TŁUSTY CZWARTEK NA SPORTOWO

Był sobie pączek, co nie miał rączek
i okrąglutki był jak miesiączek.
Miał lukrowaną złocistą skórkę,
a w środku dziurkę na konfiturkę.
Wszyscy go lubią – starsi i dzieci.
Na jego widok, aż ślinka leci.
Lecz co naprawdę pączki są warte,
to przede wszystkim wie tłusty czwartek.
/wiersz T. Śliwiaka “Pączek”/

Podczas pracy z dziećmi w przedszkolu jest wiele okazji by zapoznawać je z tradycjami i zwyczajami ludowymi. Jednym z takich zwyczajów jest tłusty czwartek, a nieodzownym jego akcentem są pączki, faworki.
Grupy młodsze  a więc “Bajoskrzaty” oraz “Smerfy” postanowiły ten dzień zorganizować  pod  hasłem “Jak zdobyć odznakę sprawnego pączusia?”–  były to wspólne  zajęcia o charakterze  ruchowo – sportowym.
Dzieci z dużym zaangażowaniem i wytrwałością wykonywały zadania i prezentowały swoje umiejętności w  następujących   zabawach:  “Podaj pączek”, “Pokaż paczek”, “Przenieś pączek na łyżce”, “Zatańcz z pączkiem”.
Na koniec  zajęć każde dziecko otrzymało odznakę “Sprawnego pączusia” a także  zostało poczęstowane  pysznymi faworkami upieczonymi  przez P. Jadzię. Po południu zaś na podwieczorek  dzieci zajadały się  pysznymi pączkami.

Aleksandra Szymanowska