Andrzejki

Jak mówi stare, polskie przysłowie ?Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja?. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie. 30.11.2010 dzieci z grupy 5-6 i 5 latków obchodziły w przedszkolu tradycyjne ANDRZEJKI. Stosowne rekwizyty, świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.
Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba – czyli lanie wosku. Z powstałych kształtów, dzieci wspólnie z nauczycielką odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek.