Program “Czyste powietrze wokół nas”

W miesiącu kwietniu w grupie KRASNALKÓW realizowany był program przedszkolnej edukacji antynikotynowej CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS.

W ramach tego programu w trakcie pięciodniowych zajęć odbyły się następujące sytuacje edukacyjne:

1. Spacer- ukierunkowanie uwagi na źródła dymów poprzez obserwację w środowisku.

2. Co i dlaczego dymi”- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” spośród nich dymu papierosowego- rozmowa w oparciu o własne spostrzeżenia dzieci /spacer/ oraz plansze tematyczne. Przedstawienie w pracy plastycznej spostrzeżeń ze spaceru.

3. Jak się czujemy gdy dymi papieros”?- zwiększanie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. Zapoznanie z maskotką programu dinozaurem Dinkiem. Zabawa przy piosence „Zielony Dinek”.

4. Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?’- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów na podstawie opowiadania „Podróż Dinusia pociągiem”. Ilustracja treść opowiadania – pantomima.

5. Jak unikać dymu papierosowego”- wyrabianie umiejętności zachowania się w miejscach zadymionych. Wykonanie znaczka NIE PAL PRZY MNIE.

Dzięki programowi „Czyste powietrze wokół nas”, dzieci uświadamiały swoich rodziców, którzy palą papierosy, że palenie jest bardzo szkodliwe i często prowadzi do poważnych chorób.

Jadwiga Matuszek