“Malujemy chemią”

„Malujemy chemią”- to tytuł zajęcia jakie odbyło się 27 kwietnia br w grupie MOTYLKI. Zajęcia te poprowadziła prezes Fundacji ARK- pani Monika Hejczyk.

„Co to jest wskaźnik?”- od takiego pytania zaczęły pani Monika swoje zajęcia. Odpowiedz jest taka, że jest ich wiele. Jednym z nich jest nasz język, który odpowiedzialny jest za smak. Pani Monika zaproponowała dzieciom jednak inny wskaźnik – był to płyn o kolorze fioletowym. Następnie dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Każda z grup otrzymała „szafkę” z menzurkami, do których były wlane płyny: sok z cytryny, proszek do prania, rozpuszczona soda, rozpuszczona sól oraz ocet. Następnie dzieci wlewały „nasz wskaźnik”. Ależ było wielkie zdziwienie dzieci, gdy nasze płyny zmieniły barwy, jedne na czerwono a drugie na zielono. Pani Monika wytłumaczyła dzieciom, że substancja zabarwiona na czerwono  ma odczyn kwaśny natomiast zielona – zasadowy.

Poprzez indywidualne doświadczenia, zabawy dzieci zdobyły nowe doświadczenia oraz wiedzę. Zajęcia te sprawiły im wiele radości.

Aleksandra Szymanowska

20160427_120412