“Czyste powietrze wokół nas”

W miesiącu kwietniu grupa dzieci 6-letnich pod opieką swoich pań – Ali i Klaudii realizowała Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. “Czyste powietrze wokół nas” prowadzony pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach.
Celem głównym programu jest kształtowanie u dzieci świadomej postawy wobec ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi..
Program ten przeznaczony jest dla dzieci ale ma również dorosłym uzmysłowić aby nie palili w obecności dzieci – gdyż nawet “bierne “palenie szkodzi ich pociechom.
Program składał się z cyklu zajęć takich jak: wycieczka w poszukiwaniu dymu, zajęć pod hasłem:” Co i dlaczego dymi?”, “Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, ” Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy”, ” Jak uniknąć dymu papierosowego?”.
Ponadto dzieci 6-letnie nauczyły się piosenki o Dinku; wykonywały własny znaczek “Nie pal przy mnie”; rysowały w grupach na dużych arkuszach papieru różne źródła dymów; kolorowały postać Dinka, brały udział w zorganizowanym na terenie przedszkola konkursie plastycznym pt. ?Czyste powietrze wokół nas” a wyróżnione prace plastyczne między innymi : Hani, Beatki, Wiktorii, Pawła zostały wysłane do wodzisławskiego Sanepidu i będą zaprezentowane na wystawie 25.05 w WCK
Nasze dzieci wymyśliły ciąg dalszy tekstu o Dinku, który zostanie wysłany na konkurs pt.” Piosenka o Dinku”.
Zajęcia prowadzone w ramach tego programu mocno dzieci zaciekawiły. Wiedzą one co i dlaczego dymi a także wiedza jak należy zachować się w obecności osób palących.

wychowawczyni: Ala Szymanowska