Pokazy i eksperymenty „Zdrowo jem – zdrowo rosnę”

Dziś w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa z bardzo ciekawymi pokazami i eksperymentami pt „Zdrowo jem – zdrowo rosnę” Celem głównym dzisiejszego spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego trybu życia i odżywiania oraz uświadomienie im jakie znaczenie dla naszego organizmu ma sól, cukier, mleko witamina C a także alkohol. Poprzez ciekawe eksperymenty np „gumowe kości”, dzieci sprawdzały co jest lepsze – szklanka mleka, czy coli? W eksperymencie „Ziemniak w wodzie z solą”- dowiedziały się o szkodliwości nadmiaru soli dla naszego zdrowia. Nasi przedszkolacy próbowali także tropić witaminę C oraz sprawdzali co się stanie jeśli wyciśniemy cytrynę do specjalnych „kolb” – czyli naczyń chemika, w których wcześniej wlano wodę, wsypano mąkę, wkroplono jodynę a następnie wciśnięto cytrynę. W kolejnym eksperymencie „Gdzie jest najwięcej witaminy C?” – dzieci sprawdzały wkraplając do zabarwionej wody: multiwitaminę, sok z pomarańczy oraz sok z cytryny. Jakież zdziwienie było wszystkich, gdy okazało się iż najwięcej witaminy C zawiera nie cytryna lecz pomarańcza! „Czy można zrobić jajecznicę bez patelni i ognia?”- to było ostatnie doświadczenie, które ukazywało szkodliwe działanie alkoholu dla naszego organizmu, gdyż alkohol powoduje ścięcie białka.

Super eksperymenty, ciekawe doświadczenia, nowa wiedza. Dziękujemy!

Ala Szymanowska