“Kosmiczna podróż przedszkolaków”

Zainteresowanie gwiezdnymi podróżami i odległymi planetami, zawsze rozbudza wyobraźnię dzieci i jest okazją do zdobywania podstawowej wiedzy o kosmosie. Dla początkujących “odkrywców kosmosu”, 12 kwietnia w PP 18 w Wodzisławiu Śl. zorganizowano warsztaty edukacyjne pod
kierunkiem astronomów. Przedszkolacy rozpoczęli kosmiczną podróż od filmu, pokazującego start wahadłowca, zdjęcia słońca, komet i kolejnych planet układu słonecznego. Cała projekcja opatrzona była ciekawym komentarzem astronomów. Dzieci mogły zobaczyć w dużym powiększeniu planety z ich kraterami, pustyniami, pasmami skał oraz planety zaliczane do świata gazowych olbrzymów. Niemałą atrakcją dla przedszkolaków była indywidualna obserwacja mapy nieba przez okazały teleskop.
Wiele dzieci z łatwością rozpoznawało Saturn z jego lodowymi pierścieniami. Astronomowie udostępnili również dzieciom niewielkie fragmenty meteorytów, które znaleziono na terenie Polski i Syberii.Przy pomocy magnesu i prostych czynności manipulacyjnych, każdy przedszkolak – odkrywca mógł sprawdzić, że kosmiczne kamienie zawierają żelazo. Wśród małych uczestników warsztatów, byli tacy przedszkolacy, którzy wykazali się sporą wiedzą o kosmosie i chętnie zadawali astronomom pytania. Być może popularyzacja wiedzy przez dorosłych w tak ciekawy sposób, będzie inspirować dzieci do poszukiwania i odkrywania własnych pasji życiowych.

Barbara Szuleka