Poznajemy zawód SĘDZIEGO

Dzieci z grupy „Motylków”  odbyły niecodzienną wycieczkę do Sądu Rodzinnego w Wodzisławiu ŚL. Wizyta ta była możliwa dzięki uprzejmości Prezesa Sądu oraz  mamie  naszego wychowanka. Celem  wyjścia do sądu było poznanie zawodów wykonywanych przez rodziców oraz poznanie zasad funkcjonowania Sądu Rodzinnego.  W gmachu Sądu przywitała nas  Pani Anna która i zaprosiła nas  do jednej z sal rozpraw, gdzie dzieci poznały główne  zadania  Sądu Rodzinnego oraz poznały  przebieg rozprawy sądowej. Pani sędzia wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, adwokata, oskarżonego, świadków, protokolanta. Dzieci miały okazję zobaczyć strój sędziego w trakcie rozprawy, tak zwaną togę, łańcuch z Białym Orłem, który sędzia musi zakładać na każdą rozprawę oraz  „młoteczek” do  przypominania o zachowaniu ciszy w sądzie. Ponadto dzieci odwiedziły pokoik przesłuchań dzieci tzw „niebieski pokój”, gdzie  znajduje się „lustro weneckie” oraz  areszt „karcel” dla  bardzo niegrzecznych  dzieci, pomieszczenie dla  sędziów  jeśli nie są na rozprawie oraz  sekretariat sądu. Wizyta w sądzie wywarła duże wrażenie na przedszkolakach. Bardzo dziękujemy pani Annie za  zorganizowanie spotkania dla przedszkolaków oraz  za przybliżenie dzieciom zawodu sędziego w bardzo ciekawej formie.

Aleksandra Szymanowska