Z kalendarza najmłodszych przedszkolaków – GRUDZIEŃ/2013

Miesiąc Grudzień obfitował wieloma ciekawymi wydarzeniami, w których brały udział Bajoskrzaty. Nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”, o której informował plakat i załączone w szatni szklane skarbonki na grosiki. Bajoskrzaty z zapałem wrzucały malutkie monety, które bardzo szybko wypełniły skarbonkę.

Anielska atmosfera wypełniła salę Bajoskrzatów 3 grudnia, gdy pojawiła się w niej pani Aleksandra S., mama starszego kolegi, aby poprowadzić anielskie warsztaty. Pani Ola przepięknie wprowadziła dzieci w świat Aniołów, opowiadając o ich wyjątkowych cechach i umiejętnościach, posiłkując się anielską księgą i pięknymi ilustracjami. Po tak zajmującym wstępie Bajoskrzaty rozpoczęły naukę lepienia aniołów z masy solnej, ściśle według wskazówek Pani Oli. Wszyskie anioły ulepione przez dzieci udały się znakomicie. Po ich wyschnięciu pani Ola pomalowała je złotą farbą i dodała anielskie włosy. Dziecięce anioły zostały piękne opakowane i wystawione na sprzedaż na Kiermaszu Świątecznym.

Kolejnym, ciekawym wydarzeniem było spotkanie z tatusiem Marty „Bajoskrzatki”, który w dniu górniczego święta 4 grudnia, opowiadał dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Bajoskrzty i ich starsi koledzy, mogli wziąć do ręki ciężkie kamienie znajdujące się w urobku, przymierzać rękawice i okulary ochronne oraz poznać wyposażenie górniczego plecaka ratunkowego. Przedszkolny Dzień Górnika uświetnił swoją obecnością także dziadek Marty, który przybył na nie w galowym mundurze górniczym. Wiedza o tradycji i trudach pracy górniczej, zawsze wzbudza u dzieci wielkie zainteresowanie i szacunek.

 Nadszedł wreszcie długo oczekiwany przez Bajoskrzaty dzień 6 grudnia. Z wielką radością i lekkim niepokojem dzieci przywitały Świętego Mikołaja śpiewając piosenkę. Potem św. Mikołaj prowadził z dziećmi życzliwą pogawędkę, wręczał kuferki z prezentami i pozował z każdym Bajoskrztem do pamiątkowj fotografii. Św. Mikołaj podarował również dzieciom zabawki do wspólnej zabawy, jak klocki Duplo, zestawy „Małego fryzjera”, samochód strażacki, puzzle, mozaikę guzikową.

 Miesiąc Grudzień rozpoczął także czas przedszkolnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Bajoskrzaty wspólnie ze starszymi kolegami z grupy Smerfów, intensywnie przygotowywały się do inscenizacji Jasełek dla rodziców. Dzieci uczyły się tekstów ról, tańca i śpiewania kolędy. Ponadto Bajoskrzaty uczestniczyły w przygotowaniach Kiermaszu Świątecznego. I tak, z dużym zaangażowaniem robiły ciasteczka maślane a po ich upieczeniu dekorowały kolorowym lukrem. Nie mogło też zabraknąć świątecznej choinki, którą każdy Bajoskrzatek ozdabiał brokatowymi gwiazdkami.

Przedstawienie Jasełkowe odbyło się 13 grudnia o godzinie 15.30. zaproszeni goście tłumnie przybyli i gorąco oklaskiwali małych aktorów. Bajskrzaty i Smerfy, chociaż po raz pierwszy,bardzo ładnie zaprezentowały się w Jasełkach, zbierając pochwały od swoich rodziców i opiekunów. Po występie dzieci, na rodziców czekał świąteczny piernik i gorąca kawa.

 Dużym powodzeniem wśród rodziców cieszył się Kiermasz Świąteczny, bo wszystkie ozdoby i wypieki  własnoręcznie wykonane przez dzieci zostały sprzedane a pozyskane środki finansowe przekazano na rzecz Rady Rodziców.

Nadszedł również czas, aby pogratulować małej Bajoskrzatce Milence, która została zwyciężczynią konkursu plastycznego “Święty Mikołaj Przyjacielem dzieci” organizowanego przez Publiczne Przedszkole Nr 3 w Wodzisławiu Śl. Gratulacje !!!

IMG_7391 (Small)Barbara Szuleka