Powitanie Wiosny

Witaj WIOSNO upragniona,

piękna, ciepła, wymarzona !!!”

W poniedziałek 21 marca, jak co roku, przedszkolaki pożegnały zimę i przywitały długo oczekiwaną wiosnę.

Zwyczaj przygotowywania marzanny symbolizującej odchodzącą zimę ma korzenie w kulturze ludowej. Rytuał związany z topieniem czy paleniem kukły miał zapewnić urodzaj i przyspieszyć nadejście wiosny.

Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki razem z „Marzanną” przeszły wesołym, kolorowym korowodem do ogrodu przedszkolnego i tam spaliły ją głośno wołając:

Precz zimo zła. Płyń przez morza, oceany, my wiosenkę witamy !!!”

A potem dzieci śpiewały wiosenne piosenki, grały na instrumentach i tańczyły ciesząc się, że nareszcie WIOSNA zapanuje wokoło.

Do przedszkola wszystkie dzieci wróciły z uśmiechami na buziach. Tam czekała na nie kolejna niespodzianka – audycja umuzykalniająca – Muzyka bajkowa i filmowa” w wykonaniu zespołu Piano Music.

Muzycy grali na keyboardzie, puzonie, saksofonie i klarnecie znane dzieciom z filmów i bajek utwory: np. „Ulepimy dziś bałwana” z filmu „Kraina Lodu”, „Kiedyż mój książę przyjdzie” z bajki „Śpiąca Królewna”, „Przyjaciela w Tobie mam” z bajki „Toy Story” czy też motyw z gry komputerowej „Angry Birds”. Dzieci świetnie bawiły się przy muzyce,ale prawdziwym przebojem okazał się marsz z filmu „Gwiezdne wojny”. Audycja ta dała dzieciom możliwość przypomnienia budowy instrumentów na których grali muzycy.

Ten dzień dostarczył przedszkolakom wielu miłych wrażeń i przeżyć.

Jadwiga Matuszek