Muzyczne spotkania, w roli głównej – fagot

Kontynuujemy spotkania muzyczne w naszym przedszkolu. Tym razem dzieci zapoznały się z fagotem – instrumentem o pięknym, mocnym brzmieniu. Poznały jego budowę (dla zainteresowanych: fagot składa się ze stroika, es, czary głosowej, rury basowej, skrzydełka, stopy, kogucika).
Rozwiązywały zagadki muzyczne, dotyczące znanych i lubianych przez dzieci bajek – z różnych krajów świata. Bez problemu odgadły po fragmencie muzycznym polską bajkę „Reksio”, czeskiego „Krecika”, belgijskie „Smerfy” czy serial animowany ze studia Disneya, pt. „Gumisie”. Trochę więcej kłopotu miały z odgadnięciem „Królewny Śnieżki” W. Disneya.
Zabawy muzyczno – ruchowe, które prowadził pan Marcin, pozwoliły wszystkim na chwilę oddechu i przyjemnego rozruszania kości. Dzieci maszerowały najpierw w rytm muzyki marszowej a następnie spokojnej, naśladowały ruchem nastrój utworu „W grocie Króla Gór” E Griega, czy bawiły się znakomicie do muzyki z bajki, pt. „Gumisie”.
Muzyczne spotkania są prowadzone w sposób profesjonalny, który zachęca zarówno najmłodszych przedszkolaków i tych starszych do zdobywana wiedzy i nowych doświadczeń z tak ważnej dziedziny jaką jest muzyka – w jej szeroko rozumianym aspekcie.
Dzieci uczestnicząc w spotkaniach muzycznych poznają nieco inną muzykę, niż stale brzmiącą w radiu i telewizji (muzyka popowa, rockowa). Poznają piękno muzyki poważnej, uczą się jej słuchania bez stale towarzyszących bodźców wzrokowych (telewizor, komputer).
Mamy nadzieję, że poprzez organizowanie spotkań muzycznych – przynajmniej niektórzy przedszkolacy wyrosną na prawdziwych znawców i miłośników muzyki poważnej i będą stałymi bywalcami w salach koncertowych.
Katarzyna Kocerba