Zajęcia artystyczno – warsztatowe z Zespołem Pieśni i Tańca Vladislavia

20 kwietnia zawitała do naszego przedszkola grupa dziewcząt z zespołu Vladislawia wraz ze swoją opiekunką Panią Dominiką Brzoza – Piprek. Goście zaprosili przedszkolaków na koncert edukacyjny o kulturze regionalnej Bawimy się po naszymu, czyli po Śląsku”. Wspólna zabawa rozpoczęła się od nauki kroków tańca Zwodzony, który znany był dotychczas dzieciom pod nazwą Nie chce cię znać. Następnie pani Dominika, opowiadała dzieciom o strojach śląskich. Przedszkolaki dowiedziały się, że strój mężatki, czyli taki w jakim występowała pani Dominika, składa się z: jupki, zapaski, kiecki, czerwonych korali z krzyżykiem i spotykanków, czyli trzewików. Dzieci były zachwycone strojami naszych miłych gości i jak zauroczone wpatrywały się w tańczące następnie Poleczkę puszczaną dziewczynki. Po tym tańcu dzieci poznały strój panny. Ubiór frelki, to kolorowy wianek ze wstążeczkami, biała bluzeczka, serdak, fartuszek, kiecka, a pod nią halka.

Potem tancerki zaprezentowały taniec Owczareczek. Proste kroki i rytmiczna melodia znowu porwały przedszkolaków do wspólnej tanecznej zabawy. Wielkim zaskoczeniem była wizyta gości z Beskidów. Góralki zaprezentowały wiązankę tańców beskidzkich. Po nich przedszkolaki zostały podzielone na dwie grupy. Część dzieci grała na dzwoneczkach, a pozostałe naśladowały głosem owieczki w piosence Łowczorz.

Ostatnią niespodzianką były opowieści pani Dominiki o postaciach ze śląskich legend. Dzieci dowiedziały się kim były: strzygi, połednice, meluzyny, piecuchy i beboki i jak sobie z nimi kiedyś radzono.

Cały koncert był prowadzony w gwarze śląskiej. Dzieciom bardzo spodobały się różne wyrażenia gwarowe jakich używała pani Dominika. Od dziś chcą być bajtlami, a nie jakimiś tam zwykłymi dzieciakami.

To było bardzo miłe i barwne spotkanie. Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować tę tradycję i w niedalekiej przyszłości znów wspólnie zatańczymy i zaśpiewamy po naszymu z Vladislawią.

Jadwiga Matuszek