Dzień Górnika

Z okazji Barbórki odbyły się w naszym przedszkolu spotkania  z górnikami. Grupę Motylki odwiedziło 3 górników  w osobach dziadek, tata oraz wujek naszego wychowanka Mirka. Po tradycyjnym powitaniu górniczym „Szczęść Boże” nasi goście zaprezentowali stroje w jakich do dzieci przyszli a także różne hełmy. I tak pan Marcin mający biały hełm – to oznaka iż należy on do dozoru kopalni a niebieski pana Wojtka to znak, że pracuje on przy maszynach. Najwięcej emocji wzbudził jednak strój pana Krzysztofa – seniora rodu, który zaprezentował dzieciom mundur galowy oraz szpadę.

Grupę Bajomisie odwiedził pan Marcin tata Bajomiśki Marty. Gość przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, kordzikowi, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści gości związanych z symbolami górniczymi. Dzieci poznały godło i barwy górnicze, znaczenie kolorów pióropuszy na czapce i dowiedziały się kto je nosi. Wielką zagadką dla przedszkolaków była liczba guzików na mundurze górniczym – liczyły wytrwale i kiedy podały właściwą liczbę – 29 – dowiedziały się, że właśnie tyle lat żyła św. Barbara. Tatuś Marty bardzo ciekawie opowiadał także o trudach górniczej pracy. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, maski przeciwpyłowe i aparat tlenowy, co było dla nich dużą atrakcją.

Przedszkolaki z okazji Barbórki złożyły Gościom życzenia i wręczyły słodki upominek. Gćcie również obdarowali dzieci słodkościami.

Dziękujemy górnikom za poświęcony czas  i życzymy bezpiecznej pracy!!! Szczęść Boże!!!

Ala Szymanowska, Jadwiga Matuszek