Dzieci poznają zawody swoich rodziców

W piątek 22 maja dzieci z grupy „Smerfów” udały się na zaproszenie jednej z mam na niecodzienną wycieczkę do Sądu Rejonowego – Wydział Rodzinny i Nieletnich w Wodzisławiu Śl. Celem wycieczki było poznanie zawodu sędziego, poznanie zasad funkcjonowania organów sprawiedliwości oraz skutków łamania prawa przez dzieci.
Już przed wejściem do budynku czekała na nas pani sędzia, która zaprowadziła nas przez „specjalne drzwi” do sali rozpraw. Tam dzieci mogły zobaczyć jak wygląda sala sądowa i gdzie zasiadają sędziowie, oskarżeni, świadkowie. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały, na czym polega praca sędziego. Zadawały mnóstwo pytań i same potrafiły odpowiadać na pytania dotyczące niewłaściwych zachowań dzieci i rodziców. Następnie pani oprowadzająca nas po sądzie pokazała jak wygląda strój sędziego oraz pozwoliła każdemu zobaczyć – złoty łańcuch z Orłem Polskim (insygnia władzy sędziowskiej). Oglądając budynek sądu, dzieci zobaczyły: niebieski pokój – pokój do przeprowadzania rozmów z małymi dziećmi, zobaczyły jak wygląda „lustro weneckie”, pomieszczenie gdzie nagrywa się rozmowy z przesłuchiwanymi. Zobaczyły także „karcer” oraz archiwum sądu. Na koniec spotkania w sądzie dzieci wręczyły podziękowania wcześniej przygotowane w przedszkolu oraz kwiaty.
Wizyta w sądzie wywarła duże wrażenie na przedszkolakach. Była to wyjątkowa wycieczka, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Bardzo dziękujemy mamie, która przybliżyła nam pracę sędziego.Dziękujemy także za słodki poczęstunek – czekolady i soczek.

Aleksandra Szymanowska