Spotkanie autorskie z Markiem Szołtyskiem.

Marek Szołtysek to znany i ceniony śląski pisarz, dziennikarz, historyk. Autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską. Napisał również znane i cenione książki dla dzieci, np. Śląsk dla dzieci, Bojki śląskie.
Pan Marek w niezwykle barwny i ciekawy sposób przedstawił dzieciom graczki, czyli zabawki i zabawy śląskie. Przedszkolaki przeszły szybki kurs gwary śląskiej. Poznały jak po Śląsku nazywa się słoń, wielbłąd, sowa, osioł, świnia, zając, robak. Dowiedziały się także z czego dawniej robiono, np. piłki, lalki itp. Kiedyś dzieci zabawki wykonywały najczęściej samodzielnie. Również same tworzyły do nich reguły. Swoje wystąpienie pan Marek spuentował stwierdzeniem: ”Dziecko musi myśleć, a więc czym zabawek mniej tym lepiej”. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Programu “Mała Ojczyzna”.

Katarzyna Kocerba