6 -latki w bibliotece

Dzieci z grupy 6-latków udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się w centrum Wodzisławia. Pani bibliotekarka Krystyna Szczepańczyk po przywitaniu dzieci słodkimi biletami –  cukierkami zaprosiła  wszystkich do Zaczarowanej Krainy Legend Polskich.

Aby wprowadzić dzieci w temat spotkania wyjaśniła dzieciom: “co to jest legenda”? a następnie pokazała dzieciom młynek, który każde dziecko mogło dotknąć i nim zakręcić. Następnie Pani bibliotekarka zaczęła opowiadać początek baśni pt.”Legenda o czarodziejskim młynku” autorstwa W. Chotomskiej  a następnie dzieci słuchały jej dalszej części z płyty CD. Po wysłuchaniu legendy odbyła się rozmowa na temat jej treści. Dzieci dzięki tej legendzie dowiedziały się, dlaczego woda w morzu jest słona i jakie cechy charakteru w życiu są ważne. Każde dziecko już wie, iż najważniejsza jest uczciwość, praca oraz dzielenie się z innymi, jeśli są w potrzebie, nawet wtedy gdy się niewiele posiada. A chytrość, nieuczciwość i lenistwo zazwyczaj nie popłacają. Za wszystkie udzielone prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały słodkie nagrody. W dalszej części naszego spotkania każde dziecko otrzymało szablon “zaczarowanego młynka”, które mogło ozdobić pastelami według własnej pomysłowości i inwencji. Gdy wszystkie młynki były już gotowe – dzieci nauczyły się zaklęcia: ” Młynku, młynku zakręć korbą -spełnij me życzenie”, które sprawia że marzenia i życzenia się spełniają . Na zakończenie  wizyty w bibliotece, dzieci mogły zaprezentować w tańcu swoją radość z posiadania “zaczarowanego młynka”. Wizyta w Miejskiej Bibliotece dzieciom bardzo się podobała. Podczas pożegnania się z Panią bibliotekarką dzieci wyraziły chęć ponownego jej odwiedzenia.