Wycieczka do Toszka

10 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do zamku w Toszku. Pojechaliśmy dwoma autobusami. W wycieczce uczestniczyły następujące grupy: „Krasnalki”, „Plastusie”, „Smerfy” i „ Pszczółki”. Od samego początku wycieczki towarzyszył wszystkim dobry nastrój. Po ponad godzinnej podróży byliśmy na miejscu – powitały nas, widoczne już z daleka mury zamku. Po zaparkowaniu udaliśmy się ku okazałej bramie głównej – bardzo dobrze zachowanej. Następnie dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza – poszła z przewodnikiem do wieży z punktem widokowym, druga natomiast skorzystała z warsztatów plastycznych , których tematem przewodnim była „ Plastyczna wędrówka po zamku”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem rysowały kolorową kredą i kredkami świecowymi swoje wyobrażenia o zamku i jej mieszkańcach. Zwłaszcza opowieść o białej damie zrobiła na nich ogromne wrażenie – i niejedno z nich przedstawiło ją w swojej pracy.

W tym czasie dzieci z pierwszej grupy z wielkim zapałem wspinały się po 111 schodach na sam szczyt wieży widokowej, gdzie pani przewodnik pokazała im makietę zamku i w barwny sposób opowiedziała historię zamku. Dzieci miały okazje obejrzeć spektakl lalkowy pt. „Legenda o złotej kaczce”, a następnie spotkały w jednym z pomieszczeń Białą Damę, mieszkającą od wieków w zamku. Dzieci wykazały się wielką odwagą i wcale jej się nie bały – no może z nielicznymi wyjątkami. Okazało się, że duch ten jest przyjaźnie nastawiony do dzieci i nie chciał nikomu zrobić krzywdy. Jednak brzęk żelaznych łańcuchów, zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

Kiedy już wszystkie dzieci zwiedziły zamek i skorzystały z warsztatów plastycznych, udaliśmy się na zasłużony posiłek, po którym dzieci mogły pobawić się na zamkowym dziedzińcu. Skorzystały ze sprzętu do zabawy w postaci : skakanek, kręgli, piłek.

Czas bardzo szybko minął i niestety, trzeba było wracać do przedszkola, w którym czekała na nas ciepła zupa ,słodka niespodzianka i oczywiście… kochający rodzice. Mamy nadzieję, że dzieci podzieliły się z nimi nowo zdobytą wiedzą i wrażeniami jakie im podczas wycieczki towarzyszyły.

Katarzyna Kocerba