw. lustrzane odbicie. Kiedy farba wyschła naklejanie ufoludkom oczy, czułek ,rąk i nóg wg własnych pomysłów dzieci.