„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi…”

 Piękna jest radość w święta,

ciepłe są myśli o bliskich.

Niech pokój, miłość i szczęście

otoczy dzisiaj nas wszystkich.

Tak niewiele nam potrzeba,

by przytulić się do nieba.

Zdrowia, szczęścia, bliskich blisko

i miłości ponad wszystko”.

      Tymi pięknymi słowami dzieci przywitały swoich ukochanych rodziców i miłych gości. Nasze widowisko jasełkowe zaszczycili bowiem swoją obecnością zastępca Prezydenta Miasta Pan Eugeniusz Ogrodnik oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Ludwika Kłosińska.

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zaganiani, zapracowani najczęściej nie potrafimy poczuć jak ważny jest to dla większości z nas czas. Postanowiłyśmy więc, że przygotowane przez nas jasełka wprowadzą dzieci, nas same i oczywiście rodziców i zaproszonych gości w świąteczny nastrój. Ten prawdziwy, ważny, o głębszym wymiarze – duchowym!

Nawiązałyśmy w naszych jasełkach do tradycji średniowiecznych przedstawień tworzonych w klasztorach franciszkańskich, tzw. „Kołysania kolebki Jezusa”,. Poprzez przepiękne kolędy i pastorałki jak:” Do ciebie mały Jezu”, „Kolędujemy”, „Zagraj dziecku kołysankę”, poprowadzono widzów w świat magiczny, nierzeczywisty – prosto do ich serc!

Baranki z werwą przyjście aniołków oznajmiały, a te z kolei pięknie się zaprezentowały i swoimi wspaniałymi, nowoczesnymi strojami zachwycały. Ptaszki dzieciątka pilnie poszukiwały, pokłon mu oddawały i radośnie świergotały .

Niejednemu z rodziców zakręciła się łezka w oku widząc swoją pociechę śpiewającą kolędę, tańczącą taniec aniołków, baranków, ptaszków, czy wreszcie krakowiaka, zbójnickiego, trojaka. Tradycyjne postacie występujące w jasełkach zastąpiły bowiem – postacie dla dzieci znane, rzeczywiste.: Górale, Ślązacy, Krakowiacy i mali przedszkolacy. Wszyscy oni pokłonili się małemu dzieciątku przynosząc mu w darze oprócz rzeczy materialnych: dobroć, miłość i szczerość.

Oczywiście tradycji również stało się zadość: był Jezusek w żłóbku, sianko, anioły, zwierzęta no i to co najważniejsze – poczucie, że należymy do jednej, wielkiej przedszkolnej rodziny!.

Nasze jasełka były upominkiem i zarówno podziękowaniem dla najbliższych i drogich gości. Dziękowaliśmy za miłość, dobroć serca, wyrozumiałość, opiekę. Dziękowaliśmy za rzeczy drobne i bardziej okazałe, jak np. przepiękny plac zabaw , który umila nam pobyt w ogrodzie przedszkolnym. Pani dyrektor Róża Bojda w słowach skierowanych do Prezydenta Miasta powiedziała, że ten szczególny świąteczny czas jest dobrą okazją do podziękowań. Wyraziła to słowami: ”Panie Prezydencie serdecznie dziękujemy za dofinansowanie w kwocie 14000,00zł na organizację placu zabaw. Dzięki tym środkom, mamy nowy, bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw, który cieszy wszystkich: mnie jako dyrektora placówki bo mam bezpieczny, posiadający certyfikaty bezpieczeństwa plac zabaw, rodziców bo wiedzą, że dzieci bawiąc się są bezpieczne a przede wszystkim dzieci którym dostarcza on wiele radości”. W imieniu rodziców Panu Prezydentowi podziękowała Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Kasprowiak. Najpiękniej podziękowały same dzieci i wręczyły gościom aniołki samodzielnie wykonane z masy solnej.

Matka Teresa z Kalkuty powiedziała: „Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.

Podczas Uroczystości na naszych gości czekał Świąteczny kiermasz oraz darmowa kawiarenka z piernikiem własnego wypieku i kawą.

Katarzyna Kocerba

Więcej zdjęć w GALERII – zapraszamy.