“Festiwal filmowy – czyli kino mówi do dzieci”

Po raz pierwszy dzieci z PP18 i kilku innych wodzisławskich przedszkoli, uczestniczyły w sali kinowej WCK w profesjonalnym przedsięwzięciu z zakresu edukacji filmowej.
Popularyzacja sztuki filmowej wśród najmłodszych stała się celem organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, dzieci przedszkolne począwszy od października, będą uczestniczyć przez cały rok szkolny w regularnych seansach wartościowych filmów.Dobierając repertuar filmowy dla dzieci, kierowano się opiniami wielu specjalistów, w tym nauczycieli, psychologów, filmoznawców, filologów. Cykl “Filmowe przygody”, skierowany jest  do dzieci przedszkolnych i porusza uniwersalne problemy najmłodszych odbiorców.Tematyka filmów nawiązuje do osobistych emocji małych widzów, jak przełamywanie lęków, radzenie sobie w nowych sytuacjach, nawiązywanie pierwszych przyjaźni, sposoby przezwyciężania trudności. Dzięki przychylności przedstawicieli Wydziału Edukacji i Urzędowi Miasta, który współfinansował projekt, przedszkolaki z “18-tki” i ich rówieśnicy, 13 października z zapartym tchem oglądali pierwszy film pt.”Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”. Słowo wstępne przed projekcją filmu skierował do dzieci Ireneusz Skupień filmoznawca WCK, odpowiedzialny za realizację projektu. “Filmowe przygody” będą świetną zabawą, inspirującą dzieci do rozmów i przemyśleń a obrazy filmowe z pewnością zapiszą się w pamięci małych “kinomanów”.

Barbara Szuleka