Aktywne ferie – Kreatywnie, twórczo i zabawnie.

Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Posiadają naturalną potrzebę eksperymentowania. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Rozwiązując problemy różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków. Przy okazji uczy się planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Zabawy badawcze są świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych, a także okazją do wspaniałej zabawy. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi, spostrzegawczość i pracę w grupie.
Dzisiaj przedszkolaki z grupy Smerfy, Misie i Bajoskrzaty miały świetną okazję poznawać świat od strony praktycznej. Wraz z nauczycielką panią Gabrysią wykonały szereg zadań eksperymentów i doświadczeń.

Na początku przedszkolaki próbowały swoich sił w grupach, gdzie zadaniem dzieci było z dostępnych materiałów zbudować wieżę, umieścić na niej piórko i zdmuchnąć je jak najdalej. Maluchy na różne sposoby próbowały zmierzyć się z tym zadaniem. Milenka i Dawid wspaniale radzili sobie podczas drugiego zadania, gdzie wspólnie budowali wieżę z kolorowych klocków. Dawid mówił koleżance jak ma układać klocki aby powstała wieża a Milena z zawiązanymi oczami wykonywała zadanie. Przedszkolaki poradziły sobie wyśmienicie.

W dalszej części zajęć dzieci wraz z panią wykonywały różne eksperymenty z wodą, powietrzem a nawet chemiczne. Były to między innymi: „Menisk wklęsły/wypukły”– gdzie przedszkolaki wrzucały do szklanki pełnej wody spinacze, a woda nie wylewała się, „Zaczarowana butelka”– dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie dlaczego z dziurawej butelki nie cieknie woda? „Kolorowy wir”– do mleka w miseczce pipetą wkraplały kolorowe barwniki, następnie patyczkiem namoczonym w płynie do naczyń dotykały cieczy, w efekcie powstały wspaniałe obrazy, gdyż płyn do mycia naczyń odpycha kolorowe krople. „Ocean w butelce”– do wody w butelce dolaliśmy atrament, zamieszaliśmy, następnie powoli dolaliśmy olej. Efekt zachwycił wszystkie dzieci, gdyż te dwie ciecze nie mieszają się i dzieci zobaczyły powstałe fale. Na koniec wspólnie z dziećmi wykonaliśmy doświadczenie „Wciągnięte jajko”– do butelki wrzuciliśmy kawałek płonącej gazety i położyliśmy na niej ugotowane jajko, gdy płomień zgasł jajko zostało wepchnięte do butelki przez powietrze z zewnątrz, dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Nawet Piotruś stwierdził, że cieszy się, że przyszedł dzisiaj do przedszkola.
Gabriela Krygier-Kuchcińska