Zwiedzanie sztolni

30 listopada Bajomisie i Motylki  zwiedzały sztolnię działająca przy Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Pod czujnym okiem przewodnika – górnika poznały urządzenia takie jak: kompleksy przenośników i kombajnów, obudowę zmechanizowaną osłonową strug węglowy.

Z zainteresowaniem przyglądały się kombajnowi górniczemu, taśmociągowi transportującemu urobek i wielu innym niezwykłym maszynom i narzędziom.

Zaciekawienie wzbudziła wśród przedszkolaków legenda o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, drzemiącym w jednym z jej chodników. Bajomisie i Motylki z niecierpliwością czekały na spotkanie z nim. Niestety tym razem nie udało się… Na pociechę przewodnik przyniósł od Skarbnika drobne łakocie.

Jednak najważniejszą postacią dla górników jest św. Barbara – ich patronka. Dzieci miały okazję zobaczyć jej wizerunek bezpośrednio przed wejściem do sztolni.

Obecność w sztolni wywarł na przedszkolakach ogromne wrażenie. Już po wyjściu z niej dzieliły się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami. Zrozumiały, że praca w kopalni jest bardzo ciężka i niebezpieczna. Pobyt w sztolni na pewno na długo pozostanie w pamięci Bajomisiów i Motylków.

Jadwiga Matuszek