Przedszkolaki w Muzeum

Udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie, co to jest muzeum sprawia wielu dzieciom spory kłopot. Bo niby skąd mają to wiedzieć? Zwiedzanie muzealnych sal, wielu dorosłym kojarzy się z zakurzonymi eksponatami, więc po co mieliby zabierać tam swoje dzieci. Nie czekając na pośrednictwo dorosłych, Bajomisie z PP 18 odwiedziły wodzisławskie muzeum, aby zobaczyć nowo otwartą wystawę “Kraj lat dziecinnych”. Miła i uśmiechnięta pani kustosz ciekawie opowiedziała dzieciom o historii eksponowanych przedmiotów bliskich sercu każdego dziecka. Były to drewniane zabawki, koniki na biegunach, lalki, wózki dziecięce i mebelki pochodzące z lat dwudziestych minionego wieku. Ze ścian spoglądały na zwiedzających uwiecznione na powiększonych fotografiach, postacie dzieci w ubrankach z tego okresu.
Przedszkolacy z dużym zaciekawieniem oglądali prezentowane przedmioty i porównywali je z dostępnymi współcześnie. Dzieciom przedstawiono także krótką historię początków osadnictwa na
terenach Wodzisławia. Podświetlone gabloty, makiety przedstawiające budynek obecnego muzeum i średniowiecznej osady wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Przedszkolacy dobrze zdali test z wiedzy o historii swojego miasta i regionu, celnie odpowiadając na pytania pani kustosz.
Po tej wycieczce, muzeum z pewnością będzie się dzieciom kojarzyć z ciekawą, poznawczą przygodą.

Barbara Szuleka