Warsztaty Ozdoby choinkowe z rodzinnej pracowni

W poniedziałek, 12 grudnia  w grupie dzieci 6-letnich odbyły się zajęcia warsztatowe Ozdoby choinkowe z rodzinnej pracowni. Spotkanie to było jednym z etapów realizowanego w grudniu projektu edukacyjnego Święta Bożego Narodzenia w śląskiej rodzinie. Celem tego projektu jest poznanie przez przedszkolaków inności śląskich świąt, zauważenie ich regionalnej odmienności i piękna.
Inspiracją do wspólnej, twórczej zabawy, była pachnąca igliwiem, żywicą i zimowym lasem, żywa choinka. Spotkanie rozpoczęło się od zabawy ilustracyjno – ruchowej ze śpiewem Uśmiechnij się i zabawy w skojarzenia do słów: Święta Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu wiersza Choinka w gwarze śląskiej, wszyscy ochoczo wzięli się do pracy. W ruch poszły nożyczki, wycinanki, wstążeczki, bibuły, kleje, itp. Rodzinne zespoły wspólnie wymyślały i tworzyły piękne, tradycyjne ozdoby świąteczne. Zaangażowanie każdego z uczestników było ogromne. Przy każdym stoliku czuło się wielką chęć do pracy i wykonania wspaniałego dzieła. W powietrzu unosiła się specyficzna, przesycona twórczym zapałem atmosfera. Efektem pracy uczestników warsztatów były: bombki, kwiatki, gwiazdy i gwiazdeczki, śnieżynki, aniołki, pawie oczka, pajacyki, koszyczki i wielobarwne łańcuchy. Wszystkie wykonane ozdoby choinkowe zawieszone zostały przez Bajomisiów na choince.

Wystrojone w przeróżnego rodzaju ciaćka i świecidełka bożonarodzeniowe drzewko prezentowało się naprawdę okazale. Patrząc na nie niejeden rodzic obok zachwytu nad jego urokiem z nostalgią przywołał swoje dziecinne wspomnienia związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i ich rodzicom i za przybycie, zaangażowanie i wytrwałość w swoich działaniach.

GORĄCO DZKUJEMY Państwu Gronowskim za przepiękną choinkę i ogromną imponującą ilość materiałów potrzebnych do wykonania ozdób świątecznych.

Jadwiga Matuszek